tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Dwa weta prezydenta

"Bez zmian personalnych nie da się zmienić polskiego sądownictwa"

zobacz więcej wideo »
"Bez zmian personalnych nie da się zmienić polskiego sądownictwa"
  • "Bez zmian personalnych nie da się zmienić polskiego sądownictwa""Bez zmian personalnych nie da się zmienić polskiego sądownictwa"
  • Dera: zmiany są głębokie, bo tego wymaga sądownictwoDera: zmiany są głębokie, bo tego wymaga sądownictwo
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Andrzej Dera był gościem "Tak jest"

Nie da się zrobić kolejnych etapów reformy bez zmiany tych najistotniejszych z punktu widzenia polskiego sądownictwa instytucji - powiedział w "Tak jest" w TVN24 prezydencki minister Andrzej Dera. Odniósł się do przygotowywanych przez prezydenta projektów o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w środę z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych w sprawie przygotowywanych przez niego projektów o KRS i SN.

Prezydencki minister Andrzej Dera nie chciał zdradzić szczegółów projektów. Powiedział, że prezydent prawdopodobnie przedstawi je 25 września. - Zmiany są głębokie, bo tego wymaga sadownictwo w Polsce. To, co było znamienne na tych wszystkich spotkaniach konsultacyjnych, to to, że wszystkie kluby mówiły, o tym, że jest potrzeba reformy polskiego sądownictwa - podkreślił.

"Czyste kryteria pozbawione myślenia korporacyjnego"

Pytany, jak zmiany dotyczące SN i KRS wpłyną na to, że obywatel będzie się bardziej komfortowo czuł w sądzie, Dera odpowiedział: reforma polskiego sądownictwa wymaga wielu etapów.

- To jest jeden z etapów i to jeden z bardzo istotnych, bo mówimy o dwóch instytucjach, które w kluczowy sposób oddziałują na polskie sądownictwo. Jest mowa o Sądzie Najwyższym, z drugiej strony Krajowej Radzie Sądownictwa, która jest instytucją mającą największy wpływ na funkcjonowanie polskiego sądownictwa - tłumaczył.

- Muszą być czyste kryteria pozbawione myślenia korporacyjnego, które się niestety wytworzyło w polskim sądownictwie - powiedział.

Podkreślił, że "nie da się zrobić kolejnych etapów bez zmiany tych najistotniejszych z punktu widzenia polskiego sądownictwa instytucji". - Bez zmian personalnych nie da się zmienić polskiego sądownictwa - stwierdził.

Dodał, że następne reformy będą dotyczyć bezpośrednio obywateli. Tłumaczył, że będzie reformowana kwestia tego, czym mają się zajmować sędziowie. - Tu wtedy będziemy mówili o przyspieszeniu, poprawie jakości polskiego sądownictwa - dodał.

W jego opinii, kompleksowa reforma spowoduje to, że Polacy inaczej będą odbierali polskie sądownictwo.

"Nie odczuwamy żadnego nacisku"

Prezydencki minister pytany był także o to, czy prezydent jest jednym z adresatów kampanii billboardowej "Sprawiedliwe sądy", i czy jest ona akcją rządową, czy społeczną.

- Nie za bardzo orientuję się, o co tutaj chodzi. Fundacja ma swoje jakieś władze, niech sobie to rozliczają. Trudno nam z pozycji kancelarii prezydenta to komentować - odpowiedział Dera.

Dopytywany o to, czy akcja to próba nacisku na prezydenta w sprawie przygotowywanych przez niego projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym odparł, że akcja "pojawiła się w ostatnich dwóch tygodniach, a weta były dwa miesiące temu".

- Pan prezydent ogłosił wewnątrz naszej kancelarii projekt ustaw zanim zaczęła się jakakolwiek kampania. Teraz jest już wszystko zapinane na ostatni guzik i to żadnego wpływu na pana prezydenta nie ma – podkreślił Dera.

- My nie odczuwamy żadnego nacisku i żadnego wpływu na to, co jest robione - zadeklarował Dera.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dwa weta prezydenta

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

Firma telekomunikacyjna Aero2 poinformowała, że mogło dojść do wycieku danych osobowych części klientów. Operator zawiadomił już w tej sprawie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. czytaj dalej »

Miejski samolot dla każdego. Są już pierwsze prototypy

Żaden korek im niestraszny. Określenie "lecę na miasto" będzie nabierało teraz zupełnie innego znaczenia. Zobacz TOTERAZ.

Kupiłbyś od niego nawet piasek na pustyni

To prawdopodobnie najsłodszy sprzedawca ryb w Wietnamie. Jest kotem, który nazywa się Pies. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Zawody buzkaszi (kok-boru) w Kirgistanie (fot. IGOR KOVALENKO/PAP/EPA) czytaj dalej »