tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Oddał mieszkanie uchodźcom, ogrzewał bezdomnych. Arcybiskup Krajewski zostanie kardynałem

zobacz więcej wideo »
Oddał mieszkanie uchodźcom, ogrzewał bezdomnych. Arcybiskup Krajewski zostanie kardynałem
Foto: tvn24 | Video: TVN 24 Arcybiskup Krajewski rozmawiał z reporterką TVN24 (fragment materiału "Czarno na białym" z 26.09.2017)

Konrad Krajewski, arcybiskup z najbliższego otoczenia papieża, otrzyma godność kardynała - ogłosił w niedzielę papież Franciszek podczas spotkania z wiernymi w Watykanie. Będzie on pierwszym Polakiem, który zostanie mianowany kardynałem przez obecnego papieża. Do tego kardynałem dość znanym z akcji charytatywnych, które organizuje w imieniu Franciszka.

Nazywany jest "charytatywnym ramieniem papieża". Oddał służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii i zamieszkał w biurze, zimą roznosi śpiwory i ciepłe jedzenie bezdomnym koło bazyliki świętego Piotra - oto arcybiskup Konrad Krajewski, który jako pierwszy Polak otrzyma godność kardynała od papieża Franciszka, w czasie uroczystości konsystorza 29 czerwca.

"Ja nie mam żadnych zasług"

Ta kardynalska "purpura jest dla biednych i wolontariuszy, ja nie mam żadnych zasług" - oświadczył abp Krajewski, odnosząc się do nominacji. W rozmowie z watykańskim portalem informacyjnym podkreślił, że nigdy się tego nie spodziewał ani "nie zabiegał" o to.

"Ta nominacja nie jest dla mnie, ona jest dla jałmużnika" - dodał. "Ja tylko zrobiłem to, co chciał zrobić Ojciec Święty" - zapewnił przyszły kardynał.

 

Wywiad z arcybiskupem Krajewskim [materiał "Czarno na białym" z września 2017 roku]

Oglądaj
Najbliższy współpracownik papieża rozmawiał z reporterką TVN24 (fragment materiału "Czarno na białym" z 26.09.2017)
Wideo: TVN 24 Najbliższy współpracownik papieża rozmawiał z reporterką TVN24 (fragment materiału "Czarno na białym" z 26.09.2017)

 

Od 1998 roku 54-letni obecnie arcybiskup Krajewski pracował w Urzędzie Papieskich Celebracji Liturgicznych. Był jednym z ceremoniarzy za trzech pontyfikatów: Jana Pawła II, Benedykta XVI i przez kilka miesięcy po wyborze Franciszka w marcu 2013 roku.

3 sierpnia 2013 roku został mianowany przez niego papieskim jałmużnikiem i podniesiony do godności arcybiskupa. Wraz z tą nominacją - jak zauważają watykaniści - funkcja ta zaczęła nabierać coraz większego znaczenia, a arcybiskup Krajewski został jednym z najbliższych współpracowników Franciszka. Jałmużnik codziennie referuje papieżowi swoją działalność i informuje o sumach przekazanych na cele dobroczynne. Przeznaczany jest na nie w całości dochód ze sprzedawanych przez jego urząd papieskich błogosławieństw.

Na początku swej posługi odwiedził migrantów na włoskiej wyspie Lampedusa i przekazał im od papieża karty telefoniczne, by mogli zadzwonić do swych najbliższych.

Loteria papieska

Arcybiskup Krajewski wspiera również finansowo rzymskie rodziny, by mogły zapłacić rachunki za światło, gaz i wodę. Występuje też z licznymi inicjatywami, dzięki którym uzyskiwane są środki na pomoc charytatywną. Jeden z takich pomysłów, który wywołał od razu duże zainteresowanie, jest organizowana od kilku lat przed Bożym Narodzeniem loteria. Ci, którzy wykupią losy, mogą wylosować cenne prezenty, jakie otrzymuje papież, między innymi samochody osobowe, rowery, zegarki, złote pióra.

Gdy w kwietniu 2014 roku w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek wieczorem papież Franciszek prowadził Drogę Krzyżową, arcybiskup Krajewski zawiózł pieniądze wraz ze świątecznymi życzeniami bezdomnym koczującym na stacjach kolejowych Wiecznego Miasta. Rozdał wtedy ponad sto kopert, w których obok bilecików z życzeniami od papieża było 40 lub 50 euro.

