Mularczyk nie przeprasza za atak na Gasiuk-Pihowicz. Karczewski: te słowa nie powinny paść

Aktualizacja:
[object Object]
Kłótnia na komisji sejmowej po wystąpieniu prezes Trybunału Konstytucyjnegotvn24
wideo 2/7

- Przez takie osoby, jak pani dochodzi później do tragedii - mówił we wtorek w czasie obrad sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka i Komisji Ustawodawczej Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski, zwracając się do posłanki klubu PO-KO Kamili Gasiuk-Pihowicz. Skomentował tak używanie przez nią określenia "sędzia dubler", którym posługiwała się w czasie dyskusji o Trybunale Konstytucyjnym. Arkadiusz Myrcha z PO nazwał komentarz Mularczyka "obrzydliwym".

Prezes nowego Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska przedstawiła we wtorek informację o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego w 2017 r. na wspólnym posiedzeniu sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Ustawodawczej.

Przyłębska: 2017 rok był rokiem stabilizacji TK

Prezes TK oświadczyła, że "rok 2017 był rokiem stabilizacji funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego". - Z jednej strony sprzyjał temu spokój normatywny, jeżeli chodzi o przepisy regulujące postępowanie przed Trybunałem. Z drugiej strony na stabilizację funkcjonowania Trybunału wpłynęły także orzeczenia samego Trybunału Konstytucyjnego - zaznaczyła Przyłębska.

Jej zdaniem "generalnie wiele orzeczeń wydanych przez Trybunał w 2017 r. miało istotne znaczenie dla ochrony konstytucyjnych wolności i praw obywateli". - Trybunał w 2017 r. przypomniał ustawodawcy o konieczności ochrony podmiotów słabszych. Trybunał zwracał się też do właściwych władz publicznych o szczególną uwagę na potrzeby osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Trybunał podkreślił szczególną wagę wolności oraz nietykalności osobistej człowieka - stwierdziła prezes TK.

Kłótnia na komisji

Do pierwszego słownego starcia pomiędzy posłami doszło już w trakcie przemowy Przyłębskiej, kiedy głos chciała zabrać Kamila Gasiuk-Pihowicz.

- Proszę podporządkować się. Jest posiedzenie komisji i w tej chwili udzieliłem głosu pani prezes Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Stanisław Piotrowicz do próbującej zabrać głos posłanki PO-KO.

Gdy posłanka w dalszym ciągu próbowała odnieść się do kwestii poruszanych przez Julię Przyłębską, przewodniczący komisji zagroził, że "jeżeli nie zastosuje się do uwag i przyjętego porządku obrad, wystąpi do marszałka Sejmu o wyciągnięcie konsekwencji dyscyplinarnych".

Po wystąpieniu Przyłębskiej do głosu doszła Kamila Gasiuk-Pihowicz. Zarzuciła wtedy liczne uchybienia w procedurze wyboru sędzi na prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Piotrowicz wielokrotnie upominał posłankę, stwierdzając, że nie tytułuje Przyłębskiej jako "prezes Trybunału Konstytucyjnego".

Gasiuk-Pihowicz kilkukrotnie wspominała też o "sędziach dublerach" orzekających w sprawach, w których jej zdaniem, uczestniczyć nie mieli prawa.

"Przez takie osoby, jak pani dochodzi później do tragedii"

- Nie ma instytucji sędziów dublerów - mówił przewodniczący Piotrowicz, stwierdzając, że Gasiuk-Pihowicz używa "niewłaściwej terminologii".

- Dzisiaj ten język nienawiści, którego pani używała przez ostatnie dwa lata, dalej pani używa wobec ludzi, którzy już nie żyją... Apeluję do pani, niech się pani opamięta, bo ten język, który pani stosuje wobec ludzi, jest językiem nienawiści - zwrócił się wtedy do Gasiuk-Pihowicz przewodniczący Klubu Parlamentarnego Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk.

- Przez takie osoby, jak pani dochodzi później do tragedii - kontynuował Mularczyk. - Zaszczuła pani dwóch przyzwoitych sędziów Trybunału Konstytucyjnego przez to, że nazywała ich pani dublerami. Pani ponosi współodpowiedzialność za to, co się stało z tymi ludźmi - dodał.

Na słowa lidera Solidarnej Polski zareagował Arkadiusz Myrcha z PO, który stwierdził, że "nie można w tak partykularny, obrzydliwy sposób wykorzystywać tak tragicznych zdarzeń".

- Nazywanie kogoś dublerem, co wynika wprost z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, że ktoś zajmuje miejsce wcześniej prawidłowo zajęte, nie jest obraźliwe, tylko jest pewnym stwierdzeniem faktu - powiedział Myrcha.

