Stachowiak-Różecka kontra Dutkiewicz. 11 różnic, główna to wydatki i długi Wrocławia

Aktualizacja:
Wyniki sondażowe z 6 miast. I nie tylko. Wieczór wyborczy w TVN24 i tvn24.pl
Wyniki sondażowe z 6 miast. I nie tylko. Wieczór wyborczy w TVN24 i tvn24.pl
tvn24
Urzędujący prezydent Wrocławia powalczy w drugiej turze z kandydatką PiStvn24

W niedzielę okaże się kto przez kolejne 4 lata będzie rządził stolicą Dolnego Śląska. Kandydatów jest dwóch: dotychczasowy prezydent Rafał Dutkiewicz i Mirosława Stachowiak-Różecka, startująca z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Sprawdziliśmy co dzieli kandydatów. Inaczej patrzą m.in. na problem miejskich spółek, finansowania Śląska Wrocław czy organizacji World Games 2017. Różni ich także podejście do fotografii ikony Hollywood.

Ostatnie sondaże przed drugą turą wyborów
Ostatnie sondaże przed drugą turą wyborów

Rafał Dutkiewicz, urzędujący włodarz Wrocławia o fotel prezydenta musi powalczyć w drugiej turze wyborów samorządowych. 16 listopada wygrał, ale - startując ze wspólnej listy swojego komitetu i Platformy Obywatelskiej - otrzymał 42,37 proc. głosów. Z kolei na jego główną rywalkę Mirosławę Stachowiak-Różecką z Prawa i Sprawiedliwości zagłosowało 25,80 proc. wrocławian.

Wciąż trwa walka o poparcie niezdecydowanych mieszkańców miasta i tych, którzy swoje głosy oddali na pozostałych ośmiu kandydatów, którzy w pierwszej turze ubiegali się o prezydenturę.

Co różni tych, którzy chcą przez najbliższe 4 lata rządzić Wrocławiem?

1. WALKA Z ZADŁUŻENIEM

Co kilka miesięcy wrocławskie media obiega informacja o kolejnym krótkoterminowym kredycie zaciągniętym przez miasto. Spółki miejskie są notorycznie zadłużane. Magistrat wykorzystał też tzw. leasing zwrotny, czyli sprzedał jedną ze swoich siedzib, by później ją wynająć. W przedwyborczej kampanii wielu kandydatów straszyło tym, że wkrótce do drzwi ratusza zapuka komornik.

Takim tezom kategorycznie sprzeciwiał się jednak prezydent Dutkiewicz. - Wrocław jest zdrowym organizmem jeśli chodzi o sytuację finansową. W tym zakresie nie ma żadnych powodów do obaw - stwierdził przed wyborami. I dodał, że "wszystkie decyzje Wrocławia są w zgodzie z przepisami prawa i poniżej obowiązujących limitów". - Miasto ma bardzo wysoki poziom płynności finansowej oraz stale wzrastający budżet - zapewniał Dutkiewicz.

Dla Stachowiak-Różeckiej dług jest jednym z najważniejszym problemów miasta i jego mieszkańców. - Trzeba go zrestrukturyzować. Trzeba zmienić myślenie o finansach Wrocławia - stwierdziła podczas debaty na antenie TVP Wrocław rywalka Dutkiewicza. Dotychczasowa radna miejska po ewentualnym sukcesie w drugiej turze wyborów chce powołać niezależny zespół, który przygotowałby "raport otwarcia". - Przedstawimy w nim sprawozdanie z zawartych przez miasto umów. Chcemy pokazać faktyczny stan finansów Wrocławia. Zależy mi na ograniczeniu wydatków gminy - pisze na swojej stronie internetowej.

2. SPÓŁKI MIEJSKIE

Gmina Wrocław ma 11 jednoosobowych spółek, 5 tych z większościowym udziałem, a w kolejnych 4 jest mniejszościowym udziałowcem. Opozycja zarzuca ekipie prezydenta Dutkiewicza, że w tworach tych ukrywany jest wrocławski dług.

