tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Francja wybrała prezydenta

Proponowali Macronowi, by "wyjrzał przez okno". 250 tysięcy ludzi na ulicach

Około ćwierć miliona ludzi wzięło udział w sobotnich manifestacjach w całej Francji przeciwko polityce prezydenta Emmanuela Macrona. Przyszli oni na apel około 60 związków zawodowych, partii lewicowych i stowarzyszeń. W Paryżu manifestowało 80 tysięcy ludzi.

Taką liczbę uczestników demonstracji we wschodniej części Paryża podała centrala związkowa CGT. Według policji było ich czterokrotnie mniej. Organizatorzy spodziewali się znacznie większej liczby, "zalewu ludzi", tymczasem w sobotę przyszło ich mniej niż na pierwsze "święto Macrona" 5 maja. Wtedy według związków manifestowało 100 tysięcy ludzi, a według policji - 40 tysięcy.

Lista zarzutów

Marsze i wiece w sobotę miały się odbyć - jak powiedział szef centrali związkowej CGT, Philippe Martinez - w co najmniej 160 francuskich miastach w ramach wspólnego protestu przeciwko polityce gospodarczej Macrona. Jego politykę organizatorzy manifestacji określają jako probiznesową i brutalną.

W Paryżu Martinez poradził prezydentowi, aby "wyjrzał przez okno i popatrzył na prawdziwe życie".

Związki oskarżają Macrona o wspieranie reform faworyzujących już i tak uprzywilejowane, najbogatsze warstwy społeczeństwa, zarzucają mu starania o likwidację usług publicznych i dopuszczenie do brutalnego traktowania przez policję mieszkańców biednych dzielnic.

W stolicy zmobilizowano do pilnowania spokoju ponad 1500 policjantów, aby nie zakłócano oficjalnie odbywającego się protestu i nie prowokowano uczestników marszu, jak stało się poprzednim razem. Policja zatrzymała przed demonstracją i po niej 35 osób. Według policji część zatrzymanych miała w torbach "wyposażenie", którego można użyć do niszczenia mienia, oraz maski lub kominiarki, aby ukryć twarz.

Zatrzymano także, poza główną demonstracją, głównie młodych ludzi ubranych na czarno i z zakrytymi twarzami, którzy rozbili witrynę i niszczyli przystanek autobusowy. Policja użyła do ich rozproszenia gazu. Jeden funkcjonariusz trafiony kamieniem został lekko ranny.

"Dosyć takiego świata"

W Marsylii przywódca skrajnie lewicowego ugrupowania Francja Nieujarzmiona Jean-Luc Melenchon przemawiając do tłumu zwrócił się wprost do Macrona: - W imię biednych, upokorzonych, bezdomnych i bezrobotnych, mówimy: dosyć, dosyć takiego świata.

To przesłanie "twardogłowy Macron musi usłyszeć" - mówił Melenchon. Wyliczył listę bolączek, takich jak braki personelu w szpitalach, ograniczenia przyjęć na uniwersytety, nieobecność policji w tzw. niebezpiecznych dzielnicach. Wszystkie te sprawy tłumaczone są przez rząd brakiem środków na finansowanie potrzeb.

- Nie wierzymy panu, ponieważ pan kłamie - powiedział Melenchon. Dodał, że rząd Macrona udzielił bogatym fiskalnych ulg na kwotę 4,5 mld euro, które można było zainwestować w szpitale. - Kraj jest bogaty. I musi się (tym bogactwem - red.) dzielić - podkreślił.

Macron odpowiada protestującym

Macron twierdzi, że forsowane przez niego zmiany gospodarcze mają zwiększyć globalną konkurencyjność Francji. W piątkowym wywiadzie dla telewizji BFM powiedział, że protestującym nie uda się "zablokować kraju".

- Żadne nieporządki mnie nie zatrzymają, a spokój powróci - zaznaczył francuski przywódca.

Związki w tym roku przeprowadziły już kilka strajków powszechnych, a pracownicy francuskich kolei państwowych SNCF prowadzą od kwietnia tzw. pełzający strajk przeciwko restrukturyzacji firmy i otwarciu jej na konkurencyjność.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Francja wybrała prezydenta

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Scrutinizer

Emmanuelu - trzymać kurs!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   johnny75

   Brawo Francja.O swoje trzeba walczyć i trochę czasem utrzeć nosa drapieżnemu kapitalizmowi.Człowiek powinien się wreszcie liczyć.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Scrutinizer

     No ale przecież dokładnie to jest problemem Francuskiej gospodarki - rozhuśtane prawa związków i socjal, co w efekcie kończy się słabą konkurencyjnością francuskich produktów i wysokim bezrobociem szczególnie wśród młodzieży i dalej napięciami społecznymi szczególnie pośród imigrantów, bowiem oni jako pierwsi zostają wykluczeni rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       "Mistrz sprawiedliwości, pokoju i godności".
       Świat składa hołd "wielkiemu liderowi"

       Od rodzimej Afryki, przez Europę po Amerykę napływają kondolencje po śmierci byłego sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Kofiego Annana. zobacz więcej »

       Firmy śledzą twoje ruchy. Monitorują, jak dotykasz swój telefon

       Kąt trzymania, siła nacisku na ekran, szybkość pisania... To tylko niektóre z 2000 gestów sprawdzanych przez przeróżne oprogramowania. Po co komukolwiek takie dane? Zobacz TOTERAZ.

       Sprawdź, czy zagraża Ci smog

       TVN Meteo

       INFORMACJE BIZNESOWE »

       Twój lot się opóźnił lub został odwołany? Może ci się należeć odszkodowanie

       Twój lot się opóźnił lub został odwołany? Może ci się należeć odszkodowanie

       Nawet 600 euro odszkodowania mogą otrzymać pasażerowie odwołanych lotów. Rekompensata przysługuje także za zniszczony lub zgubiony bagaż, jeżeli wina leży po stronie przewoźnika. Nie brakuje jednak wyjątków, kiedy turysta nie może liczyć na odszkodowanie. czytaj dalej »

       INFORMACJE SPORTOWE »

       Nowe progi zwalniające. Zadziałają tylko przy przekroczeniu prędkości

       Na razie to tylko projekt, ale kto wie, czy już wkrótce nie pojawią się na drogach. Zobacz TOTERAZ.

       Zawodnicy na starcie triathlonu. (fot. Valentin Flauraud/EPA/PAP) czytaj dalej »