tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Dramat Rohindżów

Birma odgradza się płotem od Bangladeszu

zobacz więcej wideo »
Birma odgradza się płotem od Bangladeszu
 • Setki tysięcy Rohindżów musiały uciekać przed pogromamiSetki tysięcy Rohindżów musiały uciekać przed pogromami
 • Birma. Operacja wojskowa przeciw Rohindżom, 2017 rokBirma. Operacja wojskowa przeciw Rohindżom, 2017 rok
 • Trybunał w Hadze zbada sprawę RohindżówTrybunał w Hadze zbada sprawę Rohindżów
 • Bojownicy ruchu niepodległościowego KarenówBojownicy ruchu niepodległościowego Karenów
 • W Birmie regularnie dochodzi do aktów przemocy na tle religijnymW Birmie regularnie dochodzi do aktów przemocy na tle religijnym
 • Siły zbrojne ruchu mniejszości etnicznej w prowincji SzanSiły zbrojne ruchu mniejszości etnicznej w prowincji Szan
Foto: Shutterstock | Video: Unicef Rohindżowie musieli uciekać z obawy przed prześladowaniami

Parlament Birmy uchwalił budżet w wysokości około 15 milionów dolarów na budowę płotu na granicy państwa z Bangladeszem w stanie Arakan (Rakhine), z którego od sierpnia uciekło 700 tysięcy muzułmańskich Rohindżów stanowiących mniejszość w buddyjskim kraju.

Deputowany Myo Zaw Aung poinformował w piątek, że budżet został zaproponowany przez trzy ministerstwa - spraw wewnętrznych, ministerstwo obrony i ministerstwo do spraw terenów przygranicznych - kontrolowane przez wojskowych.

Wiceminister spraw wewnętrznych generał Aung Soe oświadczył w czwartek w parlamencie, kiedy uchwalano budżet, że stawianie płotu długości 202 kilometrów na liczącej 293 kilometrów granicy już ukończono.

Czystki i ucieczka

Rohindżowie są w większości bezpaństwowcami. Posługują się językiem bengalskim, jak mieszkańcy Bangladeszu i dość powszechnie uważa się ich w Birmie za nielegalnych imigrantów z tego sąsiedniego kraju.

Nieakceptowani, żyją na terenie Arakanu, który na początku XIX wieku był jeszcze odrębnym od Birmy królestwem. Zaczęli masowo uciekać w XX wieku po powstaniu niepodległego państwa Bangladesz w 1971 roku. W 1982 roku Birma pozbawiła obywatelstwa birmańskiego wszystkich, którzy nie mogli wykazać się, że ich przodkowie żyli w kraju przed 1823 rokiem. Otrzymali status "rezydujących cudzoziemców" lub "obywateli stowarzyszonych" w przypadku, kiedy jedno z rodziców ma birmańskie obywatelstwo.

Nierozwiązany konflikt wybuchł z nową siłą w 2015 roku, kiedy uzbrojeni bojownicy Rohindża zaatakowali ponad 30 policyjnych posterunków i inne cele, na co władze zareagowały wysłaniem do Arakanu sił bezpieczeństwa i wojska. Zostali oskarżeni o prowadzenie czystek, a Rohindżowie ponownie zaczęli masowo uciekać.

Trwają negocjacje w sprawie powrotu Rohindżów do Birmy, ale problemem pozostaje brak gwarancji, że będą tam bezpieczni. Wielu z uchodźców nie ma dokąd wracać, ponieważ ich wsie zostały spalone.

Działania wojskowych przeciwko Rohindżom są popierane przez buddyjską większość, która - jak pisze agencja AP - nie okazuje sympatii muzułmańskiej mniejszości. Pod koniec października wojsko dostało od prywatnych buddyjskich darczyńców 5 milionów dolarów na budowę granicznego płotu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dramat Rohindżów

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

"FT": Jest porozumienie w sprawie sprzedaży Wembley. Gigantyczna oferta

"FT": Jest porozumienie w sprawie sprzedaży Wembley. Gigantyczna oferta

Legendarny stadion Wembley może zostać sprzedany amerykańsko-pakistańskiemu miliarderowi Shahidowi Khanowi za 600 milionów funtów - pisze środowy "Financial Times". Do finalizacji transakcji potrzeba zgody angielskiego związku piłki nożnej (FA). czytaj dalej »

Na treningi jeździła 300 kilometrów od domu, teraz jest mistrzynią świata

O trudnej drodze do sukcesu opowiadała nam Aleksandra Rudzińska. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Strzyże, myje i odmienia psy ze schronisk

Mark The Dog Guy pomógł już ponad 600 zwierzętom w ciągu trzech lat. A w zamian nie oczekuje niczego, poza psim szczęściem. Zobacz TOTERAZ

Próba ustanowienia rekordu świata w przeprowadzeniu najliczniejszej lekcji kaligrafii, Hongkong. (Jerome Favre/PAP/EPA) czytaj dalej »