Urzędujący prezydent wydaje się być entuzjastą miejskich spółek. - Spółki faktycznie mają kredyty i nie są one gwarantowane przez miasto, dlatego nie jest to wliczane w dług Wrocławia - twierdzi. Zapewnia, że wszystkie spółki są przez niego osobiście monitorowane, a prezesi, w razie nie spełnienia założeń, nie mają wypłacanych nagród.

Podczas trzech kadencji Dutkiewicza w stolicy Dolnego Śląska utworzono m.in. spółkę Wrocław 2012, Wrocławską Rewitalizację, Wrocławski Komitet Organizacyjny - Światowe Igrzyska Sportowe 2017, Wrocławski Park Wodny, Wrocławskie Centrum Treningowe SPARTAN, Wrocławskie Inwestycje, Wrocławskie Mieszkania, ZOO Wrocław.

Taki obrót sprawy nie podoba się kandydatce PiS, która zapowiada, że część miejskich spółek za jej rządów zostanie zlikwidowana. - Mamy nadmiar spółek, prezesów i wiceprezesów, z części trzeba zrezygnować. Z większością spraw poradzą sobie urzędnicy lub inne spółki - twierdzi Stachowiak-Różecka. Jako przykład podaje Zarząd Zasobu Komunalnego i Wrocławskie Mieszkania.

Kandydatka PiS zarzuca też Dutkiewiczowi, że w magistracie prowadzi się "kreatywną księgowość", a dług gminy przesuwany jest do miejskich spółek, w konsekwencji czego zadłużenie miasta jest dużo większe niż przedstawiane 4 mld złotych.

3. FINANSOWANIE ŚLĄSKA WROCŁAW

Piłkarski Śląsk Wrocław wciąż finansowany jest z miejskiej kasy. Kandydaci na urząd prezydenta różnią się też w podejściu do tej kwestii. Zdaniem Mirosławy Stachowiak-Różeckiej finansowania miejskiego klubu trzeba zaprzestać natychmiast, bo Śląsk Wrocław jest już dużym dzieckiem i utrzymywać się może sam. W zamian proponuje oddanie Śląska w akcjonariat kibiców.

Z kolei dla urzędującego prezydenta sprawa nie jest tak oczywista. - Miasto może współfinansować Śląsk Wrocław. (...) może i powinno to czynić w coraz mniejszym stopniu. Musimy znaleźć stabilnego i uczciwego partnera, który stanie się głównym właścicielem klubu - stwierdził w kwestionariuszu tvn24.pl Dutkiewicz. Podczas debaty ze Stachowiak-Różecką dodał, że z roku na rok fundusze przekazywane z miejskiej kasy, na działanie klubu, będą się zmniejszały.

4. BEZPŁATNA KOMUNIKACJA

Kandydatka PiS wprowadzenie bezpłatnej komunikacji uznała za jeden ze swoich priorytetów. - Proponuję bezpłatną komunikację miejską, ponieważ to inwestycja, która zmniejszy korki i ograniczy smog - mówiła podczas poniedziałkowej debaty Stachowiak-Różecka. W swoim wyborczym programie deklarowała: "Porządna komunikacja miejska. Szybka, pewna i czysta. Bezpłatna".

Co na takie propozycje urzędujący prezydent? - To mrzonki, tego nie da się zrobić, czerpiąc pieniądze z budżetu miasta. W grę wchodzi kwota nawet 160 mln zł, które Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zarabia z biletów, jednych z najtańszych w Polsce - ripostuje.

Jego zdaniem jakość komunikacji systematycznie wzrasta. - Budujemy nowe linie tramwajowe. Wszystkie autobusy będą wkrótce klimatyzowane. Ponadto mamy dobrze funkcjonującą komunikację i niskie ceny biletów - stwierdził podczas debaty Dutkiewicz.

