tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

ANO wygrywa w Czechach

Czeski rząd z poparciem komunistów. Debata trwała 16 godzin

Po wielogodzinnej debacie większość Izby Poselskiej czeskiego parlamentu udzieliła wotum zaufania rządowi Andreja Babisza. Miał poparcie tworzących gabinet ugrupowań – ruchu Ano, partii socjaldemokratycznej (CzSSD) oraz tolerującej gabinet, partii komunistycznej Czech i Moraw (KSCzM).

Czesi na gabinet z wotum zaufania Izby Poselskiej czekali od wyborów parlamentarnych w październiku 2017 r. Sformowany przez Andreja Babisza gabinet, który tworzył kierowany przez premiera ruch Ano, na początku roku nie uzyskał poparcia Izby i 26 stycznia podał się do dymisji.

Rozpoczęte później rozmowy o utworzeniu koalicyjnego rządu z CzSSD zaowocowały utworzeniem nowego gabinetu, który w środę otrzymał wotum zaufania.

"Nowy rząd zrobi maksimum dla obywateli"

Przed poselską dyskusją i samym głosowaniem, program koalicyjnego gabinetu prezentował premier Babisz. Między innymi powiedział, że program rządu to "bardzo dobry dokument", który odpowiada sytuacji, jaka jest w kraju. Obiecywał inwestycje, wzrost emerytur i płac nauczycieli, ale także wydatków na obronność Czech. Zapowiedział także ograniczanie długu publicznego.

- Jestem przekonany, że nowy mniejszościowy rząd zrobi maksimum dla obywateli - mówił premier w Izbie Poselskiej.

Zadeklarował, że gabinet nie będzie zachowywać się w sposób arogancki i będzie współpracować z opozycją przede wszystkim w sprawach polityki zagranicznej, cyfryzacji kraju i przyspieszenia budowy projektów infrastrukturalnych.

Zdaniem Babisza, rząd powinien zrobić wszystko, co możliwe, aby Czechy mogły się rozwijać i powrócić na europejski szczyt. - Nie ma alternatywy dla naszego członkostwa w Unii Europejskiej – podkreślał Babisz. Czechy, zdaniem premiera, powinny być w Unii aktywne.

Odrzucił za to ideę wprowadzenia Euro i akcentował, że udało się przeszkodzić wprowadzeniu przez Komisję Europejską programu obowiązkowego rozdziału uchodźców.

- Już nie mogą nas przegłosować. Ostatecznie mamy wpływ - stwierdził Babisz nawiązując do polityki grupy Wyszehradzkiej.

Opozycja wskazuje na wpływy komunistów

W trwającej 16 godzin debacie po expose premiera posłowie opozycji podkreślali, że nie mogą poprzeć rządu z uwagi na rolę, jaką przy jego powstaniu odegrała partia komunistyczna - między innymi zwracali uwagę, że po raz pierwszy od 1989 roku, gdy dokonała się zmiana systemu, komuniści mają realny wpływ na czeski rząd. Krytykowano także fakt, że premierem jest Babisz, który objęty jest policyjnym śledztwem w związku z podejrzeniem wyłudzenia unijnych dotacji.

W głosowaniu, w którym za powołaniem gabinetu opowiedziała się większość obecnych w Izbie Posłów, nie wziął udziału jeden socjaldemokratyczny poseł, były minister Milan Chovanec, który oświadczył, że "sumienie nie pozwala mu poprzeć rządu mającego wsparcie partii komunistycznej".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

ANO wygrywa w Czechach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Putin i Erdogan porozumieli się w sprawie Syrii. "Dyplomacja działa"

Putin i Erdogan porozumieli się w sprawie Syrii. "Dyplomacja działa"

- Syria z zadowoleniem przyjęła ogłoszone w poniedziałek w Soczi porozumienie w sprawie utworzenia w syryjskim Idlibie strefy zdemilitaryzowanej - podała we wtorek agencja SANA, powołując się na informację przekazaną przez przedstawicieli syryjskiego rządu. zobacz więcej »

Od Londynu po Pragę. Teksas w skali Europy

Ten ogromny stan jest ponad dwa razy większy od Polski. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Zgliszcza po pożarze targowiska Bagree w Kalkucie (Piyal Adhikary/PAP/EPA) czytaj dalej »