tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Prezydent Niemiec "uznał za stosowne, żeby zadzwonić" do Warszawy. Leci do Rosji

zobacz więcej wideo »
Prezydent Niemiec "uznał za stosowne, żeby zadzwonić" do Warszawy. Leci do Rosji
 • Prezydent Turcji z wizytą w PolscePrezydent Turcji z wizytą w Polsce
 • Prezydent Duda: na fundamencie wspólnej historii damy radę budować dobre stosunki politycznePrezydent Duda: na fundamencie wspólnej historii damy radę budować dobre stosunki...
Video: tvn24 We wtorek Andrzej Duda spotkał się w Warszawie z prezydentem Turcji [Materiał z 17.10.2017r.]

Polski prezydent rozmawiał telefonicznie z Frankiem-Walterem Steinmeierem, który wkrótce złoży wizytę w Rosji. Rozmowa dotyczyła między innymi kwestii Ukrainy i niedawnej rosyjskiej propozycji w sprawie rozmieszczenia w Donbasie sił ONZ - poinformował szef gabinetu prezydenta, Krzysztof Szczerski.

Prezydent Steinmeier - poinformował Szczerski - stwierdził, że w rozmowie z prezydentem Władimirem Putinem postara się poruszyć także sprawę tego, że dla Polski rzeczywistym problemem jest kwestia przetrzymywania przez stronę rosyjską dowodów w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Środowa rozmowa telefoniczna prezydentów Dudy i Steinmeiera odbyła się - jak powiedział Szczerski - z inicjatywy prezydenta Niemiec i trwała ponad pół godziny. Doszło do niej w związku z nadchodzącą wizytą prezydenta Niemiec w Rosji. Steinmeier złoży wizytę w Moskwie 25 października, jej głównym powodem jest zwrot Kościołowi ewangelicko-luterańskiemu w Rosji katedry św. Piotra i Pawła. W tym roku protestanci obchodzą 500-lecie reformacji.

"Uznał za stosowne, żeby zadzwonić"

- Prezydent Niemiec jedzie na tę uroczystość, ale będzie tam też odbywał rozmowy polityczne z prezydentem Putinem. W związku z czym uznał za stosowne, żeby zadzwonić do prezydenta Dudy, by skonsultować się przed tą wizytą - powiedział Szczerski. Prezydenci umówili się też na rozmowę po tej wizycie. - Prezydent Steinmeier powiedział, że będzie chciał przekazać prezydentowi Dudzie rezultaty tej wizyty po powrocie z Moskwy - poinformował rzecznik prezydenta.

Wśród poruszonych w środę przez prezydentów tematów - jak podał Szczerski - "była przede wszystkim kwestia Ukrainy, jako wspólnej troski Polski i Niemiec". - A szczególnie prezydenci dyskutowali tę rosyjską propozycję rozmieszczenia sił pokojowych ONZ na wschodniej Ukrainie, bo to jest temat, który także będzie dotyczył niedługo bezpośrednio współodpowiedzialności Polski jako kraju członkowskiego Rady Bezpieczeństwa - powiedział prezydencki minister.

Prezydenci - poinformował Szczerski - rozmawiali o tym, jak oceniają tę propozycję. - To też ma być jeden z tematów rozmowy prezydenta Steinemiera z prezydentem Putinem podczas wizyty w Moskwie. Generalnie prezydenci omawiali możliwe scenariusze rozwoju sytuacji na Ukrainie w tym kontekście właśnie rozmowy prezydenta Steinmeiera z prezydentem Putinem w Moskwie - powiedział.

Władimir Putin powiedział na początku września, że ewentualna obecność sił pokojowych ONZ w Donbasie byłaby w pełni zasadna i korzystna dla rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy. Zaproponowany przez Rosję projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ głosi, że misja ONZ ma wesprzeć ochronę specjalnej misji obserwacyjnej OBWE działającej na wschodzie Ukrainy. Misja ONZ będzie powołana "po całkowitym wycofaniu sił i środków (walczących) stron z linii rozgraniczenia na okres sześć miesięcy" - głosi dokument.