Zakończenie posiedzenia na wniosek Krystyny Pawłowicz

W dyskusję włączyła się posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. Komentarze posłów opozycji określiła "absolutnym, uwłaczającym godności pozycji (sędziów TK - red.)".

- Obraźliwe dla organu konstytucyjnego wypowiedzi przekraczają już wszelkie możliwe normy - oceniła. Stwierdziła, że w stronę sędzi Julii Przyłębskiej wygłaszane są "oszczerstwa wobec działalności" i "inwektywy insynuujące kłamstwo".

Na wniosek posłanki PiS komisja podjęła decyzję o przerwaniu dyskusji i zakończeniu posiedzenia.

Komentarze po obradach komisji

W środę w Sejmie Kamila Gasiuk-Pihowicz komentowała przebieg wtorkowego posiedzenia. - Mocny atak. Były to słowa nieznajdujące uzasadnienia, ale jak rozumiem, mające na celu odwrócenie uwagi od tego, co się dzieje na komisji sprawiedliwości i od paraliżu Trybunału Konstytucyjnego, który był przedmiotem dyskusji - powiedziała posłanka.

Podkreślała, że "faktem jest, że w Trybunale Konstytucyjnym mamy trzech dublerów prawidłowo wybranych sędziów". - Faktem jest też, że do Trybunału wpływa o wiele mniej spraw niż to było chociażby w 2017 roku. Faktem jest, że istnieją wątpliwości co do prawidłowości wyboru prezes Trybunału Konstytucyjnego. Zostały popełnione tak rażące błędy, że nie sposób nazywać sędzi Przyłębskiej prezesem Trybunału Konstytucyjnego - podkreśliła.

Gasiuk-Pihowicz komentuje obrady komisji, Mularczyk odmawia odpowiedzi
Gasiuk-Pihowicz komentuje obrady komisji, Mularczyk odmawia odpowiedzitvn24

Posłowie klubu parlamentarnego PO-KO - odnosząc się do zachowania Mularczyka - w środę podczas konferencji prasowej w Sejmie zapowiedzieli wniosek do komisji etyki w tej sprawie.

Mularczyk: niepotrzebne emocje

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski został zapytany, czy takie słowa, jakie padły podczas wtorkowych obrad komisji, przystoją posłowi odparł krótko: - Takie słowa nie powinny padać.

Poseł Mularczyk początkowo odmówił w środę odpowiedzi na pytania zadane mu w Sejmie przez reportera TVN24. Potem sprawę skomentował, ale za swoje słowa nie przeprosił.

- Pani Gasiuk-Pihowicz jest jedną z autorek podgrzewania emocji w polskim Sejmie, w polskim życiu publicznym i te emocje bardzo często opierają się na fałszywych przesłankach - stwierdził Mularczyk.

Na uwagę, że jego słowa były bardzo mocne, odparł: - Myślę, że odniosły efekt, bo pani Gasiuk-Pihowicz przestała w taki sposób atakować, podważając kwalifikacje, kompetencje, mówiąc o dublerach.

- Kwestia mówienia, że sędziowie są dublerami, kwestia podważania ich kwalifikacji, kwestia podważania zasadności wyroków - to wszystko budowało niepotrzebne emocje i dla mnie to wszystko jest wynikiem właśnie takich działań pani Gasiuk-Pihowicz i ja tych działań po prostu nie akceptuję - dodał.

Pytany, czy nie przeprosi posłanki, odpowiedział: - Bardzo dziękuję.

Mularczyk skomentował swoje słowa, ale nie przeprosił. Karczewski: takie słowa nie powinny paść
Mularczyk skomentował swoje słowa, ale nie przeprosił. Karczewski: takie słowa nie powinny paśćtvn24

Liczba rozstrzyganych przez TK spraw "nie jest fundamentalna"

Przyłębska, odnosząc się po zakończeniu posiedzenia komisji do zarzutów niektórych posłów opozycji, zapewniła, że w Trybunale "nie ma takiej sytuacji, żeby było naruszane prawo".

- Jestem sędzią Trybunału Konstytucyjnego i prezesem wybranym zgodnie z obowiązującym prawem. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, zgodnie z ustawami, konstytucją i orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego, nie ma sędziów dublerów. Sędzia dubler to pojęcie, które zostało wykreowane przez media - oświadczyła.

Jak dodała, kwestia spadku liczby rozstrzyganych przez TK spraw "nie jest fundamentalna". - Trybunał Konstytucyjny nie jest od tego, żeby wydawać setki orzeczeń, ale jest od tego, aby sprawiedliwie rozstrzygać o fundamentalnych sprawach dotyczących społeczeństwa - zaznaczyła Przyłębska.

