tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Odbijały się od dna, próbowały łapać powietrze". 70 lat od tragicznej śmierci harcerek z Łodzi

zobacz więcej wideo »
"Odbijały się od dna, próbowały łapać powietrze". 70 lat od tragicznej śmierci harcerek z Łodzi
 • Pamiątki po druhnie Joannie Skwarczyńskiej Pamiątki po druhnie Joannie Skwarczyńskiej
 • Śledztwo po tragedii w Suszku. Co zawiodło w systemie ostrzegania?Śledztwo po tragedii w Suszku. Co zawiodło w systemie ostrzegania?
 • Tragedia w Suszku - chronologia ostrzegania i pomocyTragedia w Suszku - chronologia ostrzegania i pomocy
Foto: Maciej Szczepańczyk/wiki CC BY-SA 3.0 | Video: Jan Duniec / niczymdeby.jimdo.com W jeziorze utopiły się 23 harcerki

36 młodych harcerek, wraz z opiekunkami, wsiadło do dwóch łodzi. Rejs po jeziorze Gardno, który miał być niezapomnianą przygodą, zmienił się w koszmar. Kiedy woda wdarła się do przeciążonych łodzi, dziewczęta nie miały żadnych szans. Nie umiały pływać...

"W czterdziestym ósmym płakało pół Łodzi, za swymi druhny co poszły w zaświaty. Dziś - tylko łzami rosy letni świt, gdy wspomni Was cicho i zapłaczą kwiaty...".

70 lat temu tłumy pogrążonych w żałobie mieszkańców Łodzi zebrały się na Starym Cmentarzu Katolickim, żeby pożegnać młode harcerki z tak zwanej Małej Piętnastki. Dziewczęta utopiły się podczas rejsu po jeziorze Gardno koło Słupska. To największa powojenna tragedia w historii ZHP.

Dziś na tym samym cmentarzu znów pojawią się łodzianie. Będą rodziny zmarłych, harcerze z ZHP i kilka dziewcząt - dziś już kobiet w sile wieku - które cudem wtedy przeżyły. Chcą oddać hołd dzieciom, które 70 lat temu wypłynęły w rejs i już nie wróciły.

- Wspólnie z Towarzystwem Opieki nad Starym Cmentarzem podjęliśmy starania o renowację ich kwatery oraz postawienie tablicy epitafijnej, wyjaśniającej przechodniom, skąd tak duża liczba grobów opatrzonych harcerskim krzyżem i powojenną datą  - mówi hm. Anna Jakubowska-Rapkiewicz.

- Naszą intencją jest nie tylko upamiętnienie tamtych wydarzeń, ale także edukacja przez przestrogę. Kładziemy duży nacisk na to, jak ważna jest umiejętność pływania, udzielania pierwszej pomocy i bezpiecznego organizowania zajęć na wodzie - dodaje Jakubowska-Rapkiewicz.

Źródło: Wikipedia/CC BY-SA 3.0 Wspólna mogiła harcerek na Starym Cmentarzu w Łodzi

Przeładowane łodzie

Dziewczęta spędzały wakacje na obozie harcerskim. 18 lipca 1948 roku miały w planach rejs motorówką do oddalonych o osiem kilometrów Rowów. Dla dziewcząt, które rzadko lub wcale nie widziały morza, miała to być niezapomniana przygoda.

- Nie pamiętam już, komu najbardziej zależało na tej wycieczce, ale to chyba była inicjatywa naszej polonistki Leszewskiej - wspominała pani Zofia Erdman-Jackowska, 15-letnia wówczas harcerka.

Do motorówki z małą kabiną wsiadło 31 osób. Pozostałe 14 trafiło do mniejszej łodzi przymocowanej łańcuchem do motorówki. Już na pierwszy rzut oka było widać, że obie jednostki są przeładowane. W sumie - łącznie z opiekunami i organizatorami rejsu - na łodziach było 45 osób (dane z raportu starosty z 1948 r.). Powinno się tylko około 20.

Tutaj doszło do największej tragedii w historii polskiego harcerstwa:

Źródło: www,tvn24.pl Trasa śmiertelnego rejsu

"Odbijały się od dna i próbowały łapać powietrze"

Druhny wyruszyły w rejs, a wraz z nimi właściciel łodzi i mechanik. Obaj zabrali ze sobą żony. Spokojnie przepłynęli niemal całą trasę, chociaż stara płaskodenka co chwilę przechylała się raz na jedną, raz na drugą burtę. Z raportu starosty słupskiego z 1948 roku wynika, że problemy pojawiły się, gdy od brzegu dzieliło ich zaledwie półtora kilometra. Motorówka zaczęła przeciekać. Wody było coraz więcej.

Obsługa próbowała wylewać wodę czerpakami, ale efektów nie było. Trwała walka z czasem. Przewoźnik zaczął przerzucać dziewczyny z motorówki na małą łódkę. Ale ta nie wytrzymała takiego obciążenia. Woda przelała się przez burty.