Urządzone przez jego urząd pod kolumnadą na Placu świętego Piotra prysznice, zakład fryzjerski i punkt medyczny odwiedza codziennie około 150 bezdomnych i najuboższych. Arcybiskup zakupił też śpiwory dla spędzających noce w pobliżu Watykanu, a z grupą wolontariuszy roznosi tam kolacje. Pomagają mu w tym wolontariusze, żołnierze Gwardii Szwajcarskiej, watykańscy żandarmi.

Podczas surowej zimy w 2016 roku każdej nocy zostawiał koło bazyliki swój otwarty samochód, aby bezdomni mogli się w nim ogrzać i spędzić noc. Zadbał o to, by noclegownie Caritas i innych organizacji charytatywnych otwarte były przez całą dobę.

Oddał uchodźcom mieszkanie

W zeszłym roku z pieniędzy otrzymanych przez papieża opłacił koszt wynajmu i utrzymania plaży pod Rzymem, przeznaczonej dla osób niepełnosprawnych. Mieli oni zapewnione odpowiednie wyposażenie oraz pomoc ze strony wolontariuszy, wśród nich lekarzy i przedstawicieli włoskiego paraolimpijskiego związku pływackiego.

Przed rokiem oddał swoje służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii, która przybyła do Rzymu korytarzem humanitarnym, uruchomionym przez Wspólnotę świętego Idziego we współpracy z włoskim rządem. Zamieszkał wtedy w biurze.

"To nic nadzwyczajnego" - powiedział wówczas dziennikowi "La Repubblica". Podkreślił, że dzielenie się należy do "DNA Kościoła".

Dwa razy zabrał swych podopiecznych - rzymskich bezdomnych i ubogich - na przedstawienia występujących w mieście cyrków oraz na projekcję filmu w Auli Pawła VI. Był również z nimi w Muzeach Watykańskich, w tym w Kaplicy Sykstyńskiej, by mogli zwiedzić miejsca, które są dla nich niedostępne. Wizytę tę zakończyła wspólna kolacja.

W lutym 2017 roku arcybiskup Krajewski udał się na zakupy na tereny w środkowych Włoszech, zniszczone w serii trzęsień ziemi, by pomóc tamtejszym producentom i sprzedawcom żywności. Wysłany przez papieża kupił od nich artykuły spożywcze do stołówek dla ubogich w Rzymie.

Jałmużnik nie lubi nagłaśniać swej działalności i podkreśla, że wiele inicjatyw Franciszka udaje się zachować w tajemnicy. Dementował też pogłoski, jakoby w nocnych "akcjach" niesienia pomocy towarzyszył mu czasem sam papież.

15 nominacji

Jak zapowiedział Franciszek, konsystorz, czyli zwołane przez papieża zebranie Kolegium Kardynałów, na którym ogłoszone zostaną nominacje kardynalskie, odbędzie się 29 czerwca, w uroczystość świętych Piotra i Pawła.

Wraz z 54-letnim polskim arcybiskupem kardynałami zostanie łącznie 14 dostojników z całego świata.

Nominację kardynalską na piątym konsystorzu w tym pontyfikacie otrzymają też między innymi chaldejski patriarcha Bagdadu Louis Raphael Sako, prefekt Kongregacji Nauki Wiary arcybiskup Luis Ladaria, wikariusz diecezji rzymskiej arcybiskup Angelo De Donatis, zastępca sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskup Angelo Becciu, arcybiskup Karaczi w Pakistanie Joseph Coutts, biskup portugalskiej diecezji Leiria-Fatima Antonio dos Santos Marto i arcybiskup włoskiego miasta L'Aquila Giuseppe Petrocchi.

Ponadto Franciszek postanowił mianować kardynałami hierarchów i zakonnika, którzy ukończyli 80 lat, w uznaniu dla ich posługi w Kościele. Są to: emerytowany arcybiskup miasta Xalapa w Meksyku Sergio Obeso Rivera, biskup Toribio Ticona Porco z Boliwii i hiszpański zakonnik-misjonarz Aquilino Bocos Merino.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

MUNDIAL 2018
Faza grupowa
Faza grupowa
Faza grupowa

Król zwierząt z RPA rządzi też w internecie

Niby nic niezwykłego - lew w swoim naturalnym środowisku. A jednak obejrzały go już ponad 4 miliony ludzi. Zobacz TOTERAZ.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

Bez prądu, komputera i pieniędzy. Do superzabawy wystarczą patyczki i sznurek

Gracze ciągną nitkę raz mocniej, raz lżej i w ten sposób sterują ludzikiem. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Uczestnik biegu Brutalfutas w Nyaregyhaza, Węgry (Fot. PETER KOMKA/PAP/EPA) czytaj dalej »