tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Dramat Rohindżów

Obecność Suu Kyi na posiedzeniu ONZ pod znakiem zapytania

zobacz więcej wideo »
Obecność Suu Kyi na posiedzeniu ONZ pod znakiem zapytania
 • Trybunał w Hadze zbada sprawę RohindżówTrybunał w Hadze zbada sprawę Rohindżów
 • Birma. Dziennikarze Reutera skazani na siedem lat więzieniaBirma. Dziennikarze Reutera skazani na siedem lat więzienia
 • Cate Blanchett w ONZ: "słyszałam wstrząsające relacje"Cate Blanchett w ONZ: "słyszałam wstrząsające relacje"
 • Bojownicy ruchu niepodległościowego KarenówBojownicy ruchu niepodległościowego Karenów
 • W Birmie regularnie dochodzi do aktów przemocy na tle religijnymW Birmie regularnie dochodzi do aktów przemocy na tle religijnym
 • Siły zbrojne ruchu mniejszości etnicznej w prowincji SzanSiły zbrojne ruchu mniejszości etnicznej w prowincji Szan
Foto: Bullit Marquez/PAP/EPA | Video: Reuters Trybunał w Hadze zbada sprawę Rohindżów (wideo z dn 07.09.2018)

Faktyczna przywódczyni Birmy Aung San Suu Kyi nie weźmie udziału w najbliższym Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku - poinformowały w środę birmańskie media za przedstawicielem MSZ. Suu Kyi jest krytykowana za bezczynność w obliczu prześladowań Rohindżów.

Suu Kyi - laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 1991 roku za działania na rzecz demokracji i praw człowieka w Birmie - piastuje w cywilnym rządzie birmańskim specjalnie dla niej stworzone stanowisko doradcze, ale też stoi na czele ministerstwa sprawiedliwości. Z uwagi na wymierzone w nią zapisy w konstytucji, wprowadzone tam przez wpływową w kraju armię, nie może objąć stanowiska prezydenta.

Przywódczyni nie zjawi się na rozpoczynającej się 18 września 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego - podał wiodący birmański dziennik "7Day Daily". Zamiast niej do Nowego Jorku uda się dwóch ministrów - Kyaw Tint Swe i Kyaw Tin.

Według cytowanego przez gazetę przedstawiciela MSZ, Myinta Thu, obaj ci politycy to doświadczeni dyplomaci, którzy w przeszłości wielokrotnie bronili na forum międzynarodowym junty wojskowej, jaka rządziła Birmą do 2011 roku, i którzy na forum Zgromadzenia Ogólnego "wyjaśnią ostatnie wydarzenia w sprawie repatriacji i współpracy z międzynarodowymi organizacjami".

Suu Kyi krytykowana przez społeczność międzynarodową

Suu Kyi ograniczyła swe zagraniczne podróże, odkąd wśród społeczności międzynarodowej nasiliły się apele o pociągnięcie do odpowiedzialności winnych w birmańskich władz w sprawie brutalnej pacyfikacji przez siły rządowe muzułmańskiej mniejszości Rohindża.

Noblistka nie pojawiła się także na zeszłorocznym Zgromadzeniu Ogólnym - odbyło się ono krótko po wybuchu przemocy w zamieszkanym przez Rohindżów stanie Rakhine (Arakan).

Były już Wysoki Komisarz NZ do spraw Praw Człowieka (UNHCHR) Zeid Ra'ad Al-Hussein ocenił niedawno, że Suu Kyi powinna zrezygnować ze stanowiska w związku z brutalną operacją przeciw Rohindżom, a próby usprawiedliwienia przez nią tych działań są "naprawdę godne ubolewania".

W opublikowanym w sierpniu raporcie ONZ stwierdzono, że birmańska armia dokonała masowych zbrodni na Rohindżach z "zamiarem ludobójstwa", a naczelny dowódca sił zbrojnych i pięciu generałów powinni zostać osądzeni za doprowadzenie do najcięższych przestępstw.

Podjęte w 2017 roku i zakrojone na szeroką skalę "operacje czyszczenia" wymierzone w Rohindżów rozpoczęto w reakcji na ataki rebeliantów z Arakańskiej Armii Zbawienia Rohindżów (ARSA) na 30 posterunków policji i bazę wojskową z końca sierpnia tamtego roku. W raporcie ONZ stwierdzono, że odwetowa operacja militarna była "rażąco nieproporcjonalna do faktycznych zagrożeń dla bezpieczeństwa".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dramat Rohindżów

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

Skandaliczne zachowanie pracowników lotniska, bagaże rzucane jak śmieci

Sytuacja miała miejsce w Manchesterze. Jak zapewniają władze lotniska, już zostało wszczęte postępowanie przeciwko nieprofesjonalnej obsłudze. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE BIZNESOWE »

Polskie kluby ukarane za zakrycie logo Nord Stream 2. PGE i Orlen deklarują wsparcie

Polskie kluby ukarane za zakrycie logo Nord Stream 2. PGE i Orlen deklarują wsparcie

Polska Grupa Energetyczna i PKN Orlen deklarują wsparcie dla polskich klubów piłki ręcznej ukaranych karą grzywny przez Europejską Federację Piłki Ręcznej (EHF). Oba zespoły w inauguracji Ligi Mistrzów wystąpiły w strojach z zakrytymi logotypami sponsora rozgrywek - Nord Stream 2. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Telewizja ma "wzbogacać życie duchowe ludzi". Chiny będą kontrolować nawet kreskówki

Telewizja ma "wzbogacać życie duchowe ludzi". Chiny będą kontrolować nawet kreskówki

Całkowity zakaz nadawania w Chinach zagranicznych programów informacyjnych poruszających tematy bieżące znalazł się w projekcie nowych regulacji, opublikowanym przez główny urząd do spraw radia i telewizji – podały w piątek chińskie media. zobacz więcej »

Śmieciowy wieloryb z przesłaniem dla ludzkości

To rzeźba z pięciu ton plastikowych śmieci. Powstała, aby uczulać ludzi na problemy zanieczyszczenia środowiska, zanim będzie za późno. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Kibice Boca Juniors podczas meczu z Cruzeiro (fot. Juan Ignacio Roncoroni/EPA/PAP) czytaj dalej »