Rozjeżdżał ludzi furgonetką. 10 zarzutów zabójstwa


Kierowcy furgonetki, który w poniedziałek zabił w Toronto 10 osób, a kolejne 15 ranił, postawiono we wtorek zarzut popełnienia 10 zabójstw pierwszego stopnia i 13 zarzutów prób popełnienia zabójstwa.

Alex Minassian został wprowadzony do sali sądowej w białym uniformie i z ogoloną głową. Jak piszą m.in. BBC i agencja Reutera, gdy odczytywano ciążące na nim zarzuty - 10 zabójstw z premedytacją i 13 prób zabójstwa - niemal nie okazywał emocji.

Sąd zakazał mu kontaktów z bliskimi ofiar. Termin kolejnej rozprawy wyznaczono na 10 maja.

Zabici i ranni w ataku

25-latek wjechał furgonetką w ludzi na przejściu dla pieszych w kanadyjskim mieście w poniedziałek. Zabił dziewięć osób, a 15 - w tym 13 ciężko - ranił. Kilka godzin później w szpitalu zmarła 10. ofiara.

Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia, jednak wkrótce został zatrzymany. Na wstępnym etapie śledztwa ustalono, że Minassian nie był związany z organizacjami terrorystycznymi. Policja jednak nie wyklucza, iż mogło dojść do ataku o podłożu terrorystycznym.

Agencje podkreślają, że cała Kanada obecnie jest w szoku po tym wydarzeniu. Na miejscu tragedii pojawiły się kwiaty i zapalone znicze. Flagi na budynku parlamentu w Ottawie oraz ratusza w Toronto zostały opuszczone do połowy masztów.

Premier Kanady Justin Trudeau zaznaczył w parlamencie, że trzeba zrobić wszystko, aby Kanadyjczycy czuli się w swoim kraju bezpieczni i wolni. - Nie możemy pozwolić na to, aby mieszkańcy naszego kraju obawiali się każdego dnia - powiedział, cytowany przez agencję Reuters.

Kanadyjski premier podkreślił, że poniedziałkowy wypadek nie spowoduje zwiększenia środków bezpieczeństwa w trakcie przegotowań do szczytu G7, który odbędzie się w Charlevoix w kanadyjskiej prowincji Quebec w dniach 7-8 czerwca. Od października 2014 roku kanadyjskie władze określają stan zagrożenia jako "średni" (medium). Poziom ten oznacza, jak przypomniały media, że Kanada jest zagrożona atakiem terrorystycznym.

Na podstawie niezweryfikowanych informacji dostępnych w mediach społecznościowych pojawiły się spekulacje, że Minassian mógł wzorować się na działaniach Elliota Rodgera, mieszkańca Kalifornii, który w 2014 roku, mszcząc się za swoje niepowodzenia u kobiet, zabił sześć osób i ranił kilkanaście. Kanadyjska publiczna telewizja CBC cytowała szkolnego kolegę Minassiana, według którego nie miał on przyjaciół.

Autor: adso / Źródło: Reuters, PAP, BBC