Wierzył w młodych ludzi i angażował się w akcje charytatywne. Podczas jednej z nich zginął

[object Object]
Paweł Adamowicz angażował się w akcje charytatywnetvn24
wideo 2/35

Wspierał młodych ludzi na początku ich drogi, wierzył w startujące firmy i angażował się jako wolontariusz. To właśnie podczas jednej z akcji charytatywnych został zaatakowany i następnego dnia zmarł w szpitalu. - Spotykaliśmy go nie tylko w błyskach kamer i aparatów. Pomagał też prywatnie - wspomina Pawła Adamowicza jedna z wolontariuszek Fundacji Mam Marzenie.

- Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem, Gdańsk chce być miastem solidarności. Za to wszystko wam serdecznie dziękuję, bo na ulicach, placach Gdańska wrzucaliście pieniądze, byliście wolontariuszami. To jest cudowny czas dzielenia się dobrem. Jesteście kochani, Gdańsk jest najcudowniejszym miastem na świecie. Dziękuję wam! – to ostatnie słowa Pawła Adamowicza.

Prezydent wypowiedział je tuż przed światełkiem do nieba podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Kiedy odliczanie się skończyło i rozbłysły zimne ognie, do prezydenta podbiegł Stefan W. i zadał trzy ciosy nożem. Następnego dnia Paweł Adamowicz zmarł w szpitalu.

Jego ostatnie słowa pokazują, co było dla prezydenta ważne - Gdańsk i wsparcie.

- W tę sobotę mieliśmy się spotkać z panem prezydentem na balu charytatywnym na rzecz hospicjum - mówi Anna Janowicz, prezes prowadzącej Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza Fundacji Hospicyjnej. - Spotkamy się z panem prezydentem w sobotę zupełnie inaczej. Ale mamy takie poczucie, że coś się dzieje dalej, że to jego wsparcie, jego wolontariat trwa.

Z Fundacją Hospicyjną Paweł Adamowicz był blisko związany. Z tego powodu rodzina zmarłego poprosiła, żeby zamiast kwiatów i zniczy składać datki m.in. na rzecz hospicjum.

"A kim jest Paweł Adamowicz? A prezydentem"

Alicja Stolarczyk z rady Fundacji Hospicyjnej wspomina, że Paweł Adamowicz spotykał się z nimi zarówno podczas dużych wydarzeń, jak i tych mniejszych, "niepozornych". Pojawiał się sam albo z córką Antoniną.

- Zawsze pytał, czy to jest dla nas ważne. W swoim kalendarzu miał różne zobowiązania i musiał sam ostatecznie decydować, ale jeżeli wiedział, że jest to ważne, to starał się być - opowiada Stolarczyk.

Przypomina, jak kiedyś wolontariusze odezwali się do prezydenta z prośbą o złożenie życzeń pacjentce hospicjum, która kończyła sto lat. - Przyszedł z wielkim bukietem kwiatów, pochylił się nad nią i złożył jej życzenia - opowiada.

Fundacja Hospicyjna organizuje także spotkania z dziećmi ze szkoły podstawowej. Czytając bajki starają się wytłumaczyć dzieciom, jak poradzić sobie z żałobą ich i ich kolegów.

- Zapraszamy zawsze jakąś znaną osobę. Pan prezydent też czytał taką bajkę, tak jak swoim dzieciom. Dzieci zapytały go, kim jest? Odpowiedział: "Aa Paweł. Adamowicz". Pytały jednak dalej."A kim jest Paweł Adamowicz?". Odpowiedział: "A prezydentem" - wspomina kobieta.

Wspierał jako prezydent, ale też prywatnie

Paweł Adamowicz wspierał także inne fundacje, nie tylko hospicyjną.

Jedną z takich organizacji jest Fundacja Mam Marzenie, która spełnia marzenia dzieci, których choroby zagrażają życiu.

- Dbał o wolontariat. Wspierał nasze akcje charytatywne, m.in. Dzień Marzeń, Krwiobieg. Wszystkie te imprezy obejmował patronatem. Sam też czasem się pojawiał. Pamiętam, że oddawał krew podczas naszej akcji - mówi Klaudia Suliborska, wolontariuszka i była koordynatorka oddziału w Trójmieście.

