tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Rosji decyzja o stałej bazie w Polsce na pewno by się nie spodobała"

zobacz więcej wideo »
"Rosji decyzja o stałej bazie w Polsce na pewno by się nie spodobała"
 • "Rosji decyzja o stałej bazie w Polsce na pewno by się nie spodobała""Rosji decyzja o stałej bazie w Polsce na pewno by się nie spodobała"
 • Albright: Polacy chcą być częścią UEAlbright: Polacy chcą być częścią UE
 • "Zwycięży pogląd, że obecność amerykańskiego wojska na zasadzie rotacyjnej jest wystarczająca""Zwycięży pogląd, że obecność amerykańskiego wojska na zasadzie rotacyjnej jest...
 • Szczerski: kontynuacja rozmów polsko-amerykańskichSzczerski: kontynuacja rozmów polsko-amerykańskich
 • "Rozumiem, że krytyka ma przykryć wielki sukces prezydenta""Rozumiem, że krytyka ma przykryć wielki sukces prezydenta"
 • "Jeśli ktoś kupuje sobie przyjaciół za pieniądze, to nie kupuje sobie trwałego bezpieczeństwa""Jeśli ktoś kupuje sobie przyjaciół za pieniądze, to nie kupuje sobie trwałego...
 • "Myślałem, że to jest fotomontaż""Myślałem, że to jest fotomontaż"
 • "Czarowanie w sprawie stałych baz w Europie to polityczne czary-mary""Czarowanie w sprawie stałych baz w Europie to polityczne czary-mary"
 • Waszczykowski: jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów spotkania prezydentów Polski i USAWaszczykowski: jesteśmy bardzo zadowoleni z rezultatów spotkania prezydentów...
 • Cezary Tomczyk o wizycie prezydenta w USA Cezary Tomczyk o wizycie prezydenta w USA
 • Gasiuk-Pihowicz: polityków PiS nikt nie szanujeGasiuk-Pihowicz: polityków PiS nikt nie szanuje
 • Kierwiński: przyjdzie nam zapłacić za ekscesy rządu PiSKierwiński: przyjdzie nam zapłacić za ekscesy rządu PiS
 • "Gdyby poprzedni ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych tam był, to nie dopuściłby do takiej sytuacji""Gdyby poprzedni ambasador Polski w Stanach Zjednoczonych tam był, to nie...
 • "Z tej wizyty zostaną dwa bardzo smutne obrazki""Z tej wizyty zostaną dwa bardzo smutne obrazki"
 • Amerykańskie media o wizycie Dudy w WaszyngtonieAmerykańskie media o wizycie Dudy w Waszyngtonie
 • Prof. Lewicki: Trump bardzo mało o Nord Stream 2Prof. Lewicki: Trump bardzo mało o Nord Stream 2
 • Prof. Lewicki: nie ma mowy o żadnej stałej bazie. Fragment programu "Polska i świat" TVNProf. Lewicki: nie ma mowy o żadnej stałej bazie. Fragment programu "Polska i...
 • Schnepf: Trump wie, że decyzja leży w rękach KongresuSchnepf: Trump wie, że decyzja leży w rękach Kongresu
 • "Odpowiedź Trumpa była jednoznaczna. Baz w najbliższym czasie nie będzie""Odpowiedź Trumpa była jednoznaczna. Baz w najbliższym czasie nie będzie"
 • Stała obecność wojsk USA w Polsce. "Oni muszą wiedzieć, że to jest ich interes"Stała obecność wojsk USA w Polsce. "Oni muszą wiedzieć, że to jest ich interes"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Madeleine Albright w rozmowie z Jackiem Tacikiem

Jestem za tym, żeby rozmawiać, bo to nie jest decyzja, którą można podjąć w pięć minut. To, co jest ważne, to mocny sygnał dotyczący relacji z USA, który został wysłany do Polski - powiedziała była amerykańska sekretarz stanu Madeleine Albright w rozmowie z Jackiem Tacikiem dla programu "Horyzont", w którym skomentowała możliwość powstania stałej bazy amerykańskiej w Polsce.