Podkreśliła też, że "nieprawdą jest, iż w Trybunale Konstytucyjnym dochodzi do manipulowania składami orzekającymi". - Jestem przerażona, że posłowie nie potrafią czytać przepisów, które sami konstruują. Art. 38 ustawy mówi o tym, że wyznacza się składy alfabetycznie z uwzględnieniem rodzaju, liczby, a nadto mówi, że prezes Trybunału Konstytucyjnego może odstąpić od tego w sytuacji, kiedy wymaga tego dana sprawa - zaznaczyła.

- Trybunał, jak sąd powszechny, jest od orzekania i sędziowie muszą mieć komfort pracy. Jeśli większość sędziów zgłasza mi wniosek, że nie chcą kamer, mediów, bo czują dyskomfort, to mają do tego prawo. Dla mnie najważniejsze jest zapewnienie sędziom komfortu pracy - oświadczyła Przyłębska. Dodała też, że "dziennikarze mogą przyjść na salę i notować".

Autor: asty,KB/adso,rzw / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Na terenie jednej ze szkół średnich w Łomży 15-letni uczeń został postrzelony z broni pneumatycznej. Trafił do szpitala. Ze wstępnych ustaleń wynika, że sprawcą jest inny uczeń - poinformował TVN24 starszy posterunkowy Konrad Karwacki z zespołu prasowego podlaskiej policji.

Strzały w szkole w Łomży. Ranny 15-latek

Strzały w szkole w Łomży. Ranny 15-latek

Źródło:
TVN24

Sędzia Tomasz Szmydt, który miał poprosić o azyl na Białorusi, pracował między innymi w tak zwanej neo-KRS, był również jednym z bohaterów afery hejterskiej. "Marzył, by być niezależnym w tym, co robi" - czytamy w wydaniu kwartalnika "Krajowa Rada Sądownictwa" sprzed ponad dekady. Kim jest sędzia Tomasz Szmydt i co jeszcze o nim wiemy?

Tomasz Szmydt. Co wiemy o sędzim, który poprosił o azyl na Białorusi

Tomasz Szmydt. Co wiemy o sędzim, który poprosił o azyl na Białorusi

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Około 40 osób brało udział w bójce na Placu Wolności w Głownie (Łódzkie). Policja, która pojawiła się na miejscu, nikogo już jednak nie zastała, a film, który pojawił się w sieci, zniknął. Władze miasta poprosiły o zwiększenie liczby patroli i zapowiedziały, że powstanie nowoczesny monitoring.

Bójka z udziałem kilkudziesięciu osób w centrum miasta

Bójka z udziałem kilkudziesięciu osób w centrum miasta

Źródło:
tvn24.pl

Były poseł Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz J. został skazany w sprawie korupcji oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych. Ma trafić do więzienia.

Były poseł PiS skazany na więzienie

Były poseł PiS skazany na więzienie

Źródło:
PAP

W propagandowych białoruskich mediach sędzia Tomasz Szmydt, znany z afery hejterskiej, powiedział, że podpisał "rezygnację ze stanowiska sędziego Rzeczypospolitej Polskiej ze skutkiem natychmiastowym". - Poproszę ambasadę białoruską o przekazanie tego dokumentu stronie polskiej - dodał. Ostro komentuje to szef MSZ Radosław Sikorski.

Tomasz Szmydt o "dokumencie dla strony polskiej". Sikorski: Zdrajca. Pytanie, od kiedy

Tomasz Szmydt o "dokumencie dla strony polskiej". Sikorski: Zdrajca. Pytanie, od kiedy

Źródło:
tvn24.pl

"Zachód czy Wschód? Europa czy Rosja? KO czy PiS?" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk, podkreślając, że "to są wybory, przed którymi staje dziś Polska". Jak ocenił szef rządu, "każdego dnia dowiadujemy się o kolejnych faktach, które potwierdzają takie właśnie znaczenie tych wyborów".

Donald Tusk o "wyborach, przed którymi staje dziś Polska". "Niech nikt dłużej nie udaje, że tego nie widzi"

Donald Tusk o "wyborach, przed którymi staje dziś Polska". "Niech nikt dłużej nie udaje, że tego nie widzi"

Źródło:
tvn24.pl

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska", "okazja do odwrócenia losu" i konsekwencja "bardziej prounijnego kursu" Polski - europejskie media komentują decyzję Komisji Europejskiej o zakończeniu procedury z artykułu 7 przeciwko Polsce.