5. WORLD GAMES

Debata kandydatów na prezydenta Wrocławia
Debata kandydatów na prezydenta WrocławiaM. Cepin | TVN24 Wrocław

Igrzyska sportów nieolimpijskich mają się odbyć we Wrocławiu w 2017 roku. Koszt organizacji imprezy to ok. 140-160 mln. Niemal 4 tys. zawodników przyjedzie do Wrocławia, by zmierzyć się m.in. w przeciąganiu liny, wrotkarstwie czy rzucie latającymi dyskami.

O to, by impreza rozgrywała się w stolicy Dolnego Śląska urzędujący prezydent zaczął zabiegać już w 2011 roku. Wydaje się, że od tego czasu, mimo krytyki ze strony swoich oponentów i wielu mieszkańców miasta, nie zmienił zdania. - World Games są przedmiotem zazdrości ze strony innych miast i jednym z ważnych elementów strategii miasta. Duże imprezy nie są najważniejsze, ale niezbędne dla podtrzymywania marki miasta. To potrzebne na przykład podczas poszukiwaniu nowych inwestorów, którzy z kolei zapewniają miejsca pracy. Przedsięwzięcia te będą także służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkańców - mówił w specjalnym kwestionariuszu tvn24.pl Dutkiewicz.

Zupełnie innego zdania jest jego kontrkandydatka, która organizację igrzysk sportów nieolimpijskich nazywa wprost "wywaleniem pieniędzy". - Mam dosyć gigantomanii i wydawania ogromnych publicznych pieniędzy na imprezy, które wcale nie służą wrocławianom, czy poprawie jakości ich życia - mówiła kandydatka PiS przed pierwszą turą wyborczego starcia.

Wypowiedź prezydenta Wrocławia o World Games - lipiec 2012 roku
Wypowiedź prezydenta Wrocławia o World Games - lipiec 2012 rokuarchiwum TVN24

Kandydatka PiS zadeklarowała też, że gdyby została prezydentem, to w przyszłorocznym budżecie nie znajdzie się miejsce dla wydatków planowanych na organizację World Games. W 2015 roku pozwoliłoby to oszczędzić minimum 41 mln złotych.

6. PROBLEM ROMÓW

Romowie z Rumunii mieszkają na koczowisku przy ul. Kamieńskiego od kilku lat. W barakach, w których nie ma bieżącej wody, a prąd dostarczany jest przez agregaty, mieszka ok. 60 osób, w tym wiele dzieci. Ich obecność nie podoba się okolicznym mieszkańcom. W kwietniu 2013 roku wrocławski magistrat, m.in. na wniosek niezadowolonych wrocławian, złożył w sądzie pozew o eksmisję Romów z koczowiska.

- Romowie zajmują miejsce, którego zajmować nie powinni. Ale nie chcemy używać radykalnych środków, dlatego rozmawiamy z sądem. Ta kwestia będzie rozwiązana, ale przypomnę, że to domena służb państwowych, a nie miejskich - mówi Rafał Dutkiewicz.

Z kolei dla Stachowiak-Różeckiej romskie koczowisko nie wydaje się być problemem tak wielkim, jak dla urzędującego włodarza. Jej zdaniem Romowie nie stanowią problemu, a są "biednymi ludźmi, którym trzeba pomóc". - Będę wspierać organizacje pozarządowe, które będą wspólnie dbać o to, by nauczyć tę społeczność przestrzegania obowiązków - obiecywała podczas poniedziałkowej debaty.

7. ZDJĘCIA MARYLIN MONROE

W czerwcu 2014 roku miejska spółka Hala Stulecia zakupiła za 6,5 mln złotych kolekcję zdjęć Marilyn Monroe. 3 tys. fotografii wrocławianie mieli zobaczyć na specjalnej wystawie w Hali Stulecia. Na razie tak się nie stało i na pewno w najbliższym czasie się nie stanie.

