tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Australijska fregata ruszy w stronę Korei Północnej

zobacz więcej wideo »
Australijska fregata ruszy w stronę Korei Północnej
 • Przegląd floty na Morzu Wschodniochińskim Przegląd floty na Morzu Wschodniochińskim
 • Trump spotka się z Kimem w Singapurze. Dlaczego akurat tam?Trump spotka się z Kimem w Singapurze. Dlaczego akurat tam?
 • Największy japoński okręt - IzumoNajwiększy japoński okręt - Izumo
 • Północnokoreański pocisk przeleciał nad HokkaidoPółnocnokoreański pocisk przeleciał nad Hokkaido
 • Trump ostrzega Koreę Północną: broń nabita i gotowaTrump ostrzega Koreę Północną: broń nabita i gotowa
 • "Klucz do rozwiązania konfliktu w Korei Północnej mają Chiny""Klucz do rozwiązania konfliktu w Korei Północnej mają Chiny"
 • "Pentagon opracowuje nową strategię bezpieczeństwa""Pentagon opracowuje nową strategię bezpieczeństwa"
 • Napięcie na Półwyspie Koreańskim rośnie. Relacja reportera TVN24Napięcie na Półwyspie Koreańskim rośnie. Relacja reportera TVN24
Foto: PAP/EPA | Video: Reuters TV Na Morzu Wschodniochińskim odbył się niedawno międzynarodowy przegląd floty

Władze Australii zdecydowały o skierowaniu fregaty uzbrojonej w rakiety manewrujące na Morze Wschodniochińskie, włączając się w podejmowane przez społeczność międzynarodową wysiłki na rzecz egzekwowania sankcji gospodarczych nałożonych na Koreę Północną.

Wysoki przedstawiciel australijskie armii Mel Hupfeld powiedział na konferencji prasowej w piątek, że okręt wojenny HMAS Melbourne z 230-osobową załogą będzie wspierany przez dwa morskie samoloty rozpoznawcze AP-3C Orion z bazą w Japonii.

- W kwestii egzekwowania sankcji strona australijska będzie współpracowała z Japonią, USA, Kanadą i Koreą Południową - zapowiedział.

Hupfeld nie odpowiedział na pytanie, czy do zadań HMAS Melbourne będzie należało przechwytywanie statków towarowych transportujących ładunki dla komunistycznej Korei Północnej.

Warunkiem denuklearyzacja

W ubiegłym roku Rada Bezpieczeństwa ONZ zaostrzyła restrykcje przeciwko Korei Północnej w związku z jej programem zbrojeń jądrowych i rakietowych.

Obowiązujące sankcje zabraniają temu państwu eksportu m.in. węgla, żelaza, złota, srebra, miedzi, niklu, cynku, ołowiu, metali ziem rzadkich oraz rud tytanu, żelaza, ołowiu i wanadu.

Prezydent USA Donald Trump zachęcał amerykańskich sojuszników do potrzymania międzynarodowych sankcji gospodarczych nałożonych na Pjongjang, dopóki ten nie zlikwiduje swojego arsenału atomowego.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wielokrotnie deklarował w tym roku skłonność do rezygnacji z broni jądrowej, ale konkretne kroki w tym kierunku uzależnił od działań USA. Obecnie obie strony prowadzą rozmowy na temat organizacji drugiego szczytu Trump-Kim.

Północnokoreańscy urzędnicy naciskają na złagodzenie międzynarodowych sankcji gospodarczych, do czego namawiali niedawno również dyplomaci chińscy i rosyjscy. USA wykluczają jednak jakiekolwiek ustępstwa, zanim osiągnięta zostanie "całkowita, możliwa do zweryfikowania i nieodwracalna denuklearyzacja" Korei Północnej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Korea Północna grozi USA

Korea Północna grozi

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu. 
"To jest wymuszony krok"

Pieniądze dla Ukrainy za podwyżki cen gazu.
"To jest wymuszony krok"

Ukraina i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) wstępnie uzgodniły nowy program finansowania, który zastąpi program rozszerzonego finansowania wygasający w 2019 roku - poinformował MFW. Wcześniej rząd Ukrainy zgodził się na podwyżkę o 23,5 procent ceny gazu dla odbiorców indywidualnych. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Kosowo zrobiło pierwszy krok w kierunku stworzenia regularnego wojska

Kosowo zrobiło pierwszy krok w kierunku stworzenia regularnego wojska

Parlament Kosowa przegłosował w pierwszym czytaniu trzy ustawy o zmianie Kosowskich Sił Bezpieczeństwa (FSK) w regularne wojsko. Uczynił to mimo sprzeciwu przedstawicieli serbskiej mniejszości i serbskiego rządu w Belgradzie. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Dmitrij Miedwiediew podczas wizyty w Brukseli, Belgia (Fot. STEPHANIE LECOCQ/PAP/EPA) czytaj dalej »