tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Dramat Rohindżów

Birma odgradza się płotem od Bangladeszu

zobacz więcej wideo »
Birma odgradza się płotem od Bangladeszu
 • Setki tysięcy Rohindżów musiały uciekać przed pogromamiSetki tysięcy Rohindżów musiały uciekać przed pogromami
 • Wizyta wysłanniczki ONZ w obozie dla RohindżówWizyta wysłanniczki ONZ w obozie dla Rohindżów
 • Bojownicy ruchu niepodległościowego KarenówBojownicy ruchu niepodległościowego Karenów
 • W Birmie regularnie dochodzi do aktów przemocy na tle religijnymW Birmie regularnie dochodzi do aktów przemocy na tle religijnym
 • Siły zbrojne ruchu mniejszości etnicznej w prowincji SzanSiły zbrojne ruchu mniejszości etnicznej w prowincji Szan
Foto: Shutterstock | Video: Unicef Rohindżowie musieli uciekać z obawy przed prześladowaniami

Parlament Birmy uchwalił budżet w wysokości około 15 milionów dolarów na budowę płotu na granicy państwa z Bangladeszem w stanie Arakan (Rakhine), z którego od sierpnia uciekło 700 tysięcy muzułmańskich Rohindżów stanowiących mniejszość w buddyjskim kraju.

Deputowany Myo Zaw Aung poinformował w piątek, że budżet został zaproponowany przez trzy ministerstwa - spraw wewnętrznych, ministerstwo obrony i ministerstwo do spraw terenów przygranicznych - kontrolowane przez wojskowych.

Wiceminister spraw wewnętrznych generał Aung Soe oświadczył w czwartek w parlamencie, kiedy uchwalano budżet, że stawianie płotu długości 202 kilometrów na liczącej 293 kilometrów granicy już ukończono.

Czystki i ucieczka

Rohindżowie są w większości bezpaństwowcami. Posługują się językiem bengalskim, jak mieszkańcy Bangladeszu i dość powszechnie uważa się ich w Birmie za nielegalnych imigrantów z tego sąsiedniego kraju.

Nieakceptowani, żyją na terenie Arakanu, który na początku XIX wieku był jeszcze odrębnym od Birmy królestwem. Zaczęli masowo uciekać w XX wieku po powstaniu niepodległego państwa Bangladesz w 1971 roku. W 1982 roku Birma pozbawiła obywatelstwa birmańskiego wszystkich, którzy nie mogli wykazać się, że ich przodkowie żyli w kraju przed 1823 rokiem. Otrzymali status "rezydujących cudzoziemców" lub "obywateli stowarzyszonych" w przypadku, kiedy jedno z rodziców ma birmańskie obywatelstwo.

Nierozwiązany konflikt wybuchł z nową siłą w 2015 roku, kiedy uzbrojeni bojownicy Rohindża zaatakowali ponad 30 policyjnych posterunków i inne cele, na co władze zareagowały wysłaniem do Arakanu sił bezpieczeństwa i wojska. Zostali oskarżeni o prowadzenie czystek, a Rohindżowie ponownie zaczęli masowo uciekać.

Trwają negocjacje w sprawie powrotu Rohindżów do Birmy, ale problemem pozostaje brak gwarancji, że będą tam bezpieczni. Wielu z uchodźców nie ma dokąd wracać, ponieważ ich wsie zostały spalone.

Działania wojskowych przeciwko Rohindżom są popierane przez buddyjską większość, która - jak pisze agencja AP - nie okazuje sympatii muzułmańskiej mniejszości. Pod koniec października wojsko dostało od prywatnych buddyjskich darczyńców 5 milionów dolarów na budowę granicznego płotu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dramat Rohindżów

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Szczepionka w tabletce? Szykuje się medyczna rewolucja

Szczepionka w tabletce? Szykuje się medyczna rewolucja

Szczepionka nie musi oznaczać zastrzyków. Tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Cardiff w Wielkiej Brytanii, których badania potwierdziły, że szczepionka podana w formie tabletki też może zadziałać. O szczegółach w programie "24 Godziny" TVN24 BiS opowiadał Mateusz Walczak. zobacz więcej »

Fidget spinner to już przeszłość? Nowy gadżet może podbić świat!

To coś w rodzaju spinnera, tyle że stacjonarnego. Działanie tego gadżetu to prosta iluzja optyczna. Prosta, ale widowiskowa! Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Męstwo i zdecydowanie w warunkach rosyjskiej okupacji zostały zauważone"

"Męstwo i zdecydowanie w warunkach rosyjskiej okupacji zostały zauważone"

"Tatarzy totalnie zbojkotowali rosyjskie wybory na Krymie" - napisał na Facebooku Refat Czubarow, szef samorządu krymskich Tatarów. "Medżlis narodu tatarskiego jest wdzięczny za totalny bojkot przez ludność krymskich Tatarów bezprawnych wyborów 18 marca, zorganizowanych przez rosyjskich okupantów na Krymie" - dodał Czubarow. zobacz więcej »

I w indykach, i w kurczakach. Wyniki antybiotykowej kontroli NIK

80 procent przebadanego drobiu zawierało antybiotyki. Badania w województwie lubuskim to wstęp do ogólnopolskiej kontroli. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Debiutanci głodni gry. "To jest ostatni moment"

Debiutanci głodni gry. "To jest ostatni moment"

Pokazać się z jak najlepszej strony i przekonać do siebie selekcjonera Adama Nawałkę - z takim celem na zgrupowanie we Wrocławiu przyjechali piłkarze czekający na występ w pierwszej reprezentacji Polski. - Nie ma dużo czasu, trzeba jak najwięcej wycisnąć z meczów z Nigerią i Koreą - podkreślił Przemysław Frankowski. zobacz więcej »

Samoloty Sił Powietrznych Peru (FAP) przelatują nad Costa Verde (Fot. STR/PAP/EPA) czytaj dalej »