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek w Białym Domu w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Ten, pytany przez dziennikarzy, czy wyrazi zgodę na stałe bazy wojsk USA w Polsce, odparł, że "na pewno jest to coś o czym będziemy z pewnością rozmawiać" i dodał, że "rozważamy coś takiego". Polski prezydent stwierdził zaś: - Uśmiechałem się do pana prezydenta, że chciałbym wspólnie stworzyć stałą bazę amerykańską, którą nazwiemy Fort Trump .

"Mocny sygnał wysłany do Polski"

Była sekretarz stanu Madeleine Albright oceniła w magazynie "Horyzont" w TVN24, że jest zbyt wcześnie na podejmowanie konkretnych decyzji. - Jak powiedział prezydent Trump, pomysł jest do rozważenia. To, co jest ważne, to przyjęta deklaracja o współpracy i przyjaźni polsko-amerykańskiej - dodała.

Pytana czy poparłaby stałe bazy w Polsce, zaznaczyła, że "to pomysł, nad którym trzeba się zastanowić".

Jak mówiła, pozostają pytania o logistykę i to, skąd przesunąć żołnierzy. Dodała, że jest także kwestia Rosji, której - jak zaznaczyła - "decyzja o stałej bazie w Polsce na pewno by się nie spodobała".

Przypomniała, że akt założycielski NATO-Rosja zakazuje stałych baz Sojuszu Północnoatlantyckiego w Europie Wschodniej. - Oczywiście, akt był podpisywany w innych okolicznościach. Dzisiaj mamy zupełnie inną sytuację. Ja jestem za tym, żeby rozmawiać, bo to nie jest decyzja, którą można podjąć w pięć minut. To dużo poważniejsza sprawa. Ale to, co jest ważne, to mocny sygnał dotyczący relacji z USA, który został wysłany do Polski - oceniła była sekretarz stanu.

"Rosja się zbroi"

Na pytanie, czy stałe bazy w Polsce mogłyby zmniejszyć ryzyko wojny z Rosją, czy wręcz przeciwnie, popchnęłyby Rosję do akcji, które już widzieliśmy na Ukrainie, odpowiedziała, że "trudno dzisiaj to przewidzieć".

- Rosja już teraz zbroi się i prowadzi ćwiczenia wojskowe w regionie. To, co zrobiła na Ukrainie jest nielegalne. Pierwszy raz od zakończenia II wojny światowej doszło do inwazji i okupacji europejskiego kraju - zauważyła Albright. 

Jej zdaniem, "powinniśmy bardzo uważnie przyglądać się wszystkim ruchom Kremla". - I nie chodzi tu tylko o ruchy rosyjskiego wojska, ale też o używaną przez Rosję propagandę, której celem jest podważenie demokracji w Europie Środkowo-Wschodniej. I oczywiście zagrożenie cyberatakami. Pytanie o to, kto zaatakował estoński system bankowy i jest odpowiedzialny za jego zakłócenie pozostaje otwarte. No i sprawa szantażu energetycznego. O tym nie można zapominać - podkreśliła.

"Musimy być bardzo czujni"

Jej zdaniem, Rosja jest wciąż zagrożeniem dla krajów bałtyckich i Polski. - Dlatego uważam, że musimy obserwować Rosję - powtórzyła.

- Przeżyłam zimną wojnę, przeżyłam jej koniec, upadek muru berlińskiego i ostatnie dni ZSRR. Putin postawił przed sobą cel stworzenia znowu wielkiej Rosji i zwiększenia wpływów w krajach, które uważa za swoją strefę wpływu. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej mają prawo być wolne, demokratyczne i być częścią NATO oraz Unii Europejskiej - zaznaczyła była amerykańska sekretarz stanu.

Zauważyła, że administracja Donalda Trumpa w narodowej strategii bezpieczeństwa i obronności wymieniła dwa zagrożenia: Chiny i Rosję.

Albright pytana w TVN24, czy Rosja może znowu chcieć wpływać na wybory w Stanach Zjednoczonych lub w którymś kraju europejskim, powiedziała: - Jestem tym bardzo zaniepokojona, bo już raz wpływali na nasze wybory, tak samo jak robili to w Europie.

- Musimy być bardzo czujni i pamiętać, że Putin był agentem KGB, który potrafi manipulować ludźmi. Nikt nie wie, jakie są jego prawdziwe intencje w Stanach Zjednoczonych, w Europie Środkowo-Wschodniej czy na Bliskim Wschodzie - dodała.

"Do pewnego stopnia zaniepokojona tym, co dzieje się w Polsce"

Pytana o ocenę tego, co obecnie dzieje się w Polsce, powiedziała: wiem, że zmagacie się z wieloma problemami, ale dbacie o swoją gospodarkę, o to, żeby Rosja nie mogła zaszantażować was energetycznie. - Stąd dywersyfikacja dostaw gazu - dodała.

Jej zdaniem, "Polska jest demokratycznym krajem". - Wiem, że jest wiele pytań i wątpliwości co do systemu sądowniczego i w jaki sposób rząd go reformuje, ale wiem też, że Polacy są bardzo demokratycznym społeczeństwem, które chce mieć demokratyczny i dobrze rozwijający się kraj przez następnych sto lat - stwierdziła Albright.

Przyznała jednak, że "do pewnego stopnia jest zaniepokojona tym, co dzieje się w Polsce". - Czy to kwestia sądów, czy braku szacunku dla innych. Ale ja mam bardzo pozytywne uczucia i wiarę w Polaków. Uczyłam się o Polsce. Walki o wolność, rewolucje, które powtarzały się co jakiś czas - myślę, że to jest bardzo polskie - powiedziała Albright.

Albright: Polacy chcą być częścią UE

Pytana czy miejsce Polski jest w Unii Europejskiej, czy poza nią, powiedziała, że z badań, które zrobiła w 1991 roku w całej Europie wynikało, że "Polacy i inni mieszkańcy Europy Środkowo-Wschodniej marzyli o tym, żeby być Europejczykami, bo to co się wydarzyło w czasie zimnej wojny - ta separacja od Zachodu - była sztuczna".

- Ja wierzę w Unię Europejską i NATO. I, jak rozumiem, Polacy chcą być częścią tych struktur - dodała. Przyznała, że jest niezwykle dumna z decyzji o rozszerzeniu NATO. - Sama podpisywałam dokumenty w Bibliotece Trumana i razem z prezydentem (Billem) Clintonem poleciałam do Warszawy, gdzie witaliśmy nowego członka NATO. Polska musi być aktywnym członkiem NATO oraz Unii. Zdaję sobie sprawę, że jest wiele pytań i wątpliwości dotyczących działania samej Unii, ale wierzę, że Polacy chcą być jej częścią - powiedziała była sekretarz stanu USA.

"Nie uważam, że takie podgrupy osłabiają Unię"

Oceniła inicjatywę Trójmorza. - Jej głównym celem jest dywersyfikacja źródeł energii. Kiedy Nord Stream 2 jest zagrożeniem dla Europy, państwa Trójmorza myślą o rurociągu z północy na południe. I chociażby z tego względu nie wydaje mi się, żeby Trójmorze podkopywało fundamenty Unii Europejskiej - oceniła.

Dodała, że "im więcej interakcji między krajami środkowoeuropejskimi, tym relacje mogą być mocniejsze". - Nazywam to funkcjonalnymi relacjami. Komunikacja, energia czy wymiana pewnych wartości - powiedziała. 

Albright nie sądzi, że "takie podgrupy osłabiają Unię". - Myślę, że one są w pewnym sensie cegłami w całym budynku - oceniła.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Wysłannik Trumpa w Rosji. Moskwa "oczekuje wyjaśnień" 
w sprawie słów prezydenta USA

Wysłannik Trumpa w Rosji. Moskwa "oczekuje wyjaśnień"
w sprawie słów prezydenta USA

Doradca Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego John Bolton prowadzi w poniedziałek rozmowy w Moskwie. Przedstawiciele władz Rosji podkreślają, że chcą od niego wyjaśnień w sprawie słów Donalda Trumpa o wycofaniu się Stanów Zjednoczonych z układu rozbrojeniowego INF. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Pracownik czyszczący kanały w Indiach (fot. Rajat Gupta/EPA/PAP) czytaj dalej »