"Przetrzymywanie dowodów"

Szczerski poinformował ponadto, że prezydent Duda podkreślił w rozmowie z prezydentem Niemiec, że w relacjach polsko-rosyjskich temat, który jest rzeczywistym problemem to kwestia katastrofy smoleńskiej, a "zwłaszcza przetrzymywania dowodów w tej sprawie przez stronę rosyjską".

Prezydent Steinmeier - powiedział Szczerski - stwierdził, że postara się także tę sprawę poruszyć. - Postara się także i tę sprawę, jakby na wniosek naszego prezydenta, poruszyć w swoich rozmowach z prezydentem Putinem, (powiedzieć - red.), że to jest coś co jest realnym, podnoszonym przez nas problemem - powiedział rzecznik prezydenta.

Ponadto - jak poinformował - prezydent Niemiec zapytał o przebieg rozmów z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem podczas jego wtorkowej wizyty w Warszawie oraz poinformował prezydenta Dudę, że w Niemczech wystartowały rozmowy koalicyjne i rozpoczął się formalny proces kształtowania nowego niemieckiego rządu.

Powrót do "dobrej tradycji"

Szczerski powiedział też, że środowa rozmowa telefoniczna prezydentów Polski i Niemiec to jest powrót do tradycji, że "politycy niemieccy przed ważnymi wizytami w Moskwie jednak pytają o opinię Polskę".

- To jest dobry powrót do tej tradycji, której w ostatnich latach nie było, a teraz prezydent Steinmeier wraz z prezydentem Dudą do tej dobrej tradycji wracają. Te kontakty niemiecko-rosyjskie mają ten wyraźny element konsultacji, wysłuchiwania opinii i sugestii tematów ze strony Polski. To jest bardzo ważny sygnał - podkreślił Szczerski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Wolf_557
Wolf_557

Gdyby to Duda lecial to by sie dopiero zaczelo reszta komentarza jest zbedna

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   Sprawdź, czy dokuczy ci dziś smog

   Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu
   Trzaskowski liczy na poparcie PSL-u i lewicy. "Jestem gotów do rozmowy ze wszystkimi"

   Trzaskowski liczy na poparcie PSL-u i lewicy. "Jestem gotów do rozmowy ze wszystkimi"

   - Nie oddamy mojego ukochanego miasta PiS-owi - zapowiedział Rafał Trzaskowski, poseł Platformy Obywatelskiej i jej kandydat na prezydenta Warszawy. Gość "Faktów po Faktach" TVN24 zapewnił, że program wyborczy będzie pisał wspólnie z Nowoczesną, liczy także na poparcie ludowców i lewicy. czytaj dalej »

   INFORMACJE BIZNESOWE »

   Duże kontrowersje po decyzji Sejmu. "Upominamy się 
o najgorzej traktowanych pracowników"

   Duże kontrowersje po decyzji Sejmu. "Upominamy się
   o najgorzej traktowanych pracowników"

   Upominamy się o tych pracowników, którzy dziś są najgorzej traktowani, którzy przez 28 lat byli wykorzystywani przez korporacje - komentował w programie "Tak Jest" przyjęcie przez Sejm ustawy ograniczającej handel w niedziele Alfred Bujara z NSZZ "Solidarność". czytaj dalej »

   INFORMACJE ZE ŚWIATA »

   USA oferowały miliony za jego schwytanie. Opuścił areszt

   USA oferowały miliony za jego schwytanie. Opuścił areszt

   Pakistańskie władze, działające na podstawie orzeczenia sądu, zwolniły w piątek z aresztu domowego Hafiza Saida, poszukiwanego w Stanach Zjednoczonych i podejrzanego o kierowanie zamachami terrorystycznymi w Bombaju na zachodzie Indii w 2008 roku. Zginęło w nich 166 osób. zobacz więcej »

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Ta krowa wie, co to wygoda. Poznaj Rolinę i jej szczotkę

   Jej właścicielka twierdzi, że krowia dama szczotki używa nawet w nocy!

   Ryszard Terlecki i Jarosław Kaczyński na sali sejmowej (fot. Radek Pietruszka/PAP) czytaj dalej »