"Żałujemy, że minister nie rozumie roli Komisji Europejskiej". Krytykują Waszczykowskiego

[object Object]
Rzecznik Komisji Europejskiej: Waszczykowski nie rozumie natury napięć pomiedzy Warszawą a Brukselątvn24
wideo 2/35

Komisja Europejska zarzuca polskiemu ministrowi spraw zagranicznych Witoldowi Waszczykowskiemu brak zrozumienia natury napięć pomiędzy Warszawą a Brukselą dotyczących przestrzegania praworządności.

Rzecznik Komisji Europejskiej skomentował w poniedziałek weekendową wypowiedź szefa polskiej dyplomacji dla brukselskiego wydania portalu Politico. W rozmowie minister Waszczykowski stwierdził, że wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej prowadzi "własną krucjatę" przeciwko eurosceptycznemu, skupionemu na narodzie rządowi polskiemu. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że Polska nie ma problemu z Unią Europejską. - Żałujemy, że minister nie rozumie roli Komisji Europejskiej, jej struktury i jej kompetencji. Komisja stoi na straży wspólnych traktatów, interesów 28 członków i na straży prawa - powiedział Margaritis Schinas, rzecznik Komisji Europejskiej. - Bylibyśmy wdzięczni, gdyby wszyscy członkowie rządów wzięli pod uwagę te wszystkie funkcje komisji, kiedy mają zamiar komentować jej działania - dodał Schinas.

Timmermans: mam wrażenie, że polski rząd jest otwarty na dialog

Podczas posiedzenia ministrów ds. europejskich 16 maja br., na którym KE przedstawiała informację w sprawie procedury praworządności wobec naszego kraju, głos zabrali przedstawiciele 22 państw unijnych.

Jak relacjonował Timmermans, zdecydowana większość państw członkowskich stwierdziła, że KE powinna kontynuować swoje wysiłki, aby prowadzić dialog z polskimi władzami i wypracowywać rozwiązanie. - Wszyscy mówili: nie chcemy stawiać żadnego państwa w narożniku, ale czujemy wspólną odpowiedzialność za rządy prawa - podkreślił holenderski polityk.

- Było szerokie porozumienie wokół stołu, że praworządność to wspólny interes i wspólna odpowiedzialność instytucji i państw członkowskich. Sądzę, że to ważny punkt startowy, aby rozwiązywać problemy, jeśli są takie w tym obszarze - dodał Timmermans. Zapewniał, że po tej dyskusji skoncentruje swoje wysiłki na tym, by wypracować rozwiązanie problemu dotyczącego Polski. - Wierzę, że można znaleźć rozwiązanie. Mam wrażenie, że polski rząd jest teraz otwarty na dialog w tej sprawie - oświadczył Timmermans, podkreślając, że wszyscy podczas wtorkowego posiedzenia zachęcali, by ożywić debatę. W ostatnich miesiącach dialog między Warszawą i Brukselą w tej sprawie zamarł. Ostatnia wymiana pism odbyła się w lutym. Polska oświadczyła wówczas, że przyjęte przez nasz parlament zmiany dotyczące funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego są zgodne ze standardami europejskimi, a wprowadzone zmiany w prawie "w sposób kompleksowy i ostateczny" regulują problematykę ustroju i funkcjonowania TK, uwzględniając szereg zaleceń przedstawionych Polsce przez Komisję Wenecką.

Autor: tmw/jb / Źródło: reuters, pap

Tagi:
Raporty: