tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Apple kupił prawo do nazwy iPad. Za ugodę wartą 60 mln dolarów

Apple kupił prawo do nazwy iPad.
 Za ugodę wartą 60 mln dolarów
Foto: inuse pictures / Flickr CC-BY-SA W Chinach iPad niekoniecznie oznaczał Apple

Koncern Apple zgodził się zapłacić 60 milionów dolarów małej i nieznanej szeroko chińskiej firmie za prawa do nazwy iPad. W Chinach to Proview Technology jako pierwsze zarejestrowało tę nazwę i później konsekwentnie próbowało wymuszać zaprzestanie sprzedaży tabletów Amerykanów, powołując się na naruszenie praw autorskich.

Sądowa walka Apple z chińską firmą trwała już od wielu lat. Proview Technology zarejestrowało prawa do nazwy iPad na chińskim rynku już w 2000 roku. W 2009 roku, rok przed oficjalną prezentacją swojego tableta przez Apple, amerykańska firma nabyła globalne prawa do nazwy iPad od tajwańskiego oddziału Proview Technology (spółka matka holdingu jest zarejestrowana w Hongkongu) za 55 tysięcy dolarów. Chiński oddział nie uznał jednak tej transakcji.

Czyj jest ten iPad?

W ten sposób rozpoczęła się trwająca ponad dwa lata sądowa batalia pomiędzy amerykańskim gigantem a nikomu nieznaną i balansującą na krawędzi bankructwa chińską firmą. Chińczycy na różne sposoby utrudniali życie Apple w swoim kraju. W wielu miastach składali do sądów wnioski o zakaz sprzedaży tableta Apple. W niektórych miejscach rzeczywiście skończyło się to zniknięciem iPadów ze sklepów.

Apple starał się w takiej sytuacji dojść swojej racji przed sądami. Chiński wymiar sprawiedliwości nie był jednak przychylny Amerykanom. W dwóch pierwszych instancjach Apple przegrał. Dopiero w sądzie najwyższym prowincji Shenzhen sprawa znalazła swój finał. Apple zdecydował się pójść z chińską firmą na ugodę. Jak podał sąd, amerykańska firma przelała na konto sądu 60 milionów dolarów, które są elementem ugody z Proview Technology.

Chińska firma wyraziła zadowolenie z rezultatu sprawy, jednak, jak zaznaczyła, otrzymana kwota jest poniżej jej oczekiwań. Niezależnie od tego, Apple będzie mógł spokojnie sprzedawać iPady na bardzo chłonnym chińskim rynku, który i tak jest już zdominowany w 70 proc. przez tablet Amerykanów. Sprzedaż Apple w Chinach, Hongkongu i na Tajwanie ma w drugim kwartale 2012 roku wynieść 7,9 miliarda dolarów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE SPORTOWE »

Rozmawiasz ze zwierzętami? To dobry znak

Naukowcy z uniwersytetu w Chicago już wiedzą, dlaczego mówimy do swoich pupili. Tak zachowują się tylko nieliczni. Zobacz TOTERAZ.

11-letni Afgańczyk sprzedaje pieczywo na przedmieściach Kabulu (fot. Hedayatullah Amid/EPA/PAP) czytaj dalej »