tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Sprawa Michała Królikowskiego

"Próba przyłożenia prezydentowi pistoletu do głowy"

"Próba przyłożenia prezydentowi pistoletu do głowy"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Cezary Tomczyk i Adrian Zandberg byli gośćmi "Faktach po Faktach"

- To próba wywarcia presji na prezydenta - mówił w "Faktach po Faktach" Cezary Tomczyk (Platforma Obywatelska). - Oczekiwałem, że jeśli ktoś kładzie poważne zarzuty na stół, to je czymś poważnym podeprze - stwierdził Adrian Zandberg (Partia Razem). Goście TVN24 komentowali sprawę Michała Królikowskiego i piątkową konferencję prokuratora krajowego.

Doradzający prezydentowi prawnik profesor Michał Królikowski ujawnił, że w związku ze śledztwem w sprawie wyłudzeń VAT interesuje się nim prokuratura. W jego opinii ma to na celu polityczne zdyskredytowanie prezydenta. Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski na piątkowej konferencji prasowej przekonywał, że śledztwo "w żaden sposób nie jest związane z Pałacem Prezydenckim, z panem prezydentem, czy z osobami z Kancelarii Prezydenta".

- Mam wrażenie że cała historia z panem (Michałem) Królikowskim to próba przyłożenia prezydentowi pistoletu do głowy. Na ile udana, to zobaczymy w  poniedziałek - stwierdził przewodniczący Partii Razem. Dodał, że jego zdaniem jest to próba "nieudolna".

W poniedziałek 25 września prezydent Andrzej Duda ma przedstawić swoje projekty ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

"To wyglądało jak dobrze wyreżyserowany spektakl"

- Gdyby poważnie potraktować te zarzuty z ust prawicowych polityków, to ja bym oczekiwał, że prokuratura wystąpi i powie: mamy tutaj twarde dowody, papiery i od tej pory pan Królikowski nie jest już stroną w postępowaniu, ale osobą oskarżoną o współudział w praniu brudnych pieniędzy - ocenił Zandberg.

Oglądaj
"Jak dobrze wyreżyserowany spektakl"
Wideo: tvn24 "Jak dobrze wyreżyserowany spektakl"

- Oczekiwałem, że jeśli ktoś kładzie poważne zarzuty na stół, to je czymś poważnym podeprze, natomiast status pana Królikowskiego nie zmienia się - podsumował. Mecenas jest obecnie, jak to podkreślił w piątek prokurator Święczkowski "pełnomocnikiem jednego ze świadków".

- To wyglądało jak dobrze wyreżyserowany spektakl, a to co działo się z profesorem Królikowskim to była rzeczywiście próba wywarcia presji na prezydenta - zgodził się Cezary Tomczyk . - Nieuczciwej presji, której w polityce nie powinno się widzieć - dodał poseł PO. Ocenił, że "Jarosław Kaczyński w tym całym układzie wygląda jak ojciec chrzestny".

- Nikt mi nie wmówi, że prokurator Święczkowski przypadkiem właśnie dzisiaj zorganizował konferencję w sprawie pana Królikowskiego - mówił Tomczyk.

"To jest patologia polskiej polityki"

- Jeśli okaże się, że teraz prezydent będzie decydował o wyborze sędziów, to będzie znaczyć, że dogadało się dwóch złoczyńców w sprawie podziału łupów - stwierdził Tomczyk, odnosząc się do prezydenckich projektów ustaw. Poseł dodał również, że "chodzi o to, żeby żadna formacja nie miała całościowego wpływu na sądownictwo".

Oglądaj
"Debaty publiczne nie powinny wyglądać w ten sposób"
Wideo: tvn24 "Debaty publiczne nie powinny wyglądać w ten sposób"

- Widzimy to w praktyce, w działaniach tych instytucji zdominowanych przez partię rządzącą - podkreślił.

Do dzisiejszego spotkania prezydenta z liderem PiS w sprawie reformy sądownictwa, odniósł się też Adrian Zandberg.

- To jest pewna patologia polskiej polityki. W bardzo ważnej sprawie dwóch panów rozmawia za zamkniętymi drzwiami. Debaty o sprawach publicznych nie powinny wyglądać w ten sposób - zaznaczył. Dodał, że prezydent "zapowiadał szerokie konsultacje społeczne projektów ustaw, a skończyło się na zaproszeniu przedstawicieli parlamentarnych".

"Polskie sądy to armia, w której jest wielu generałów"

- Trzeba oczekiwać i żądać, że prezydent wypełni swoje obietnice, że jego propozycje nie będą łamały konstytucji. Są różne możliwe rozwiązana w ramach porządku konstytucyjnego. Kluczowe jest to, że zapisy konstytucji nie mogą być łamane - powiedział lider partii Razem. Zaznaczył też, że "Prawo i Sprawiedliwość obiecało ludziom naprawdę sądownictwa".

- A w tych ustawach, podstawowe bolączki sądownictwa nie są rozwiązane - skwitował Zandberg. Wskazał między innymi na to, że "ludzie byt długo oczekują na decyzję sądów" i że "sędziowie podejmują decyzje mechanicznie". - Polskie sądy to armia, w której jest wielu generałów, ale mało szeregowców - podsumował.

Kwestię polskiego sądownictwa skomentował także Cezary Tomczyk. -Wiemy, jak skończyła się sprawa Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał Konstytucyjny po całkowitej zmianie przez PiS działa drożej, wolniej i jest w stu procentach uzależniony politycznie - powiedział poseł. Dodał, że "nie można pozwolić żeby polskie sądownictwo poszło w tą stronę".

Kliknij tutaj, żeby obejrzeć cały program "Fakty po Faktach".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Sprawa Michała Królikowskiego

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sztuka w ruchu. Niezwykły performance w Paryżu

To już trzecia edycja projektu w paryskim Panteonie. Zobacz ToTeraz.

INFORMACJE BIZNESOWE »

Delegowanie na nowych zasadach. Godziny rozmów nie przynoszą porozumienia

Delegowanie na nowych zasadach. Godziny rozmów nie przynoszą porozumienia

Polska, kraje Grupy Wyszehradzkiej i kilka krajów regionu odrzuciły francusko-hiszpańską propozycję, aby objąć przepisami dyrektywy o pracownikach delegowanych sektor transportu, a jednocześnie wprowadzić zapis, że szczegółowe zapisy znajdą się w tak zwanym Pakiecie Mobilności UE. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Wizyta do końca trzymana w tajemnicy. Sekretarz stanu USA w Afganistanie

Wizyta do końca trzymana w tajemnicy. Sekretarz stanu USA w Afganistanie

Szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson złożył w poniedziałek krótką, niezapowiadaną wizytę w Afganistanie. W bazie sił powietrznych Bagram rozmawiał z prezydentem Aszrafem Ghanim, premierem Abdullahem Abdullahem i innymi przedstawicielami władz Afganistanu. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Zbiory oliwek w Vendemian na południu Francji (GUILLAUME HORCAJUELO/PAP/EPA) czytaj dalej »