tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Ranne, głodne i brudne. Skandaliczny transport zwierząt na ubój

Ranne, głodne i brudne. Skandaliczny transport zwierząt na ubój
Video: TVN24 Zwierzęta są transportowane w tragicznych warunkach

Brudne, wycieńczone, ranne, a czasami martwe zanim dotrą do rzeźni. Tak wygląda skandaliczne traktowanie zwierząt przeznaczonych na ubój. Warunki transportu określa prawo unijne, ale niektórzy z tym prawem są na bakier. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Transport żywych zwierząt w Polsce jest ściśle regulowany przez prawo unijne. - Najważniejszą kwestią jest czas transportu. Najczęściej transport powyżej 12 godzin musi być przerwany, a zwierzęta wyprowadzone - stwierdził Krzysztof Jażdżewski, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.

Droga przez mękę

Prawo to nie zawsze jest jednak przestrzegane. Bywa, że żywe krowy, świnie lub owce jadą na ubój gdzieś na drugim końcu Europy przez kilkadziesiąt godzin bez żadnej przerwy. Ich ostatnia droga, staje się przez to drogą przez mękę.

Wolontariusze Fundacji VIVA, działającej na rzecz ochrony praw zwierząt trafili na transport jagniąt z Podhala do włoskiej rzeźni. Kilkaset głodnych owiec zostało stłoczonych w jednej naczepie. Miejsca było zdecydowanie mniej niż mówią przepisy. Mimo to, powiatowy lekarz weterynarii uznał, że transport spełnia wszelkie wymogi formalne.

Podobnych sytuacji jest znacznie więcej, alarmują aktywiści. Paweł Artyfikiewicz z Fundacji VIVA nie raz był świadkiem cierpienia transportowanych zwierząt. Niektóre obrazy zostają w pamięci na całe życie.

- Zobaczyliśmy zwierzę, które właściwie było ledwo żywe, ta krowa trzymała jeszcze ledwo głowę podniesioną. Kiedy została przewieziona w miejsce rozładunku, handlarze próbowali ją wyładować przy użyciu prądu, ona spadła z tej rampy. I w tak drastycznej sytuacji Inspekcja Weterynaryjna nie zdecydowała się, żeby takiej krowie humanitarnie skrócić cierpienie - relacjonował  Artyfikiewicz.

Petycja do Ministerstwa

Stąd akcja "Stop transportowi żywych zwierząt". Już drugi raz, w kilkudziesięciu krajach świata - od Kanady po Nową Zelandię protestowano przeciw ich nieludzkiemu traktowaniu. Pikietowano także w Polsce. W 11 miastach zbierano podpisy pod petycją do Ministerstwa Rolnictwa. Petycje podpisało 25 tysięcy osób.

- W tej petycji prosimy ministra rolnictwa, żeby wprowadził ograniczenie transportu zwierząt do 8 godzin - mówiła Małgorzata Szadkowska prezes fundacji CIWF Polska (skrót od ang. Compassion in World Farming).

Rocznie w Europie sprzedaje się blisko 40 milionów żywych świń, krów i owiec. Część zwierząt wywożona jest poza Unię Europejską, gdzie nie obowiązują przepisy dotyczące humanitarnego traktowania zwierząt.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Rodzice wcześniaka zażądają pół miliona złotych

Rodzice, którzy zabrali niemowlę ze szpitala w Białogardzie i wciąż są poszukiwani, złożyli do prokuratury zawiadomienie dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa przez lekarzy - poinformował pełnomocnik rodziny Arkadiusz Tetela. Jak dodał, rodzina będzie żądać zadośćuczynienia. 500 tysięcy złotych. zobacz więcej »
Kampania o sądach może trafić do... sądu

Kampania o sądach może trafić do... sądu

Ratusz czeka na wyjaśnienia w sprawie kampanii promującej działania rządu PiS dotyczące zmian w sądownictwie. Prezydent Warszawy zapowiada, ze skieruje sprawę do sądu, jeżeli wymaganych informacji nie dostanie. czytaj dalej »

INFORMACJE BIZNESOWE »

mBank ostrzega przed e-mailami. "Nie otwierajcie tego pliku"

mBank ostrzega przed e-mailami. "Nie otwierajcie tego pliku"

Przed fałszywymi e-mailami, w których przestępcy podszywają się pod bank, ostrzega swoich klientów mBank. Wiadomość zawiera załącznik w formacie PDF, a jego otwarcie może spowodować infekcję komputera oraz zaszyfrowanie danych znajdujących się na dysku. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Obserwatorium: dżihadyści nie są w stanie się bronić. Rakka niemal odbita

Obserwatorium: dżihadyści nie są w stanie się bronić. Rakka niemal odbita

Wspierane przez USA Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) kontrolują 90 procent terytorium miasta Ar-Rakka na północy Syrii - poinformowało w środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Obrona dżihadystów w byłej stolicy samozwańczego kalifatu załamała się -dodano. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Rybacy podczas połowu w bajkowej scenerii, Yehliu Geopark, Tajwan. Fot: Ritchie B. Tongo/PAP/EPA czytaj dalej »