tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Aresztowany szef czeczeńskiego Memoriału: narkotyki podrzuciła policja

Aresztowany w czwartek w Czeczenii szef tamtejszego oddziału Stowarzyszenia Memoriał Ojub Titijew oświadczył w sądzie, że narkotyki znalezione w jego samochodzie zostały podrzucone przez policjanta. Obrona odwołała się w piątek od decyzji o jego aresztowaniu.

Działacz skierował do regionalnego Komitetu Śledczego pismo, w którym wezwał do wszczęcia postępowania wobec funkcjonariusza policji, który jego zdaniem podrzucił do jego samochodu torebkę z narkotykami.

Substancja o zapachu marihuany

W czwartek sąd w Czeczenii aresztował Titijewa na dwa miesiące. Oskarżono go o posiadanie znacznej ilości narkotyków. Titijew nie przyznaje się do winy.

60-letni Titijew został zatrzymany we wtorek w drodze do pracy. Przez kilka godzin nie dopuszczano do niego adwokata. MSW Czeczenii powiadomiło, że w jego samochodzie znaleziono 180 gramów substancji "o zapachu marihuany".

Memoriał uznał sprawę Titijewa za sfabrykowaną. W czwartek stowarzyszenie poinformowało, że policjanci wyrzucili z domu członków rodziny Titijewa. Adwokat Titijewa, Piotr Zaikin, zapewnił w piątek, że członkowie rodziny działacza znajdują się w bezpiecznym miejscu.

Wielokrotne groźby

Rzecznik prasowy przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa, Alwi Karimow, oświadczył, że zarzuty dotyczące gróźb wobec członków rodziny Titijewa to "standardowy repertuar instrumentów dezinformacji", a "to, czy (Titijew) jest winien, czy nie, stwierdzą śledczy albo sąd". - Jeśli Titijew nie ma powiązania ze znalezioną u niego marihuaną, to go uwolnią i przeproszą. Nie ma innych powodów ani motywów jego zatrzymania - powiedział.

Niezależna rosyjska "Nowaja Gazieta" pisała, że Titijew wielokrotnie otrzymywał groźby w związku ze swoją działalnością na rzecz praw człowieka w Czeczenii. Titijew kieruje czeczeńskim oddziałem Memoriału od 2009 roku. Jego poprzedniczkę, 50-letnią Natalię Estemirową, znaleziono zastrzeloną w lipcu 2009 roku w Inguszetii kilka godzin po tym, jak uprowadzono ją z okolic jej domu w stolicy Czeczenii Groznym.

Stany Zjednoczone, Unia Europejska i organizacje broniące praw człowieka wyraziły zaniepokojenie z powodu zatrzymania działacza i wezwały rosyjskie władze do jego uwolnienia.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

Wrocław ma już 345 krasnali. Autostopowicze chcą kolejnych

Stolica Dolnego Śląska znana jest ze swoich krasnali. Stowarzyszenie Autostopowiczów Polskich chciałoby postawić dwa krasnoludki przypominające o tej pięknej tradycji. Miałby by także przynosić szczęście podróżnikom. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Po ciężkim dniu w pracy. Twoje własne gniazdo

Wysiadywanie nigdy nie było tak miękkie, a to gniazdo jest wyjątkowo wielkie, zapewniając maksimum komfortu. Niestety cena komfortowa nie jest. Zobacz TOTERAZ

Przełęcz Col De Riedmatten w Szwajcarii (fot. Anthony Anex/EPA/PAP) czytaj dalej »