tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Sprawa Michała Królikowskiego

"Próba przyłożenia prezydentowi pistoletu do głowy"

"Próba przyłożenia prezydentowi pistoletu do głowy"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Cezary Tomczyk i Adrian Zandberg byli gośćmi "Faktach po Faktach"

- To próba wywarcia presji na prezydenta - mówił w "Faktach po Faktach" Cezary Tomczyk (Platforma Obywatelska). - Oczekiwałem, że jeśli ktoś kładzie poważne zarzuty na stół, to je czymś poważnym podeprze - stwierdził Adrian Zandberg (Partia Razem). Goście TVN24 komentowali sprawę Michała Królikowskiego i piątkową konferencję prokuratora krajowego.

Doradzający prezydentowi prawnik profesor Michał Królikowski ujawnił, że w związku ze śledztwem w sprawie wyłudzeń VAT interesuje się nim prokuratura. W jego opinii ma to na celu polityczne zdyskredytowanie prezydenta. Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski na piątkowej konferencji prasowej przekonywał, że śledztwo "w żaden sposób nie jest związane z Pałacem Prezydenckim, z panem prezydentem, czy z osobami z Kancelarii Prezydenta".

- Mam wrażenie że cała historia z panem (Michałem) Królikowskim to próba przyłożenia prezydentowi pistoletu do głowy. Na ile udana, to zobaczymy w  poniedziałek - stwierdził przewodniczący Partii Razem. Dodał, że jego zdaniem jest to próba "nieudolna".

W poniedziałek 25 września prezydent Andrzej Duda ma przedstawić swoje projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

"To wyglądało jak dobrze wyreżyserowany spektakl"

- Gdyby poważnie potraktować te zarzuty z ust prawicowych polityków, to ja bym oczekiwał, że prokuratura wystąpi i powie: mamy tutaj twarde dowody, papiery i od tej pory pan Królikowski nie jest już stroną w postępowaniu, ale osobą oskarżoną o współudział w praniu brudnych pieniędzy - ocenił Zandberg.

Oglądaj
"Jak dobrze wyreżyserowany spektakl"
Wideo: tvn24 "Jak dobrze wyreżyserowany spektakl"

- Oczekiwałem, że jeśli ktoś kładzie poważne zarzuty na stół, to je czymś poważnym podeprze, natomiast status pana Królikowskiego nie zmienia się - podsumował. Mecenas jest obecnie, jak to podkreślił w piątek prokurator Święczkowski "pełnomocnikiem jednego ze świadków".

- To wyglądało jak dobrze wyreżyserowany spektakl, a to co działo się z profesorem Królikowskim to była rzeczywiście próba wywarcia presji na prezydenta - zgodził się Cezary Tomczyk . - Nieuczciwej presji, której w polityce nie powinno się widzieć - dodał poseł PO. Ocenił, że "Jarosław Kaczyński w tym całym układzie wygląda jak ojciec chrzestny".

- Nikt mi nie wmówi, że prokurator Święczkowski przypadkiem właśnie dzisiaj zorganizował konferencję w sprawie pana Królikowskiego - mówił Tomczyk.

"To jest patologia polskiej polityki"

- Jeśli okaże się, że teraz prezydent będzie decydował o wyborze sędziów, to będzie znaczyć, że dogadało się dwóch złoczyńców w sprawie podziału łupów - stwierdził Tomczyk, odnosząc się do prezydenckich projektów ustaw. Poseł dodał również, że "chodzi o to, żeby żadna formacja nie miała całościowego wpływu na sądownictwo".

Oglądaj
"Debaty publiczne nie powinny wyglądać w ten sposób"
Wideo: tvn24 "Debaty publiczne nie powinny wyglądać w ten sposób"

- Widzimy to w praktyce, w działaniach tych instytucji zdominowanych przez partię rządzącą - podkreślił.

Do dzisiejszego spotkania prezydenta z liderem PiS w sprawie reformy sądownictwa, odniósł się też Adrian Zandberg.

- To jest pewna patologia polskiej polityki. W bardzo ważnej sprawie dwóch panów rozmawia za zamkniętymi drzwiami. Debaty o sprawach publicznych nie powinny wyglądać w ten sposób - zaznaczył. Dodał, że prezydent "zapowiadał szerokie konsultacje społeczne projektów ustaw, a skończyło się na zaproszeniu przedstawicieli parlamentarnych".

"Polskie sądy to armia, w której jest wielu generałów"

- Trzeba oczekiwać i żądać, że prezydent wypełni swoje obietnice, że jego propozycje nie będą łamały konstytucji. Są różne możliwe rozwiązana w ramach porządku konstytucyjnego. Kluczowe jest to, że zapisy konstytucji nie mogą być łamane - powiedział lider partii Razem. Zaznaczył też, że "Prawo i Sprawiedliwość obiecało ludziom naprawdę sądownictwa".

- A w tych ustawach, podstawowe bolączki sądownictwa nie są rozwiązane - skwitował Zandberg. Wskazał między innymi na to, że "ludzie byt długo oczekują na decyzję sądów" i że "sędziowie podejmują decyzje mechanicznie". - Polskie sądy to armia, w której jest wielu generałów, ale mało szeregowców - podsumował.

Kwestię polskiego sądownictwa skomentował także Cezary Tomczyk. -Wiemy, jak skończyła się sprawa Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał Konstytucyjny po całkowitej zmianie przez PiS działa drożej, wolniej i jest w stu procentach uzależniony politycznie - powiedział poseł. Dodał, że "nie można pozwolić żeby polskie sądownictwo poszło w tą stronę".

Kliknij tutaj, żeby obejrzeć cały program "Fakty po Faktach".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Sprawa Michała Królikowskiego

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

Dostawca internetu ostrzega klientów. Ich dane mogły trafić w niepowołane ręce

Firma telekomunikacyjna Aero2 poinformowała, że mogło dojść do wycieku danych osobowych części klientów. Operator zawiadomił już w tej sprawie Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych i złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. czytaj dalej »

Fotograf przez 4 lata nie wyrzucał śmieci. Powstała z tego prawdziwa (ob)sesja

Gromadził śmieci w swoim mieszkaniu po to, żeby je sfotografować i uświadomić ludziom, jak wiele odpadów rocznie produkuje jedna osoba. Zobacz TOTERAZ.

Za pomocą dłoni tworzą klimat burzy

Oto najpiękniejsza stworzona przez ludzi burza świata. Koniecznie włączcie dźwięk. ZOBACZ TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Kobieta oddaje głos w wyborach prezydenckich w Rosji (Yuri Kochetkov PAP/EPA) czytaj dalej »