Wskakiwali do wody z radości. Uratowano ponad 6 tys. migrantów


W ramach jednej z największych do tej pory akcji ratunkowych w poniedziałek u wybrzeży Libii uratowano ok. 6,5 tys. migrantów - poinformowała włoska straż przybrzeżna.

Według relacji przekazanych przez agencję Associated Press, na widok zbliżających się jednostek ratunkowych wśród migrantów z Somalii i Erytrei zapanowało wielkie poruszenie. Chcąc dać wyraz swej radości, niektórzy wskakiwali do wody i podpływali do jednostek ratunkowych.

Akcję ratunkową przeprowadzono w odległości 20 km od położonego w północno-zachodniej Libii miasta Sabrata. Brały w niej udział m.in. jednostki włoskiej straży przybrzeżnej, unijnej agencji ds. granic Frontex oraz organizacji Lekarze bez Granic (MsF).

Coraz więcej ofiar wśród migrantów

Zgodnie z danymi Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) około 250 tys. uchodźców dotarło w tym roku przez Morze Śródziemne do Europy.

Organizacja w opublikowanej 23 sierpnia analizie ostrzegła jednak, że w czasie przeprawy śmierć ponosi coraz więcej migrantów. Tylko w tym roku utonęło lub zaginęło w jej trakcie ponad 3000 osób. Jest to wzrost o 37 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2015 roku.

Najwięcej ofiar - 2484 - zanotowano na tzw. centralnym szlaku śródziemnomorskim z Afryki Północnej do Włoch, którym w pierwszym półroczu obecnego roku przeprawiło się ok. 70 tys. osób.

- Przemytników w ogóle nie interesuje dobro tych, którzy płacą za ich usługi. Na niesprawne statki bierze się coraz więcej ludzi, żeby zwiększyć zyski - powiedział szef IOM Frank Laczko.

Ratunek i walka z przemytem

W operacjach UE na Morzu Śródziemnomorskim bierze udział wiele unijnych jednostek. U europejskich wybrzeży działają okręty straży przybrzeżnej i marynarki wojennej państw UE, a także statki organizacji pozarządowych. Z kolei na wodach międzynarodowych operują jednostki unijnej agencji Frontex oraz okręty krajów UE, patrolujące libijskie wybrzeża w ramach operacji Sophia.

Celem operacji Sophia, uruchomionej latem ubiegłego roku, jest zwalczanie przemytników ludzi na Morzu Śródziemnym. Unijne okręty operują jedynie na wodach międzynarodowych. W UE trwa obecnie dyskusja nad przejściem do drugiego etapu misji Sophia, czyli działania także na wodach libijskich, ale do tego trzeba by wniosku ze strony rządu w Trypolisie. Na razie takiej prośby nie było.

Główne szlaki migracji do Europy drogą morskątvn24.pl

Autor: mm/ja / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: