tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Zastrzeżenia wobec prezydenckiego generała. Padają pytania, Macierewicz milczy

zobacz więcej wideo »
Zastrzeżenia wobec prezydenckiego generała. Padają pytania, Macierewicz milczy
 • Pytania o prezydenckiego generała. MON milczyPytania o prezydenckiego generała. MON milczy
 • 10.08.2017 | Spór wokół generała Jarosława Kraszewskiego. "To jest nieprawdopodobny skandal"10.08.2017 | Spór wokół generała Jarosława Kraszewskiego. "To jest...
 • Kim jest generał Jarosław Kraszewski? "To nie jest człowiek, który będzie się kłaniał i potakiwał"Kim jest generał Jarosław Kraszewski? "To nie jest człowiek, który będzie się...
 • Komunikat MON, milczenie premier i komentarz szefa BBN. "Niepokojący serial" w relacjach Duda-MacierewiczKomunikat MON, milczenie premier i komentarz szefa BBN. "Niepokojący serial" w...
Foto: Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta | Video: tvn24 Zarzuty wobec generała Kraszewskiego z BBN. Macierewicz milczy

Sprawa generała Jarosława Kraszewskiego ciągnie się już trzeci miesiąc, a Antoni Macierewicz milczy. Doradca prezydenta Andrzeja Dudy wciąż nie ma dostępu do informacji niejawnych, a to uniemożliwia mu wykonywanie służbowych obowiązków. Materiał magazynu "Polska i Świat".

W sprawie generała Kraszewskiego, dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN, politycy PiS z komisji do spraw służb specjalnych odsyłają do SKW. - Na pewno służba ma jakiś powód i to pewnie wyjaśnia. To są sprawy między generałem Kraszewskim a Służbą Kontrwywiadu Wojskowego - stwierdził w rozmowie z reporterką magazynu "Polska i Świat" Marek Opioła, przewodniczący komisji do spraw służb specjalnych.

- Prezydent jest osobą, która jest zwierzchnikiem sił zbrojnych, może prosić o informacje - dodał.

Informacji wciąż od nadzorującego SKW ministra obrony narodowej nie otrzymał także prezydent. Jak informuje Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, mimo wcześniejszych oficjalnych pism i próśb o wyjaśnienie zastrzeżeń formułowanych przez ministra Macierewicza wobec generała Jarosława Kraszewskiego, szef MON do dziś nie odpowiedział na żadne pismo w tej sprawie i nie udzielił żadnych wyjaśnień.

Miesiąc temu rzecznik rządu po spotkaniu prezydenta z szefową rządu w tej sprawie zapewniał, że "pani premier rozmawiała również ze swoimi ministrami Macierewiczem oraz Mariuszem Kamińskim".

- Jeżeli chodzi o sprawę gen. Kraszewskiego, premier uważa, iż ta sprawa powinna być możliwie szybko i niezwłocznie zakończona - mówił wówczas Rafał Bochenek.

Były minister obrony Tomasz Siemoniak podkreślił, że "premier Szydło nic nie może".

Powód wstrzymania nominacji

Według nieoficjalnych informacji sprawa generała Kraszewskiego była i jest głównym powodem wstrzymania przez prezydenta generalskich nominacji.

- Jeżeli prezydent Duda by się cofnął i poświęcił swojego współpracownika, nie uzyska szacunku wśród wojska - ocenił Siemoniak. - Natomiast jeśli by wycofał się minister Macierewicz, przyznałby tym samym, że to była akcja czysto polityczna - dodał były szef MON.

Generał, mimo toczącego się postępowania i mimo ograniczeń, wciąż jest najważniejszym wojskowym doradcą Andrzeja Dudy.

- Służba kontrwywiadu zawsze prowadząc takie postępowania, robi to bardzo rzetelnie. To wymaga czasu - wyjaśnia Michał Dworczyk, wiceszef MON.

Minister Macierewicz od wszczęcia postępowania, czyli od czerwca, sprawy publicznie nie komentował.

Postępowanie sprawdzające

W czerwcu SKW wszczęła postępowanie sprawdzające wobec gen. Kraszewskiego, co oznaczało odebranie mu dostępu do informacji niejawnych. MON zapewniło, że niezwłocznie po zakończeniu postępowania sprawdzającego wobec generała Kraszewskiego wszystkie niezbędne informacje w tej sprawie zostaną przekazane szefowi BBN.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że prezydent nie ma żadnych informacji mogących podważyć zaufanie do gen. Kraszewskiego ani nie otrzymał od szefa MON wyjaśnień w sprawie nieformalnych zarzutów, jakie minister Macierewicz formułował pod adresem Kraszewskiego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
k_r_ki
k_r_ki

Prezydent oczywiście ma takie uprawnienia, to jego doradca nie ma dopuszczenia.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   marek_domagalazlz2

   Jeżeli sam Prezydent nie ma prawa czytać informacji niejawnych (co wydaje mi się niemożliwe bo to przecież Głowa Państwa) to jest to powód, żeby takie uprawnienia wpisać w Konstytucję. A swoją drogą (gdyby Duda nie miał prawa do dokumentów niejawnych) skierował bym tą sprawę do Sądu Najwyższego.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     INFORMACJE BIZNESOWE »

     Mamy boom mieszkaniowy. Takiej sytuacji w Polsce jeszcze nie było

     Mamy boom mieszkaniowy. Takiej sytuacji w Polsce jeszcze nie było

     Mieszkanie plus i nagrzany rynek mieszkaniowy nie studzą entuzjazmu deweloperów. Pierwszy raz w historii polskiego rynku rozpoczęli oni budowę ponad stu tysięcy mieszkań - informuje Home Broker. Zanotowano również rekord w kategorii liczby mieszkań oddanych do użytkowania. czytaj dalej »

     INFORMACJE ZE ŚWIATA »

     Wielki sondaż wśród młodych Niemców: AfD 
z małym poparciem, Merkel 
z największym

     Wielki sondaż wśród młodych Niemców: AfD
     z małym poparciem, Merkel
     z największym

     Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) cieszy się największym poparciem wśród młodzieży niemieckiej - głoszą opublikowane we wtorek oficjalne wyniki sondażowych wyborów "U18" (czyli wśród osób poniżej 18 roku życia). zobacz więcej »

     INFORMACJE SPORTOWE »

     Rybacy podczas połowu w bajkowej scenerii, Yehliu Geopark, Tajwan. Fot: Ritchie B. Tongo/PAP/EPA czytaj dalej »