tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

ANO wygrywa w Czechach

Czeski rząd z poparciem komunistów. Debata trwała 16 godzin

zobacz więcej wideo »
Czeski rząd z poparciem komunistów. Debata trwała 16 godzin
 • Czechy. Popierany przez komunistów rząd z wotum zaufaniaCzechy. Popierany przez komunistów rząd z wotum zaufania
 • Buziak dla Orbana i Fico. Dla Morawieckiego i Babisza uścisk dłoni Buziak dla Orbana i Fico. Dla Morawieckiego i Babisza uścisk dłoni
 • Andrej Babisz jest bogatszy od Donalda TrumpaAndrej Babisz jest bogatszy od Donalda Trumpa
Foto: EPA/MARTIN DIVISEK | Video: Reuters Czechy. Popierany przez komunistów rząd z wotum zaufania

Po wielogodzinnej debacie większość Izby Poselskiej czeskiego parlamentu udzieliła wotum zaufania rządowi Andreja Babisza. Miał poparcie tworzących gabinet ugrupowań – ruchu Ano, partii socjaldemokratycznej (CzSSD) oraz tolerującej gabinet, partii komunistycznej Czech i Moraw (KSCzM).

Czesi na gabinet z wotum zaufania Izby Poselskiej czekali od wyborów parlamentarnych w październiku 2017 r. Sformowany przez Andreja Babisza gabinet, który tworzył kierowany przez premiera ruch Ano, na początku roku nie uzyskał poparcia Izby i 26 stycznia podał się do dymisji.

Rozpoczęte później rozmowy o utworzeniu koalicyjnego rządu z CzSSD zaowocowały utworzeniem nowego gabinetu, który w środę otrzymał wotum zaufania.

"Nowy rząd zrobi maksimum dla obywateli"

Przed poselską dyskusją i samym głosowaniem, program koalicyjnego gabinetu prezentował premier Babisz. Między innymi powiedział, że program rządu to "bardzo dobry dokument", który odpowiada sytuacji, jaka jest w kraju. Obiecywał inwestycje, wzrost emerytur i płac nauczycieli, ale także wydatków na obronność Czech. Zapowiedział także ograniczanie długu publicznego.

- Jestem przekonany, że nowy mniejszościowy rząd zrobi maksimum dla obywateli - mówił premier w Izbie Poselskiej.

Zadeklarował, że gabinet nie będzie zachowywać się w sposób arogancki i będzie współpracować z opozycją przede wszystkim w sprawach polityki zagranicznej, cyfryzacji kraju i przyspieszenia budowy projektów infrastrukturalnych.

Zdaniem Babisza, rząd powinien zrobić wszystko, co możliwe, aby Czechy mogły się rozwijać i powrócić na europejski szczyt. - Nie ma alternatywy dla naszego członkostwa w Unii Europejskiej – podkreślał Babisz. Czechy, zdaniem premiera, powinny być w Unii aktywne.

Odrzucił za to ideę wprowadzenia Euro i akcentował, że udało się przeszkodzić wprowadzeniu przez Komisję Europejską programu obowiązkowego rozdziału uchodźców.

- Już nie mogą nas przegłosować. Ostatecznie mamy wpływ - stwierdził Babisz nawiązując do polityki grupy Wyszehradzkiej.

Opozycja wskazuje na wpływy komunistów

W trwającej 16 godzin debacie po expose premiera posłowie opozycji podkreślali, że nie mogą poprzeć rządu z uwagi na rolę, jaką przy jego powstaniu odegrała partia komunistyczna - między innymi zwracali uwagę, że po raz pierwszy od 1989 roku, gdy dokonała się zmiana systemu, komuniści mają realny wpływ na czeski rząd. Krytykowano także fakt, że premierem jest Babisz, który objęty jest policyjnym śledztwem w związku z podejrzeniem wyłudzenia unijnych dotacji.

W głosowaniu, w którym za powołaniem gabinetu opowiedziała się większość obecnych w Izbie Posłów, nie wziął udziału jeden socjaldemokratyczny poseł, były minister Milan Chovanec, który oświadczył, że "sumienie nie pozwala mu poprzeć rządu mającego wsparcie partii komunistycznej".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

ANO wygrywa w Czechach

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

32 lata w 4 sekundy. Tak zmieniał się świat rok po roku

Niezwykły timelapse przedstawia zdjęcia satelitarne z najciekawszych miejsc na Ziemi. Jak rozwijał się Dubaj i Las Vegas? Co się działo z lodowcami, a co z Morzem Martwym? Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE BIZNESOWE »

Mieszkanie plus drewno. Sejm daje zielone światło dla utworzenia nowej spółki

Mieszkanie plus drewno. Sejm daje zielone światło dla utworzenia nowej spółki

Sejm uchwalił w piątek ustawę powołującą spółkę Polskie Domy Drewniane, która w ramach programu Mieszkanie plus ma budować drewniane domy. Udziałowcami spółki będą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bank Ochrony Środowiska. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Chcą przed śmiercią zobaczyć rodziny. Ale wyczekiwane spotkanie może się nie odbyć

Chcą przed śmiercią zobaczyć rodziny. Ale wyczekiwane spotkanie może się nie odbyć

Państwowe media Korei Północnej ostrzegły, że może nie dojść do planowanego po raz pierwszy od wielu lat spotkania krewnych rozdzielonych w czasie wojny z lat 1950-53. Pjongjang domaga się, aby władze w Seulu odesłały 12 północnokoreańskich kelnerek, które znalazły się w Korei Południowej w niejasnych okolicznościach. zobacz więcej »

Uszkodzony kabel? Tym prostym sposobem szybko go naprawisz

Złamane okulary, urwane zapięcie. Możliwości jest nieskończenie wiele. Rozwiązanie genialne w swojej prostocie. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Zamieszki w Limie, stolicy Peru (fot. German Falcon/EPA/PAP) czytaj dalej »