tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Apple kupił prawo do nazwy iPad. Za ugodę wartą 60 mln dolarów

Apple kupił prawo do nazwy iPad.
 Za ugodę wartą 60 mln dolarów
Foto: inuse pictures / Flickr CC-BY-SA W Chinach iPad niekoniecznie oznaczał Apple

Koncern Apple zgodził się zapłacić 60 milionów dolarów małej i nieznanej szeroko chińskiej firmie za prawa do nazwy iPad. W Chinach to Proview Technology jako pierwsze zarejestrowało tę nazwę i później konsekwentnie próbowało wymuszać zaprzestanie sprzedaży tabletów Amerykanów, powołując się na naruszenie praw autorskich.

Sądowa walka Apple z chińską firmą trwała już od wielu lat. Proview Technology zarejestrowało prawa do nazwy iPad na chińskim rynku już w 2000 roku. W 2009 roku, rok przed oficjalną prezentacją swojego tableta przez Apple, amerykańska firma nabyła globalne prawa do nazwy iPad od tajwańskiego oddziału Proview Technology (spółka matka holdingu jest zarejestrowana w Hongkongu) za 55 tysięcy dolarów. Chiński oddział nie uznał jednak tej transakcji.

Czyj jest ten iPad?

W ten sposób rozpoczęła się trwająca ponad dwa lata sądowa batalia pomiędzy amerykańskim gigantem a nikomu nieznaną i balansującą na krawędzi bankructwa chińską firmą. Chińczycy na różne sposoby utrudniali życie Apple w swoim kraju. W wielu miastach składali do sądów wnioski o zakaz sprzedaży tableta Apple. W niektórych miejscach rzeczywiście skończyło się to zniknięciem iPadów ze sklepów.

Apple starał się w takiej sytuacji dojść swojej racji przed sądami. Chiński wymiar sprawiedliwości nie był jednak przychylny Amerykanom. W dwóch pierwszych instancjach Apple przegrał. Dopiero w sądzie najwyższym prowincji Shenzhen sprawa znalazła swój finał. Apple zdecydował się pójść z chińską firmą na ugodę. Jak podał sąd, amerykańska firma przelała na konto sądu 60 milionów dolarów, które są elementem ugody z Proview Technology.

Chińska firma wyraziła zadowolenie z rezultatu sprawy, jednak, jak zaznaczyła, otrzymana kwota jest poniżej jej oczekiwań. Niezależnie od tego, Apple będzie mógł spokojnie sprzedawać iPady na bardzo chłonnym chińskim rynku, który i tak jest już zdominowany w 70 proc. przez tablet Amerykanów. Sprzedaż Apple w Chinach, Hongkongu i na Tajwanie ma w drugim kwartale 2012 roku wynieść 7,9 miliarda dolarów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Dwa rysie mają sobie coś do powiedzenia. Intensywna wymiana zdań

Autorka nagrania miała sporo szczęścia. Zobacz TOTERAZ.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Palestyna chce śledztwa 
w sprawie żydowskich osiedli. Izrael: absurd

Palestyna chce śledztwa
w sprawie żydowskich osiedli. Izrael: absurd

Palestyński minister spraw zagranicznych Rijad al-Maliki zwrócił się we wtorek do Międzynarodowego Trybunału Karnego o śledztwo w sprawie zbadania naruszeń praw człowieka, jakie jego zdaniem związane są z izraelską polityką osadnictwa żydowskiego na palestyńskich ziemiach. Izrael ostro skrytykował to działanie. zobacz więcej »

Szalone dziewczyny pędzą na deskorolkach prawie 100 km/h

Jazda na longboardzie staje się coraz popularniejsza. Jest też jednak bardzo niebezpieczna. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Obchody narodzin Buddy w klasztorze Chogye sa w Seulu (Fot. JEON HEON-KYUN/PAP/EPA) czytaj dalej »