tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Kryzys Kubański. 50. rocznica

"Wojsko USA tymczasowo przejmie kontrolę nad twoim państwem". Plany okupacji Kuby

"Wojsko USA tymczasowo przejmie kontrolę nad twoim państwem". Plany okupacji Kuby
Foto: domena publiczna Amerykanie poważnie szykowali się na inwazję Kuby (nagranie archiwalne parady kubańskiego wojska z tego okresu)

55 lat po kryzysie kubańskim ujawniono nieznane dotychczas fakty na jego temat. Z archiwów państwowych wydobyto na światło dzienne dokumenty pokazujące, że wojsko USA szykowało się na inwazję oraz okupację Kuby. Zachowały się projekty odezw i ulotek skierowanych do Kubańczyków.

"Kiedy agresywny reżim Castro zostanie całkowicie zniszczony, Stany Zjednoczone ustanowią nowy rząd, który będzie wyczulony na potrzeby Kubańczyków. Wówczas wojska USA wycofają się, a tradycyjny duch przyjaźni pomiędzy rządami USA oraz Kuby zostanie ponownie zapewniony" - takimi słowami amerykańskie wojsko chciało przekonywać obywateli Kuby, aby nie opierali się wojskom inwazyjnym.

CZYTAJ WIĘCEJ O KRYZYSIE KUBAŃSKIM W 1962 ROKU

"Bezwarunkowe posłuszeństwo"

Dokumenty dotyczące przygotowań do zajęcia wyspy wydostała z archiwów fundacja National Security Archive, która od lat 80. działa na rzecz maksymalnej przejrzystości działań rządu USA. Robi to głównie poprzez korzystanie z prawa dostępu do informacji, na mocy którego agencje rządowe muszą ujawniać informacje, które nie są objęte klauzulą tajności.

Plany związane z inwazją na Kubę wydostano z archiwów US Navy. To głównie dokumenty dotyczące działań propagandowych. Wojskowi przygotowali między innymi treść odezwy o utworzeniu rządu wojskowego, która miała być rozlepiana w kubańskich miastach i odczytywana w radiu.

Jej treść jest pełna deklaracji o tym, jak "reżim Castro" zamachnął się na światowy pokój, zmuszając USA do reakcji. Padają też zapewnienia o wielkiej sympatii obywateli USA do Kubańczyków. W punktach podawane są informacje o tym, że amerykański "gubernator wojskowy" przejmuje całą władzę na Kubie i zostanie utworzony "rząd wojskowy", który będzie ją egzekwował.

"Wszystkie osoby na terytoriach okupowanych będą bezwarunkowo posłuszne wszelkim zarządzeniom i nakazom rządu wojskowego. Zostaną utworzone sądy wojskowe. Wszelki opór przeciw siłom zbrojnym USA zostanie zdecydowanie zgnieciony. Poważni przestępcy będą podlegali surowym karom" - przestrzegał niedoszły gubernator Kuby.

Zapewniał też, że własność wszystkich obywateli będzie respektowana, a wszyscy urzędnicy państwowi, poza tymi politycznymi, mają kontynuować swoją pracę. Pod ewentualnym kierownictwem delegowanych żołnierzy USA. "Tak długo jak będziesz się zachowywał pokojowo i wykonywał moje rozkazy, nie dotkną cię większe niedogodności, niż te, które mogą wynikać ze stanu nadzwyczajnego" - miał stwierdzić w deklaracji niedoszły amerykański gubernator Kuby.

Źródło: National Security Archive Pierwsza strona dokumentu z proponowaną odezwą rządu wojskowego

Zachowaj spokój, to tylko inwazja

Amerykanie napisali też wzór ulotki, która miała być zrzucona w milionach sztuk na kubańskie miasta. Można w niej przeczytać, jak pewni sukcesu byli wojskowi.

Siły zbrojne USA niszczą siłę militarną Castro i komunistów. Trzymaj się z dala od obiektów wojskowych. Pozostań w domu. Wszystko co się porusza, jest celem.

W ciągu kilku następnych dni wojsko USA przejmą tymczasową kontrolę nad twoim państwem. To działanie mające na celu zapobiec długiemu przelewowi krwi i zniszczeniom. Tak szybko, jak zostanie przywrócony porządek i odpowiedzialny element przejmie kontrolę nad waszym rządem, siły zbrojne USA zostaną wycofane.