-  Ja siedziałam na daszku motorówki. Czułam, jak przechyla się na moją stronę. Próbowałam wskoczyć do płaskodenki "na nogi". Kilka dziewczyn też tak zrobiło. Wtedy łódka się przeciążyła i wryła w dno. Tylko dziób wystawał. Widziałam, jak koleżanki "odbijały się od dna" i próbowały łapać powietrze. Słyszałam, jak dziewczyny się modlą. Odmawiały "Pod Twoją obronę". Te, którym udało się uchwycić łodzi, śpiewały "Serdeczna Matko" - opowiada pani Zofia.

Utonęło 25 osób, w tym 23 harcerki. Najmłodsza miała osiem lat.

CZYTAJ WIĘCEJ O TRAGICZNEJ ŚMIERCI HARCEREK

Źródło: ZHP Łódź pogrążona w żałobie

 

Plan uroczystości w dniu 18 lipca 2018 r.

11:00 -13:30*- Wystawa poświęcona Małej Piętnastce w Chorągwi Łódzkiej ZHP ul. Stefanowskiego 19
15:00-15:45 – Msza Święta w intencji ofiar tragedii - Parafia Wojskowa w Łodzi ul. Św. Jerzego 9
16:00 – uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej przy kwaterze Małej Piętnastki na Starym Cmentarzu w Łodzi ul. Ogrodowa 9

*wystawa jest dostępna od 15.06. do 18.07.2018 w środy 15:00-18:00, w pozostałe dni po uzgodnieniu z Komisja Historyczną Chorągwi Łódzkiej

ZHP

 

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Tragedia w Genui »

Oglądaj
Ratownicy pracują na miejscu katastrofy w Genui
 • Ratownicy pracują na miejscu katastrofy w GenuiRatownicy pracują na miejscu katastrofy w Genui
 • Runął wiadukt na autostradzieRunął wiadukt na autostradzie
 • W Genui runął fragment wiaduktu. Są zabiciW Genui runął fragment wiaduktu. Są zabici
 • Jacek Pałasiński: Jezdnia w tym miejscu znajdowała się na wysokości 90 metrówJacek Pałasiński: Jezdnia w tym miejscu znajdowała się na...
 • Zamiast drogi, wielka przepaść. Zdjęcia ze śmigłowcaZamiast drogi, wielka przepaść. Zdjęcia ze śmigłowca
 • Akcja ratunkowa po zawaleniu się wiaduktu w GenuiAkcja ratunkowa po zawaleniu się wiaduktu w Genui
 • Marek Lehnert: na wiadukcie znajdowało się około 20 samochodówMarek Lehnert: na wiadukcie znajdowało się około 20 samochodów
 • Zawalił się około 100-metrowy odcinek wiaduktuZawalił się około 100-metrowy odcinek wiaduktu
 • Moment zawalenia się wiaduktu w GenuiMoment zawalenia się wiaduktu w Genui
 • Zawalił się wiadukt nad GenuąZawalił się wiadukt nad Genuą
Ratownicy pracują na miejscu katastrofy w Genui

Komisja Europejska przechodzi do kolejnego etapu procedury w sprawie Sądu Najwyższego

Komisja Europejska podjęła we wtorek decyzję o przesłaniu polskim władzom tak zwanej uzasadnionej opinii, która rozpoczyna drugi etap postępowania w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Komisja uznała, że odpowiedź rządu w Warszawie na poprzednie pismo nie rozwiała wątpliwości prawnych. zobacz więcej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE BIZNESOWE »

Rośnie ryzyko twardego brexitu. "Potrzebna zmiana postawy"

Rośnie ryzyko twardego brexitu. "Potrzebna zmiana postawy"

Rośnie ryzyko tak zwanego twardego brexitu, czyli wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia. Potrzebna jest zmiana postawy Komisji Europejskiej, jeśli porozumienie ma być osiągnięte - oświadczył we wtorek brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt. Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z UE 29 marca 2017 roku i powinna ją opuścić 29 marca 2019 roku. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Burza na Wyspach. Lider Partii Pracy miał złożyć kwiaty na grobach terrorystów

Burza na Wyspach. Lider Partii Pracy miał złożyć kwiaty na grobach terrorystów

Lider brytyjskiej Partii Pracy Jeremy Corbyn w 2014 roku złożył wieniec na grobach palestyńskich terrorystów odpowiedzialnych za zabicie 11 izraelskich sportowców i niemieckiego policjanta na igrzyskach olimpijskich w Monachium z 1972 roku - poinformował dziennik "Daily Mail" i pokazał zdjęcie z tego wydarzenia. . zobacz więcej »

Zatoka pełna śmieci. Tony odpadków w wodzie

"Jesteśmy częścią natury. Cokolwiek robimy, to do nas wróci" - z takim przesłaniem wolontariusze z Filipin zbierali śmieci z zanieczyszczonej Zatoki Manilskiej. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE SPORTOWE »

Fale przy brzegu porywają dziecko. Są niebezpieczne i zdradliwe

Do morza jak do gór - należy mieć szacunek. To nagranie pokazuje, jak niebezpieczne mogą być fale. Zobacz TOTERAZ.

Karmienie bydła w objętym katastrofalną suszą regionie Australii (fot. Dean Lewins/EPA/PAP) czytaj dalej »