tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Skazany za zbrodnię z 1995 roku. "40 świadków potwierdziło, że był w innym miejscu"

zobacz więcej wideo »
Skazany za zbrodnię z 1995 roku. "40 świadków potwierdziło, że był w innym miejscu"
 • Wojna trwała długie lata (na nagraniu Pierwomajskoje w Dagestanie w 1996 roku)Wojna trwała długie lata (na nagraniu Pierwomajskoje w Dagestanie w 1996 roku)
 • Czeczeńska rodzina wygrała proces przeciw PolsceCzeczeńska rodzina wygrała proces przeciw Polsce
 • 20.06.2017 | Czeczeńska rodzina próbowała dostać się do Polski i w końcu się udało. "Chcemy żyć normalnie, a nie w ciągłym strachu"20.06.2017 | Czeczeńska rodzina próbowała dostać się do Polski i w końcu się...
 • 15.06.2017 | Czeczeni uciekają przed prześladowaniami. Polska nie chce ich przyjąć15.06.2017 | Czeczeni uciekają przed prześladowaniami. Polska nie chce ich przyjąć
Foto: EASTNEWS | Video: Reuters Archive W Budionnowsku zginęło 130 osób. Na nagraniu Pierwomajskoje w Dagestanie w 1996 roku po podobnym kryzysie z zakładnikami

Północnokaukaski okręgowy sąd wojskowy uznał Badruddiego Daudowa za winnego ataku na Budionnowsk w Kraju Stawropolskim na południu Rosji. Latem 1995 roku w wyniku siedmiodniowego kryzysu zginęło tam 130 osób. Daudow został skazany na 14 lat kolonii karnej.

Daudow był członkiem oddziału czeczeńskich bojowników dowodzonego przez Szamila Basajewa.

14 czerwca 1995 roku grupa Basajewa zajęła szpital miejski w Budionnowsku, w graniczącym z Czeczenią Kraju Stawropolskim. Rebelianci pokonali ciężarówkami 150 km, przejeżdżając przez rosyjskie punkty kontroli. Na miejscu wzięli około 1500 zakładników spośród mieszkańców miasta i zabarykadowali się z nimi w szpitalu. Zażądali przerwania wojny w Czeczenii.

Próby szturmu, podjęte przez rosyjskich antyterrorystów, nie dały rezultatu. 20 czerwca rząd Rosji został zmuszony do pójścia na ustępstwa - weszło w życie zawieszenie broni, a napastnicy odjechali autobusami do Czeczenii. Łącznie w wyniku siedmiodniowego kryzysu zginęło 130 osób.

Źródło: EASTNEWS W Budionnowsku zginęło 130 osób

Skazany na 14 lat

Sąd "uznał Daudowa za winnego przestępstwa (...) wymierzając mu karę 14 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej o ogólnym rygorze" - przekazał sędzia.

Obrona Daudowa ma zamiar odwołać się od wyroku - powiedziała dziennikarzom jego adwokatka Julia Riedkina. - Podczas procesu 40 świadków potwierdziło, że w czasie domniemanej zbrodni Daudow był w innym miejscu. Sąd nie przyjął tych oświadczeń - podkreśliła.

W grudniu 2017 roku za udział w ataku na Budionnowsk, przeprowadzonym w 1995 roku przez separatystów czeczeńskich, sąd w Rosji skazał na 15 lat kolonii karnej Ramzana Bielałowa, a na 13 lat - Magomieda Mazdajewa. Obaj nie przyznali się do winy.

Łącznie w latach 1995-2017 sądy w Rosji skazały 28 osób w związku z atakiem na Budionnowsk; zapadły wyroki od 11 do 15 lat pozbawienia wolności.

Basajew, uważany w Rosji za terrorystę numer 1, zginął w 2006 roku w wyniku eksplozji ciężarówki z materiałami wybuchowymi na terytorium Inguszetii, republiki sąsiadującej z Czeczenią. Służby specjalne Rosji utrzymują, że to one go zabiły.

Źródło: Google Maps 14 czerwca 1995 roku grupa Basajewa zajęła szpital miejski w Budionnowsku, w graniczącym z Czeczenią Kraju Stawropolskim

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Osobny budżet strefy euro stanie się faktem?

Długo nie chciała o tym słyszeć, ale w końcu zgodziła się. Niemiecka kanclerz przystała na propozycję prezydenta Francji. Wszystko wskazuje na to, że osobny budżet strefy euro stanie się faktem. Ciągle są pewne niewiadome, jest już jednak wstępna data i to niezbyt odległa, bo mowa o roku 2021. Materiał "Faktów o Świecie" TVN24 BiS. zobacz więcej »
MUNDIAL 2018
Faza grupowa
Faza grupowa
Faza grupowa

Nowoczesna proteza piersi nadzieją dla chorych

Jedyna w swoim rodzaju proteza, która zaprojektowana jest na podstawie zdrowej piersi - to projekt, który otrzymał pierwszą nagrodę na Łódź Design Festival. Zobacz TOTERAZ.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE SPORTOWE »

Brazylijskie oddziały podczas akcji w faweli na przedmieściach Rio de Janeiro (fot. Antonio Lacerda/EPA/PAP) czytaj dalej »