Jak mówi, wolontariusze mogli liczyć na różne gadżety z miasta, które wykorzystywali podczas swoich imprez. Jednak pomagał też prywatnie. Dzięki jego finansowemu wsparciu spełniło się marzenie jednego z podopiecznych fundacji.

- Pamiętam, jak spotkaliśmy go podczas podsumowania wolontariatu. Podziękował nam za to, co robimy - wspomina Suliborska.

"Było strasznie zimno, a pan prezydent chodził z tymi drożdżówkami"

Prezydent wpierał także młodych ludzi i początkujące firmy.

Aleksander Małota, 19-letni uczeń ostatniej klasy Technikum Gastronomiczno-Hotelarskiego razem z kolegą Maćkiem Polidowskim postanowili zrobić film z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Chcieli zrobić wywiady ze znanymi ludźmi z Gdańska. Odezwali się też do Pawła Adamowicza.

- Wiedzieliśmy, że będzie rozdawał drożdżówki na mieście, więc napisaliśmy do niego, czy moglibyśmy się spotkać, on się zgodził - opowiada Małota.

- Była godzina 7. Było strasznie wcześnie, strasznie zimno, padał deszcz, a pan prezydent bez żadnego parasola, bez niczego chodził z tymi drożdżówkami. Złapaliśmy go jak już miał wchodzić do samochodu i spytaliśmy, czy byłby zainteresowany zrobieniem wywiadu, zgodził się bez problemu - mówi 19-latek.

Film "Stulecie" ma 15 minut. Małota pokazał go w swojej szkole.

- Bardzo się podobało. To było dla mnie bardzo budujące, bo to mi pokazało, że może faktycznie powinienem się zająć tym filmem - mówi autor filmu.

Fragment filmu "Stulecie". Paweł Adamowicz zgodził się odpowiedzieć na pytania
Fragment filmu "Stulecie". Paweł Adamowicz zgodził się odpowiedzieć na pytaniaAleksander Małota, Maciej Polidowski

"Z otwartością podchodził do inicjatyw związanych z przedsiębiorczością"

Po śmierci Pawła Adamowicza na portalach społecznościowych pojawiały się wpisy różnych firm. Jedną z nich jest O4 Coworking, która wspomaga startupy i małe firmy.

- Paweł Adamowicz wspierał nas od samego początku naszego działania. Zdjęcie na naszym profilu pochodzi z oficjalnego otwarcia naszego coworkingu - wspomina Marta Moksa z O4 Coworking.

- Z tym otwarciem wiąże się symboliczna historia. Jedna z naszych pierwszych członkiń stworzyła organizację pozarządową wspierającą zdrowe odżywianie dzieci. Na otwarciu przedstawiliśmy ich sobie. W ciągu trzech miesięcy w Gdańsku powstał program zdrowego żywienia dzieci w publicznych przedszkolach. Taki właśnie był pan prezydent - zawsze otwarty na projekty, które realnie wspierały jakość życia mieszkańców Gdańska - dodaje.

Jak mówi, wsparcie prezydenta było dla firmy bardzo ważne.

- Zawsze z wielką otwartością podchodził do wszystkich inicjatyw właśnie z przedsiębiorczością związanych. Wiedzieliśmy, że organizując debaty, konferencje, czy programy akceleracyjne możemy na niego liczyć - tłumaczy Moksa.

Ciepły, życzliwy, empatyczny

Wszystkie osoby, które Paweł Adamowicz wspierał wspominają współpracę z nim jako bardzo udaną.

- Zawsze otwarty, życzliwy, empatyczny - mówi Alicja Stolarczyk z Fundacji Hospicyjnej.

- Był przede wszystkim ciepłym, życzliwym, wesołym i otwartym człowiekiem. Zakochanym w Gdańsku. W bezpośrednich relacjach nigdy nie dawał odczuć, że jest "prezydentem", zawsze był ciekawy, zadawał dużo pytań - wspomina prezydenta Marta Moskal.

[object Object]
Aleksandra Dulkiewicz na Światełku dla Prezydenta. Całe przemówienietvn24
wideo 2/22

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: Marta Korejwo/gp / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24