70. rocznica zakończenia II wojny światowej

70. rocznica zakończenia II wojny światowej

Syn broni ojca oskarżanego o zbrodnie na Polakach. "To komiczne a zarazem smutne"

Żeby kogoś oskarżać, trzeba mieć dowody i świadków, czego w tej sprawie ewidentnie brakuje. I to od samego początku - uważa syn Michela K. podejrzanego o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości. Według Instytutu Pamięci Narodowej na jego rozkaz - gdy był dowódcą podległej Niemcom kompanii Ukraińskiego Legionu Samoobrony - wymordowano kilkudziesięciu Polaków. Polska zamierza domagać się jego wydania od USA, gdzie mieszka K. Materiał programu "24 godziny".

"Zabójcy okrętów", "królowie pola walki". Co Chińczycy pokazali na paradzie?

Chińska parada w 70. rocznicę kapitulacji Japonii i ostatecznego zakończenia II wojny światowej miała przykuć oczy całego świata. Państwo Środka pokazało na niej 500 pojazdów wojskowych z różnymi rodzajami broni oraz 200 samolotów. Co jednak najważniejsze i czym Chińczycy chwalą się najbardziej, to fakt, że cały sprzęt zaprezentowany przed kamerami został wyprodukowany w tym kraju.

Przeżył "wielką ucieczkę", zmarł w wieku 101 lat

Paul Royle, który w 1944 roku wraz z 75 innymi aliantami uciekł z nazistowskiego obozu jenieckiego w Żaganiu, zmarł w Australii w wieku 101 lat. Historia tej "wielkiej ucieczki" zainspirowała twórców filmu ze Stevem McQueenem w jednej z głównych ról.

To dużo więcej niż defilada. To huczne święto mocarstwowości

"Niezapomniana i nieporównywalna z niczym innym" – tak zaplanowaną na 3 września defiladę wojskową w Pekinie zapowiada chińska państwowa gazeta "Global Times". Obchody organizowane z okazji 70. rocznicy pokonania Japonii w II wojnie światowej pokażą nie tylko potęgę wojskową Chin, ale przede wszystkim miejsce tego kraju na arenie międzynarodowej.

Węgrzy chcą postawić pomnik twórcy ustaw antyżydowskich

OBWE ostro skrytykowała w piątek plan postawienia na Węgrzech pomnika historykowi i ministrowi z czasów nazistowskich Balintowi Homanowi (1885-1951), uważanemu za architekta węgierskich ustaw antyżydowskich wzorowanych na norymberskich ustawach rasowych.

Weteran armii Andersa walczył o zasiłek. Urzędnicy nie pomogli, zmarł w wieku 95 lat

Walczył pod Monte Cassino, był żołnierzem armii gen. Andersa. Józef Cichy - weteran wojenny - w ostatnich latach starał się o dodatek kombatancki, który by wydał na lekarstwa. Urzędnicy z ZUS-u twierdzili jednak, że musi przedstawić dowód na to, że brał udział w walkach i chorował na tropikalne choroby. Finału sprawy ciągnącej się prawie rok nie doczekał. Zmarł w wieku 95 lat.

4-latki w mundurach, a na czele "zmotoryzowana kolumna sprzętu przedszkolnego"

Parada "dziecięcych wojsk" przemaszeruje w czwartek ulicami Rostowa nad Donem - mieście położonym tuż przy granicy z Ukrainą. "Paradę otworzy zmotoryzowana kolumna sprzętu przedszkolnego" - informuje agencja RIA Nowosti. Dzieci w wieku od czterech do dziesięciu lat będą defilować przed weteranami II wojny światowej. Rostów nad Donem sąsiaduje z Donbasem, w którym toczy się konflikt pomiędzy prorosyjskimi separatystami a siłami ukraińskimi.

Angela Merkel w Moskwie. Rozmowy o Ukrainie i gospodarce

Do Moskwy przyleciała kanclerz Niemiec Angela Merkel w związku z 70. rocznicą zakończenia II wojny światowej. Wizyta niemieckiej kanclerz nie jest długa - w programie znalazło się złożenie wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza, rozmowa w cztery oczy z Władimirem Putinem i wystąpienie z prezydentem Rosji na wspólnej konferencji prasowej.

Putin podjął gości, prezydentowi Czech podziękował za "niezależną politykę"

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał na Kremlu uroczyste przyjęcie, upamiętniające 70. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Była to doskonała okazja do dwustronnych rozmów z przywódcami, którzy przybyli do Moskwy. Na długiej liście rozmówców prezydenta Rosji znaleźli się m.in. przywódcy Czech, Chin i Indii.

"Nie wystarczy zapędzić niedźwiedzia rosyjskiego na powrót do matecznika"

Niemcy bardzo rozumnie postępują w tym konflikcie. Jeśli mówi się o potrzebie budowania jakiejś koncepcji świata, to bez obecności w niej Rosji byłoby to niepełne - powiedział w "Faktach po Faktach" były ambasador w Moskwie Stanisław Ciosek odnosząc się do wizyty w Moskwie Angeli Merkel z okazji 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej.

"Dla Putina najważniejsze było uratowanie święta. To mu się udało"

Rosja hucznie uczciła 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Jednak na placu Czerwonym zabrakło wielu przywódców świata zachodniego. - To święto, które legitymizuje wszystkie roszczenia Putina i Rosjan. Dla Putina najważniejsze było je uratować i to mu się udało. Ściągnął do Moskwy przywódców Chin i Indii - powiedział w programie "Horyzont" Jan Rokita. Zdaniem dr Sławomira Dębskiego, dla Pekinu i Delhi była to okazja, aby coś ugrać.