tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Barykada" z autobusów przed Bramą Brandenburską

"Barykada" z autobusów przed Bramą Brandenburską
Foto: PAP/EPA/STEFANIE LOOS | Video: Reuters Instalacja "Monument" ustawiona została przed Bramą Brandenburską w Berlinie

Trzy postawione pionowo autobusy naprzeciw Bramy Brandenburskiej mają symbolizować sprzeciw wobec wojny i terroru - wyjaśnia Manaf Halbouni, niemiecki artysta urodzony w Damaszku. Jak podkreśla, instalacja "Monument" to odtworzone barykady z autobusów, które miały chronić ludność cywilną w Aleppo przed ostrzałem snajperów.

Instalacja złożona z trzech autobusów ustawiona została w Berlinie w piątek. Wcześniej dzieło było prezentowane w Dreźnie, gdzie spotkało się z falą protestów ze strony skrajnej prawicy. Krytycy instalacji zwracali uwagę, że "Monument" lekceważy pamięć o bombardowaniu, które zrównało Drezno z ziemią podczas II wojny światowej.

Halbouni przy tworzeniu swojej pracy inspirował się słynnym zdjęciem Karama Al-Masriego, na którym było widać ustawioną w Aleppo przez rebeliantów syryjskich barykadę złożoną z postawionych pionowo autobusów. Zdjęcie Al-Masriego zdobyło między innymi trzecią nagrodę podczas Istanbul Photo Awards 2016.
Sprzeciw wobec wojnie

Instalacja Halouniego została umiejscowiona w bardzo szczególnym symbolicznie położeniu, które mocno wpisane jest w najnowszą historię Niemiec. Z jednej strony to tutaj odbyły się oficjalne uroczystości związane ze zjednoczeniem Niemiec w 1990 roku. Z drugiej strony instalacja stoi zaledwie jedną przecznicę od Pomnika Holokaustu, upamiętniającego miliony Żydów zabitych w czasie rządów nazistów.

W rozmowie z Agencją Reutera, Halbouni tłumaczył, że wybrał berlińską lokalizację, ponieważ "Brama Brandenburska jest symbolem zniszczenia i zakończenia wojny jednocześnie, jest symbolem podziału i symbolem zjednoczenia".

Artysta podkreślił, że jego celem było wyrażenie sprzeciwu wobec wojny i wszystkiego, co złe.

12-metrowy "Monument", składający się z trzech autobusów, prezentowany jest w niemieckiej stolicy w związku z Berlin Herbstsalon (jesiennym festiwalem sztuki najnowszej). Na wystawie trwającej do 26 listopada prezentowane są prace ponad 100 niemieckich artystów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna domowa w Syrii

Tragedia Aleppo

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy dokuczy ci dziś smog

Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu
Większa ulga dla przedsiębiorców. Nowa ustawa z podpisem prezydenta

Większa ulga dla przedsiębiorców. Nowa ustawa z podpisem prezydenta

Wierzę głęboko, że druga ustawa o innowacyjności przyczyni się do budowy strefy badawczo-rozwojowej w naszym kraju, a w efekcie do rozwoju innowacyjnej i nowoczesnej gospodarki, czyli takiej, o jakiej wszyscy marzymy - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda. czytaj dalej »

INFORMACJE BIZNESOWE »

Piotr Krupa: byliśmy pionierami, wcześniej nikt tego nie wymyślił

Piotr Krupa: byliśmy pionierami, wcześniej nikt tego nie wymyślił

Zaczynałem mając 1,6 tys. zł, to były pieniądze z wesela, które nam z żoną zostały - opowiadał w programie "Biznes dla Ludzi" o pierwszych krokach w biznesie Piotr Krupa, założyciel firmy windykacyjnej KRUK S.A. i zwycięzca konkursu EY Przedsiębiorca Roku 2017. O swoim biznesie mówi: wcześniej nikt tego nie wymyślił, byliśmy pionierami. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

USA oferowały miliony za jego schwytanie. Opuścił areszt

USA oferowały miliony za jego schwytanie. Opuścił areszt

Pakistańskie władze, działające na podstawie orzeczenia sądu, zwolniły w piątek z aresztu domowego Hafiza Saida, poszukiwanego w Stanach Zjednoczonych i podejrzanego o kierowanie zamachami terrorystycznymi w Bombaju na zachodzie Indii w 2008 roku. Zginęło w nich 166 osób. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Ta krowa wie, co to wygoda. Poznaj Rolinę i jej szczotkę

Jej właścicielka twierdzi, że krowia dama szczotki używa nawet w nocy!

Prezydent Francji Emmanuel Macron wita premier Beatę Szydło, Pałac Elizejski w Paryżu. (Fot: Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »