tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Minister odwołuje wizytę w Moskwie. "Szpiegostwo jest nie do przyjęcia"

zobacz więcej wideo »
Minister odwołuje wizytę w Moskwie. "Szpiegostwo jest nie do przyjęcia"
Foto: EPA/CHRISTIAN BRUNA/PAP | Video: Reuters Archieve Sebastian Kurz na wspólnej konferencji z Władimirem Putinem (wideo archiwalne)

Szefowa MSZ Austrii Karin Kneissl odwołała zaplanowaną na grudzień wizytę w Moskwie z powodu podejrzeń, że austriacki pułkownik przez wiele lat szpiegował na rzecz Rosji. MSZ w Wiedniu podało, że wezwało rosyjskiego charge d’affaires.

Emerytowany dopiero niedawno wojskowy miał prowadzić działalność szpiegowską od lat 90. Według dziennika "Kronen Zeitung" miał za to otrzymać około 300 tys. euro.

- Szpiegostwo jest nie do przyjęcia - podkreślił kanclerz Austrii Sebastian Kurz. Na obecnym etapie chodzi o wyjaśnienie podejrzeń w tej sprawie, jednak na podstawie stwierdzonych dotąd okoliczności można zakładać, że się one potwierdzą - dodał.

Jeśli tak się stanie, to "takie sytuacje, niezależnie od tego, czy dochodzi do nich w Holandii czy Austrii, nie poprawią relacji między Rosją a Unią Europejską" - ocenił.

Austria zażądała od strony rosyjskiej "transparentnych informacji", dalsze kroki będą omawiane z europejskimi partnerami - przekazał szef rządu. Nie chciał odnieść się do pytań dziennikarzy o ewentualne wydalenie z kraju rosyjskich dyplomatów w związku z aferą. Nie ujawnił też nazwiska podejrzewanego o szpiegostwo wojskowego.

Rosyjski dyplomata wezwany do MSZ

Kurz przekazał również, że szefowa austriackiej dyplomacji w piątek wezwała do MSZ rosyjskiego charge d'affaires Igora Nikitina i tymczasowo odwołała swoją wizytę w Moskwie, zaplanowaną na 2-3 grudnia.

O sprawie poinformowany został prezydent kraju Alexander Van der Bellen. Kneissl wyraziła obawę, że potwierdzenie się podejrzeń w sprawie szpiega w wojsku "poważnie obciążyłoby dwustronne relacje między Austrią i Rosją". Kurz oraz minister obrony Mario Kunasek potwierdzili, że prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie skandalu.

Sygnał od sojusznika

Kunasek podkreślił, że władze austriackie kilka tygodni temu otrzymały sygnał o "wycieku informacji" od służb wywiadowczych zaprzyjaźnionego kraju. Kontrwywiad wojskowy (Abwehramt) ustalił tożsamość podejrzanego i przeprowadził z nim rozmowy. Zdeponowany przez niego sprzęt, w tym laptop, jest obecnie badany.

Według ministra obrony na razie nie wiadomo, czy chodzi o odosobniony przypadek. Podkreślił, że należy wzmocnić zabezpieczenia w Austrii, w tym w podlegającym mu resorcie.

Rządzący od grudnia ubiegłego roku w Austrii kanclerz Sebastian Kurz wielokrotnie mówił, że jego kraj pełni rolę "mostu między Wschodem a Zachodem". Strategicznie położona naddunajska republika od wielu lat jest miejscem wzmożonej rywalizacji służb wywiadowczych.

Reakcja Rosji

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że jest "niemile zdziwiony", iż władze w Wiedniu nie zwróciły się do strony rosyjskiej z zapytaniem. -Było przyjęte, że jeśli w jakimś kraju pojawia się zaniepokojenie, pojawiają się podejrzenia w związku z działaniami drugiego kraju, to zgodnie z normami prawa międzynarodowego należy bezpośrednio zwracać się o wyjaśnienia - powiedział Ławrow.

Minister potwierdził, że do MSZ Rosji wezwany zostanie w piątek ambasador Austrii w Moskwie Johannes Aigner. - Zwrócimy mu uwagę na to, jakimi metodami należy działać, jeśli pojawiają się jakieś pytania do Federacji Rosyjskiej - oświadczył Ławrow.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE SPORTOWE »

Pokaz koni na targach jeździeckich SICAB w Sewilli. (Raul Caro/PAP/EPA) czytaj dalej »