Zamknięcie Guantanamo "zbyt kosztowne". Pomysł Pentagonu odrzucony

W więzieniu Guantanamo przebywa dziś ok. 100 więźniówdefence.gov

Biały Dom odrzucił plan Departamentu Obrony, by zlikwidować więzienie w Guantanamo i wybudować w zamian nowy, podobny obiekt na terytorium USA, uznając cały pomysł za zbyt kosztowny - ujawnił we wtorek "Wall Street Journal", powołując się na urzędnika związanego z programem.

Głównym powodem odrzucenia pomysłu miały być jego ewentualne koszty dla amerykańskiego budżetu.

Pentagon oszacował, że zamknięcie więzienia w Guantanamo na Kubie i budowa nowego obiektu, spełniającego podobne funkcje, tyle że na terytorium Stanów Zjednoczonych, kosztowałyby w sumie ponad 600 mln dolarów, z 350 mln pochłonęłyby same koszty budowy - pisze amerykański dziennik "Wall Street Journal".

Barack Obama zapowiadał zamknięcie więzienia w Guantanamo już w styczniu 2009 r., po tym jak pierwszy raz wygrał wybory prezydenckie, jednak do dziś nie udało się spełnić tej obietnicy i zlikwidować obiektu.

Okryte niesławą

Obóz w Guantanamo to administrowane przez USA więzienie znajdujące się na terenie amerykańskiej bazy wojskowej położonej w Zatoce Guantanamo na Kubie, na terytorium dzierżawionym od tego kraju.

Po atakach z 11 września 2001 r. obiekt stał się jednym z elementów amerykańskiej wojny z globalnym terroryzmem. Pierwsi więźniowie z Afganistanu trafili tam w styczniu 2002 r. Jak twierdziły ówczesne władze USA, zamknięci zostali tam najgroźniejsi terroryści na świecie - islamscy ekstremiści, talibowie i działacze Al-Kaidy.

Jednak spośród 779 osób, które przewinęły się przez więzienie w Guantanamo, większość wypuszczono jeszcze za prezydentury George'a W. Busha bez postawienia im zarzutów. Jak dotąd skazano tylko kilku więźniów, w tym kierowcę Osamy bin Ladena.

Istnienie tego więzienia od lat krytykują obrońcy praw człowieka, którzy zarzucają Amerykanom m.in. stosowanie tam niedozwolonych metod przesłuchań i traktowanie więźniów wbrew przepisom prawa międzynarodowego.

"Powód do wstydu"

- Guantanamo powinno zostać natychmiastowo zamknięte. USA naruszają prawa człowieka poprzez bezterminowe pozbawienie wolności osób tam się znajdujących, poprzez odmowę przyznania im prawa do sprawiedliwego procesu oraz torturowanie ich (dziś już zdecydowanie mniej częste niż za czasów administracji prezydenta Busha) lub nieludzkie i okrutne traktowanie. Sam fakt pozbawienia wolności w Guantanamo, czasami przez kilkanaście lat, stanowi co najmniej okrutne i nieludzkie traktowanie. Guantanamo stanowi powód do wstydu dla USA oraz przyczynia się do zagrożenia bezpieczeństwa USA, a nawet szerzej bezpieczeństwa międzynarodowego, gdyż działa jak przysłowiowa „płachta na byka” wobec potencjalnych terrorystów - powiedziała portalowi dr Agnieszka Szpak z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK.

Po tym, jak dwa tygodnie temu z więzienia zwolniono pięciu osadzonych i przekazano ich władzom Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w Guantanamo pozostaje 107 więźniów - podaje amerykański Departament Obrony.

Autor: ts//gak / Źródło: Wall Street Journal, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: defence.gov