Inwestycja już w czerwcu krytykowana była przez Stachowiak-Różecką. - Uważam, że to kiepski pomysł. To pokazuje, że prezydent Rafał Dutkiewicz po kilku kadencjach nie rozumie potrzeb mieszkańców - grzmiała. I dodawała, że przed miastem stoją dużo ważniejsze wydatki. - Przecież to publiczne pieniądze. Miasto Wrocław i jego mieszkańcy to nie firma. Ich potrzeb nie można traktować jak spółki - mówiła wtedy pretendentka do prezydenckiego fotela.

Przed drugą turą wyborów Stachowiak-Różecka podkreślała, że koszt zdjęć gwiazdy Hollywood wystarczyłby na budowę dwóch wrocławskich przedszkoli.

Tymczasem prezydent stolicy Dolnego Śląska od początku był entuzjastą sprowadzenia do miasta fotografii ikony filmu. - Zakup unikatowych zdjęć Marliyn Monroe przez wrocławską Halę Stulecia to wyjątkowe wydarzenie dla mieszkańców - mówił pod koniec czerwca Radiu Wrocław. I dodawał, że dzięki pozyskaniu kolekcji osiągnięto cel marketingowy, bo zaczęto o niej głośno dyskutować zaraz po jej zakupie. W rozmowie z radiem zapowiedział też, że to nie koniec wrocławskich inwestycji związanych z Monroe: w 2016 roku chce sprowadzić do Wrocławia najsłynniejszy portret aktorki autorstwa Andy'ego Warhola.

Wrocławska opozycja o zakupie kolekcji Marylin Monroe
Wrocławska opozycja o zakupie kolekcji Marylin MonroeA. Łukaszewicz | TVN24 Wrocław

8. PRZEJŚCIE ŚWIDNICKIE

Już wkrótce ma ruszyć przebudowa przejścia Świdnickiego, podziemnego tunelu, który pozwala na ominięcie jednej z najbardziej ruchliwych miejskich ulic. Zwężenie przejścia, stworzenie w nim galerii sztuki, przebudowa przystanków i instalacja wind ma kosztować ok. 12 mln złotych. Wrocławscy urzędnicy rozstrzygnęli przetarg i zastanawiają się już tylko nad tym jak ma wyglądać zastępcza organizacja ruchu dla pieszych i kierowców.

Pomysł ekipy prezydenta Dutkiewicza nie podoba się wielu wrocławianom. Krytykuje go także kandydatka PiS, która deklaruje, że gdy dojdzie do władzy, to z przebudowy przejścia zrezygnuje.

9. POLITYKA ROWEROWA

We wtorek Stachowiak-Różecka spotkała się z przedstawicielami Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej. Zapewniła rowerzystów, że chce z nimi współpracować, i podpisała deklarację wspierania realizacji Polityki Rowerowej Wrocławia. Obecny prezydent na spotkaniu się nie pojawił. Kwestia polityki rowerowej została podjęta na debacie w TVP.

- Musimy zwiększyć ilość dróg rowerowych, musi być więcej rowerzystów, ale też trzeba zapewnić im bezpieczeństwo. W pierwszej kolejności powinny powstawać drogi w centrum, bo tu jest niebezpiecznie, drogi te powinno łączyć się z innymi - mówiła kandydatka na prezydencki urząd. I dodawała, że oczywiście można mówić o tym, że we Wrocławiu dróg jest dużo, ale jej zdaniem nie łączą one punktu A i B.

Co na to Dutkiewicz? Według włodarza nie ulega wątpliwości, że Wrocław jest ogólnopolskim liderem w dziedzinie polityki rowerowej. - Mamy 220 km ścieżek rowerowych, a w ciągu 5 najbliższych lat wydamy ok. 100 mln złotych na budowę nowych - argumentował prezydent. I podkreślał, że w planach jest powstanie także tych ścieżek przechodzących przez centrum miasta. - Ścieżki są i będą spinane w system - zaznaczał.