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska". Zagraniczne media o decyzji KE w sprawie artykułu 7

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska". Zagraniczne media o decyzji KE w sprawie artykułu 7

Źródło:
Politico, Reuters, Euronews, Financial Times, tvn24.pl

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do sakramentu. Odpowiedź brzmi "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

Państwowa białoruska agencja prasowa BiełTA podała w poniedziałek, że sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt ubiega się o azyl na Białorusi. - Szokująca informacja - skomentował szef MSZ Radosław Sikorski. Sędzia Małgorzata Jarecka z WSA w Warszawie przekazała, że Szmydt przebywa na urlopie, a prezes sądu nie otrzymał do tej pory informacji o zrzeczeniu się przez niego urzędu. Szmydt to jeden z bohaterów tzw. afery hejterskiej za rządów PiS.

Polski sędzia prosi o azyl na Białorusi. Sikorski "w szoku", jest komunikat sądu

Polski sędzia prosi o azyl na Białorusi. Sikorski "w szoku", jest komunikat sądu

Źródło:
TVN24

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wszczęła czynności kontrolne w celu zweryfikowania zakresu informacji niejawnych, do których w związku ze sprawowaną funkcją i prowadzonymi sprawami miał dostęp sędzia WSA, który poprosił o azyl na Białorusi - poinformował rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. W poniedziałek na konferencji w Mińsku o swojej prośbie o azyl poinformował Tomasz Szmydt, jeden z bohaterów tzw. afery hejterskiej.

Sędzia chce azylu u Łukaszenki. Ruch ABW

Sędzia chce azylu u Łukaszenki. Ruch ABW

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu został powołany trzyosobowy zespół do prowadzenia śledztwa w sprawie tzw. afery hejterskiej, ujawnionej w 2019 roku. Śledczy sformułowali postanowienie o przedstawieniu zarzutów Emilii Szmydt, nie zostały one jeszcze jej ogłoszone. To była żona sędziego Tomasza Szmydta, który w poniedziałek poinformował, że poprosił o azyl na Białorusi. 

"Dynamizacja". Co się dzieje w śledztwie w sprawie afery hejterskiej

"Dynamizacja". Co się dzieje w śledztwie w sprawie afery hejterskiej

Źródło:
TVN24, PAP

Prezes PERN Mirosław Skowron 2 maja złożył rezygnację - podała spółka w komunikacie. Nie wskazała jednak powodów rezygnacji. PERN to operator sieci rurociągów i magazynów ropy naftowej i paliw.

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Prezes PERN Mirosław Skowron złożył rezygnację

Źródło:
PAP

We wtorek tegoroczni maturzyści zmierzą się z egzaminem z języka polskiego. Wielu z nich obawia się popełnienia błędu kardynalnego w wypracowaniu. Może to bowiem skutkować niezdobyciem za nie żadnego punktu. Czym jest błąd kardynalny?

Tego najbardziej boją się maturzyści na egzaminie z polskiego. Czym jest błąd kardynalny?

Tego najbardziej boją się maturzyści na egzaminie z polskiego. Czym jest błąd kardynalny?

Źródło:
tvn24.pl

Przed sejmową komisją śledczą do spraw inwigilacji Pegasusem zeznawał w poniedziałek Jarosław Wyżgowski, dyrektor Biura Finansów w Ministerstwie Sprawiedliwości. Powiedział między innymi, że kierowane przez niego biuro "nie otrzymało niejawnej umowy", na podstawie której dokonano wypłaty 25 milionów złotych z Funduszu Sprawiedliwości do CBA na zakup Pegasusa. Wpłyneło jedynie "pismo dysponenta środków, a więc wiceministra Michała Wosia, polecające wykonanie przelewu". - Decydentem był Zbigniew Ziobro, realizatorem Michał Woś, a urzędnicy zostali wykorzystani - ocenił wiceprzewodniczący komisji Tomasz Trela.

Pegasus i przelew na 25 milionów. Dyrektor finansowy: nie otrzymaliśmy umowy, a jedynie dyspozycję wypłaty

Pegasus i przelew na 25 milionów. Dyrektor finansowy: nie otrzymaliśmy umowy, a jedynie dyspozycję wypłaty

Źródło:
TVN24, PAP

Policjanci zatrzymali mężczyznę, który, zdaniem śledczych, jest zamieszany w sprawę głośnego morderstwa w Ursusie. W Niedzielę Wielkanocną (31 marca 2024 roku) w jednym z mieszkań znaleziono cztery ciała. Zatrzymany usłyszał jednak zarzut potrójnego zabójstwa - dlaczego?