Proponowana treść ulotki do zrzucenia na KubęPrzygotowano nawet listę kubańskich miast z wskazaniami, jak ma przebiegać operacja zrzutu ulotek.

Źródło: National Security Archive Dokument z proponowaną treścią ulotki

Daleko idące plany

Ujawnione dokumenty są kolejnym dowodem na to, że podczas kryzysu kubańskiego w 1962 roku Waszyngton szykował się na inwazję. Nie wiadomo, na ile zaawansowane były to plany, ale wojsko z założenia szykuje się na nawet mało prawdopodobne możliwości.

Taka ewentualność była też rozważana w Białym Domu. W 2012 roku ujawniono notatki Roberta Kennedy'ego, brata ówczesnego prezydenta Johna F. Kennedy'ego. Wynikało z nich jasno, że dyskutowano zmasowane uderzenie powietrzne na radzieckie bazy wojskowe na Kubie. Sekretarz obrony Robert McNamara miał przekonywać, że konieczne będzie kontynuować ofensywę i dokonać inwazji lądowej siłami 90 tysięcy ludzi. Straty w postaci zabitych, rannych i zaginionych szacowano na około 12 tysięcy.

Do tak skrajnych rozwiązań, które mogły łatwo doprowadzić do III wojny światowej, na szczęście nie doszło. Kennedy i radziecki przywódca Nikita Chruszczow zdołali się porozumieć. ZSRR wycofało broń jądrową z Kuby, w zamian za przyrzeczenie USA wycofania analogicznego uzbrojenia z Turcji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Kryzys Kubański. 50. rocznica

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Planetar
Planetar

Kuba i sami Kubańczycy tylko by na tym zyskali. Wystarczy zobaczyć inne przykłady państw, które zostały podbite bądź wyswobodzone przez US: Japonia, Niemcy czy Korea Płd. Obecnie najpotężniejsze gospodarki świata. A Kuba przez cały czas bidę klepie - cały kraj podległy rodzince Castro i partii robotniczej. Mieliby wolności i swobody rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   7
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   edsa
   edsa

   Amerykanski propagandzisto, zapomniales o Indochinach, a szczegolnie Wietnam czy o niektorych krajach arabskich !!!

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      4
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Michałezjk
     • Planetar:
     • Kuba i sami Kubańczycy tylko by na tym zyskali. Wystarczy zobaczyć inne przykłady państw, które zostały podbite bądź wyswobodzone przez US: Japonia, Niemcy czy Korea Płd. Obecnie najpotężniejsze gospodarki świata. A Kuba przez cały czas bidę klepie - cały kraj podległy rodzince Castro i partii robotniczej. Mieliby wolności i swobody
     • rozwiń

     ty wymieniłeś w większości kraje, które się nie dały podbić. Wietnam się obronił, kraje arabskie się obroniły to i żyją teraz w dziadostwie i biedzie której tak zaciekle bronili

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       Ten pies reanimuje policjanta

       "Pies to jedyne stworzenie, które kocha ciebie bardziej od siebie samego." Zobacz TOTERAZ.

       Prezydent: Polska potrzebuje wreszcie sprawiedliwego i uczciwego sądownictwa

       Polska w wielu dziedzinach potrzebuje zmiany i odbudowy. Wymaga tego między innymi system wymiaru sprawiedliwości, te zmiany są i będą realizowane mimo wszystkich oporów - mówił w poniedziałek w Malborku prezydent Andrzej Duda. zobacz więcej »
       MUNDIAL 2018
       Faza grupowa
       Faza grupowa
       Faza grupowa

       Po meczu o wszystko, wszystko co pozostało to memy

       Zebraliśmy najśmieszniejsze obrazki po meczu Polska – Kolumbia. Zobacz TOTERAZ.

       Sprawdź, czy zagraża Ci smog

       TVN Meteo

       INFORMACJE BIZNESOWE »

       Morawiecki: musimy przejść do Polski gonionej przez innych

       Morawiecki: musimy przejść do Polski gonionej przez innych

       Przejście od Polski, która importuje wysoko zaawansowane technologie, do Polski, która takie technologie eksportuje, to marzenie naszej kolejnej dekady rozwoju gospodarczego - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki na forum gospodarczym Wizja Rozwoju w Gdyni. czytaj dalej »

       INFORMACJE SPORTOWE »

       Rosyjski kibic przed meczem (fot. Sergei Ilnitsky/EPA/PAP) czytaj dalej »