Rowerowe absurdy Wrocławia
Rowerowe absurdy WrocławiaM. Cepin | TVN 24 Wrocław

10. MIEJSCA PARKINGOWE PRZY HALI STULECIA

W sierpniu przy Hali Stulecia, która jest spółką miejską, powstał nowoczesny trzykondygnacyjny parking podziemny. Kierowcom nie spodobały się ceny za postój i to, że zmusza się ich do korzystania z komercyjnego parkingu poprzez likwidację okolicznych darmowych miejsc w których mogli pozostawić swoje auta. Sprawie parkingu przygląda się UOKiK.

- Najważniejszy powinien być interes mieszkańców miasta, a nie firmy która parking wybudowała. Mam nadzieję, że niedługo UOKiK sprawę wyjaśni i będziemy mogli dokonać korekty - stwierdziła podczas jednej z prezydenckich debat Stachowiak-Różecka.

- Jeśli chcemy budować parkingi kubaturowe to musi to funkcjonować tak, że zachęcamy do parkowania na nich - wyjaśniał prezydent. I dodał, że dzięki likwidacji okolicznych miejsc parkingowych wrocławianie zyskali ścieżkę rowerową wzdłuż ulicy Wróblewskiego. - Korekta jest potrzebna i dotyczy parkingu przy ul. Mickiewicza - zaznaczał Dutkiewicz.

Kierowcy oburzeni zamknięciem ostatniego darmowego parkingu przy Hali Stulecia
Kierowcy oburzeni zamknięciem ostatniego darmowego parkingu przy Hali StuleciaM. Walczak/mir | TVN24 Wrocław

11. KONTAKT Z WROCŁAWIANAMI

Stachowiak- Różecka przekonuje, że to ona a nie urzędujący prezydent wsłuchuje się w głosy mieszkańców miasta. Jej zdaniem w trakcie kampanii wyborczej miała więcej dyskusji i spotkań niż Dutkiewicz przez 12 lat swoich rządów. Na stronie internetowej pretendentki do prezydenckiego fotela widnieje jej numer telefonu. W jednej z debat przed drugą turą zapowiedziała, że gdy zostanie prezydentem to numeru nie zmieni i będzie chciała wciąż utrzymywać stałe kontakty z mieszkańcami.

Tymczasem Dutkiewicz do ludzi wyszedł dopiero przed drugą turą wyborów. Jego poprzednik Bogdan Zdrojewski systematycznie przyjmował mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. Rafał Dutkiewicz kontynuować zwyczaju poprzednika nie chciał, a jak odnotowały niektóre lokalne media miał powiedzieć, że "nie jest od tego". Do prezydenta nie łatwo też się dodzwonić.

JUŻ W PIĄTEK O 20.00 NA ANTENIE TVN24 SPECJALNE PROGRAMU CZAS DECYZJI - DEBATA WYBORCZA

W NIEDZIELĘ WIECZOREM NA ANTENIE TVN24 WIECZÓR WYBORCZY I WSTĘPNE SONDAŻOWE WYNIKI WYBORÓW

Autor: tam / Źródło: TVN24 Wrocław, Gazeta Wrocławska, PAP

Źródło zdjęcia głównego: wroclaw.pl, mat. wyborcze

Raporty:
Pozostałe wiadomości

W lutym w pożarze apartamentowca w Walencji zginęło dziesięć osób, spłonęło ponad 130 mieszkań. Hiszpańska policja ustaliła, że przyczyną pożaru była awaria lodówki, a dokładniej wyciek łatwopalnej substancji chłodniczej z tylnej części urządzenia.

Tragiczny pożar w Walencji. Przyczyną była awaria lodówki

Tragiczny pożar w Walencji. Przyczyną była awaria lodówki

Źródło:
PAP

16-letni chłopiec utonął w jeziorze Skoki w powiecie włocławskim (Kujawsko-Pomorskie). Mimo podjętej reanimacji, chłopca nie udało się uratować.

Włocławek. 16-latek utonął w jeziorze Skoki

Włocławek. 16-latek utonął w jeziorze Skoki

Źródło:
tvn24.pl

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

W ostatni dzień długiego majowego weekendu we wschodniej połowie kraju nadal będzie słonecznie, a temperatura wzrośnie nawet do 27 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze Polski należy spodziewać się deszczu i burz.