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Ciała czterech osób w mieszkaniu, na miejscu zbrodni list pożegnalny. Przełom w śledztwie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przed nami kilka chłodniejszych nocy, co dla miłośników roślin ozdobnych może stanowić powód do niepokoju. Jak wynika z prognoz, miejscami temperatura powietrza może spaść poniżej zera. O to, w jaki sposób chronić rośliny przed mrozem, zapytaliśmy doktor habilitowaną Julitę Rabizę-Świder ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Czekają nas zimne noce. Czy zabrać rośliny z balkonu?

Czekają nas zimne noce. Czy zabrać rośliny z balkonu?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W poniedziałek 06.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Pada deszcz i wieje porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Lokalnie może ulewnie padać

Gdzie jest burza? Lokalnie może ulewnie padać

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Policja stanu Lagos w Nigerii potwierdziła zatrzymanie 10 osób podejrzewanych o morderstwa i handel organami. Ludzkie narządy zatrzymani mieli sprzedawać chętnym do ich późniejszego wykorzystania w rytuałach. Za głowę ofiary mieli otrzymywać równowartość ok. 130-140 złotych, za serce ok. 200 złotych.  

Ofiary pozbawiali rąk, głów i serc. Zatrzymania w związku z morderstwami i handlem organami  

Ofiary pozbawiali rąk, głów i serc. Zatrzymania w związku z morderstwami i handlem organami  

Źródło:
PAP, telegraph.ng

Moment, w którym tornado zniszczyło budynek przemysłowy w Nebrasce, został zarejestrowany przez kamerę samochodową. W momencie uderzenia żywiołu wewnątrz znajdowało się 70 osób, spośród których część została uwięziona pod gruzami.

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Wystarczyła chwila, by z powierzchni ziemi zniknął budynek pełen ludzi. Nagranie

Źródło:
Reuters, 1011 Now, tvnmeteo.pl

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Wiceszef MSZ Andrzej Szejna stwierdził, że tak zwana ustawa kompetencyjna, która daje prezydentowi wpływ na wysuwanie polskich kandydatur do obsady najważniejszych unijnych stanowisk, jest niekonstytucyjna. - To rząd realizuje politykę zagraniczną, a prezydent współpracuje, nie narzuca, więc tę ustawę po prostu ominiemy - powiedział.

"Od zgłaszania kandydata jest rząd, a nie Nowogrodzka". Wiceminister: ominiemy ustawę

"Od zgłaszania kandydata jest rząd, a nie Nowogrodzka". Wiceminister: ominiemy ustawę

Źródło:
PAP
Chocholi taniec z sądami, bezwład i bezduszna decyzja

Chocholi taniec z sądami, bezwład i bezduszna decyzja

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że nie chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej – ale swój przekaz w kampanii do europarlamentu buduje na negatywnych obrazach wspólnoty. Przedstawiamy główne fałszywe narracje PiS o UE. Eksperci wyjaśniają, na czym polega ta strategia mobilizowania elektoratu "do walki o suwerenność", zamiast "przepisami dotyczącymi krzywizny banana".

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Źródło:
Konkret24

Tylko do 12 lipca tego roku szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą wydawać uczniom papierowe legitymacje szkolne. W Warszawie plastikowy dokument będzie mógł pełnić funkcję biletu komunikacji miejskiej. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy nowa legitymacja otworzy bramki do metra.

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Nowa legitymacja będzie biletem. Ale może być kłopot z otwarciem bramki w metrze

Źródło:
"Gazeta Stołeczna", PAP, tvnwarszawa.pl

Kuba Wojewódzki zdradził, kto wystąpi w kolejnym odcinku jego show. We wtorek na jego kanapie zasiądą aktor Michał Czernecki i influencerka Julia Żugaj. Start punktualnie o godzinie 22.40 w TVN i w Playerze. 

Julia Żugaj i Michał Czernecki gośćmi Kuby Wojewódzkiego

Julia Żugaj i Michał Czernecki gośćmi Kuby Wojewódzkiego

Źródło:
TVN24.pl

Już w najbliższą sobotę w szwedzkim Malmö odbędzie się 68. finał Konkursu Piosenki Eurowizji. Poprzedzą go dwa półfinały. Te odbędą się we wtorek, 7 maja, i w czwartek, 9 maja. Podczas nich wszystkich widzowie będą mogli głosować na swoje ulubione piosenki. Które z nich są obecnie najpopularniejsze?  

Najpopularniejsze piosenki Eurowizji 2024. Zestawienie  

Najpopularniejsze piosenki Eurowizji 2024. Zestawienie  

Źródło:
TVN24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24