tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Źle rozumiana wolność". Arcybiskup Gądecki chce zakazu reklam alkoholu

"Źle rozumiana wolność". Arcybiskup Gądecki chce zakazu reklam alkoholu
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 BiS Statystyki spożycia alkoholu przez Polaków [Materiał TVN24 BIS z 17.05.2017]

Reklama alkoholu powinna być zakazana. Trzeba iść pod prąd społecznego nawyku, popularnych opinii i źle rozumianej wolności - powiedział w czwartek przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas mszy świętej rozpoczynającej Narodowy Kongres Trzeźwości.

Część studyjna Kongresu pod hasłem "Ku trzeźwości Narodu. Odpowiedzialność rodziny, Kościoła, państwa i samorządu" rozpoczęła się w czwartek i zakończy się w sobotę.

W homilii hierarcha przypomniał, że w tym roku mija 30 lat od ustanowienie przez polskich biskupów sierpnia miesiącem abstynencji od alkoholu.

"Polacy piją dzisiaj więcej niż w czasach PRL"

Dodał, że w specjalnym apelu wystosowanym z tej okazji przez Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości wyraził ubolewanie, że "dzisiaj wartości takie jak umiarkowanie, trzeźwość, powściągliwość brzmią jak słowa z innej epoki". - Dzisiaj promuje się zachłanność, chciwość i nieumiarkowanie – zaznaczył abp Gądecki.

Przewodniczący KEP zwrócił uwagę na to, że "Polacy piją dzisiaj więcej niż w czasach PRL". - W naszej ojczyźnie jest prawie milion osób uzależnionych od alkoholu, a kilka milionów pije w sposób ryzykowny i szkodliwy – zaznaczył arcybiskup.

Dodał, że taki stan rzeczy "nie robi wrażenia na mediach, producentach, sprzedawcach alkoholu, ani na politykach". - Sprzedawcy osiągają miliardowe zyski, media bogacą się na reklamie, politycy nie chcą narażać się wpływowym lobby. Wszystko to tworzy tragiczne połączenie bezczynności i cynizmu, które niszczy nasz naród – powiedział abp Gądecki.

"Trzeba iść pod prąd społecznego nawyku"

Przypomniał, że wszystkim, którzy nie są uzależnieni. potrzeba powściągliwości, czyli stylu życia pełnego umiaru. - Być człowiekiem wolnym znaczy być człowiekiem trzeźwym – powiedział abp Gądecki.

Dodał, że wolność można człowiekowi odebrać przez "różnego rodzaju manipulacje". - Przy pomocy specjalistów z wielu dziedzin tworzy się reklamy, w których alkohol jest gwarantem dobrej zabawy, przyjaźni, znakiem dobrego gustu. Wywiera to silny wpływ na postawy wobec alkoholu, zwłaszcza wśród młodzieży. Dlatego też reklama alkoholu powinna być zakazana.

- Pamiętajmy, że naród, który rozpija własne dzieci, jest narodem pozbawionym przyszłości – zaznaczył hierarcha. Dodał, że "trzeba iść pod prąd społecznego nawyku i popularnych opinii a także źle rozumianej wolności". - Wolność nie została dana człowiekowi przez Stwórcę, aby niszczył siebie – podkreślił abp Gądecki.

Zaznaczył, że trzeźwość nie jest przede wszystkim skutkiem silnej woli człowieka - zdolność do powściągliwości jest "darem samego Boga". - Człowiek uzależniony sam nie wyjdzie z uzależnienia. Potrzebna jest pomoc z zewnątrz – przyjaciół, rodziny, specjalistów – podkreślił hierarcha.

Dodał, że gdy człowiek popadł już w uzależnienie, trzeźwość nie wystarczy. W tym przypadku konieczne jest zachowanie abstynencji, czyli "świadomej rezygnacji z używania substancji uzależniających".

Przypomniał, że całkowita abstynencja obowiązuje także niektóre osoby nieuzależnione w określonych sytuacjach, na przykład kobiety w ciąży czy kierowców.

Piknik edukacyjny

Narodowy Kongres Trzeźwości to inicjatywa Episkopatu Polski, której celem jest ograniczenie spożycia alkoholu oraz promocja trzeźwości i abstynencji.

Część modlitewna kongresu - Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę - odbyła się w czerwcu. W ramach kongresu w maju w Sejmie odbyła się konferencja "Odpowiedzialność posłów i senatorów, rządu i samorządów za trzeźwość Narodu" z udziałem parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli rządu.

W sobotę na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się piknik edukacyjny "Świadek wolności", poświęcony osobie ks. Franciszka Blachnickiego - założyciela Ruchu Światło-Życie oraz Krucjaty Wyzwolenia Człowieka. Jego celem będzie promocja takich wartości, jak trzeźwość, prawda i patriotyzm. Zwieńczeniem kongresu będą msze święte w intencji trzeźwości w kościołach w całej Polsce w niedzielę 24 września.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Richard01

Reklamy robia przedsiebiorcy. Do nich nalezy skierowac apel. Kto chce pic Alkohol to bedzie pil bez reklamy. Zalazek zla w alkoholu nikt nie chcesluchac, bo nie ma grzechu. Przeciez w przeszlosci a takze dzis na zachodzie (Franciszkanie, dominikanie) sami produkuja piwo czy wino i sami sprzedawaja ba wystepuja tu jako przedsiebiorscy. W niemczech jestem rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Lubin333
   Lubin333

   ,,Źle zrozumiana wolność"? Raczej źle zrozumiana reklama , reklama to tylko informacja o produkcie. Księża wzięli to zbyt dosłownie i z tego powodu nadużywają.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     "Patrzę na niego jak na pacjenta". Psycholog
     o nożowniku

     Patrząc z perspektywy psychologa, to jest wynik jakiejś choroby czy zaburzenia - stwierdziła psycholog i trener rozwoju osobistego Maria Rotkiel we "Wstajesz i weekend". Wskazywała, że u osób z upośledzoną kontrolą własnych emocji kumulowany stres może doprowadzić do "agresji w stosunku do społeczeństwa". zobacz więcej »

     INFORMACJE BIZNESOWE »

     Giełda dała dobrze zarobić. Jak postawić na niej pierwszy krok?

     Giełda dała dobrze zarobić. Jak postawić na niej pierwszy krok?

     Polacy wciąż niewiele inwestują na giełdzie, tymczasem w tym roku inwestycje na warszawskim parkiecie dawały naprawdę solidne zyski. 40 procent - tyle wzrósł w ciągu roku WIG20 - podstawowy indeks na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. zobacz więcej »

     INFORMACJE ZE ŚWIATA »

     Wybory po 12 dniach kampanii. W Japonii zwyciężyła prawicowa koalicja

     Wybory po 12 dniach kampanii. W Japonii zwyciężyła prawicowa koalicja

     Prawicowa koalicja premiera Japonii Shinzo Abe zwyciężyła w niedzielnych, przedterminowych wyborach parlamentarnych i najpewniej zdobędzie co najmniej 311 spośród 465 mandatów w izbie niższej - wynika z sondaży exit polls i obliczeń prywatnej telewizji TBS. zobacz więcej »

     INFORMACJE SPORTOWE »

     Czas na popołudniową, artystyczną kawę

     Daphne Tan z Singapuru sprawia, że kawa nie tylko jest słodka w smaku, ale również z wyglądu. Zobaczcie TOTERAZ.

     Żołnierze na ulicach Kabulu, Afganistan (Fot. HEDAYATULLAH AMID/PAP/EPA) czytaj dalej »