Pogoda na jutro - niedziela 05.05. Polska podzielona na pół

Pogoda na jutro - niedziela 05.05. Polska podzielona na pół

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski trafił do bazy osób poszukiwanych rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - podały rosyjskie agencje RIA Nowosti i TASS. Poinformowały, że "wszczęto przeciwko niemu sprawę karną". Ukraiński resort dyplomacji mówi o "desperacji rosyjskiej machiny państwowej i propagandy".

Prokremlowskie agencje: Zełenski poszukiwany listem gończym. MSZ w Kijowie komentuje

Prokremlowskie agencje: Zełenski poszukiwany listem gończym. MSZ w Kijowie komentuje

Źródło:
TASS, RIA Nowosti, Reuters, NV, Ukraińska Prawda

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Trzy przyczepy kempingowe spłonęły w Jastarni (Pomorze). Osoby przebywające na polu kempingowym poprzesuwały pozostałe przyczepy, dzięki czemu nie doszło do rozprzestrzenienia się ognia.

Pożar na polu kempingowym w Jastarni. Spłonęły trzy przyczepy

Pożar na polu kempingowym w Jastarni. Spłonęły trzy przyczepy

Źródło:
PAP

Średnia dzienna liczba rosyjskich strat w ludziach w Ukrainie to 899 żołnierzy - szacuje brytyjski resort obrony. Liczba uwzględnia zabitych i rannych. W niedzielnym raporcie sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych podano, że w ciągu ostatniej doby zostało "wyeliminowanych" 1260 rosyjskich wojskowych.

Straty armii rosyjskiej na froncie. Brytyjczycy podali liczbę

Straty armii rosyjskiej na froncie. Brytyjczycy podali liczbę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Czuję, że to finał długiej podróży w edukacji - powiedział stuletni weteran Jack Milton, który po blisko 60 latach od ukończenia studiów odebrał dyplom na Uniwersytecie Marylandu w Stanach Zjednoczonych. Milton nie mógł uczestniczyć w uroczystości rozdania dyplomów po skończonej edukacji w 1966 roku, bo został powołany na wojnę w Wietnamie.

Stuletni weteran odebrał dyplom po prawie 60 latach od ukończenia studiów

Stuletni weteran odebrał dyplom po prawie 60 latach od ukończenia studiów

Źródło:
Fox News

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia przyczyny i okoliczności śmierci 64-letniego motorowerzysty. Mężczyzna na zakręcie zjechał z drogi i uderzył w ogrodzenie.

Wjechał w ogrodzenie posesji, zginął na miejscu

Wjechał w ogrodzenie posesji, zginął na miejscu

Źródło:
tvn24.pl

Tragicznie zakończyły się poszukiwania zaginionego 61-latka z gminy Końskowola (Lubelskie), który 22 kwietnia wyjechał z domu rowerem i ślad po nim zaginął. Ciało mężczyzny po kilkunastu dniach wyłowiono z Wisły.

Na moście znaleźli rower, z Wisły wyłowili ciało

Na moście znaleźli rower, z Wisły wyłowili ciało

Źródło:
tvn24.pl

Cztery osoby, w tym dwóch ratowników Bieszczadzkiej Grupy GOPR odniosło obrażenia w wypadku, do którego doszło w Dołżycy (Podkarpacie). Ratownicy jechali na pomoc turyście, zderzyli się z dwoma innymi samochodami. Ktoś bez wiedzy i zgody GOPR uruchomił zbiórkę pieniędzy na nowe auto dla ratowników. W sobotę po godzinie 11 została wycofana.

Ratownicy GOPR jechali pomóc, mieli wypadek. Ktoś bez ich wiedzy założył zbiórkę na nowe auto

Ratownicy GOPR jechali pomóc, mieli wypadek. Ktoś bez ich wiedzy założył zbiórkę na nowe auto

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na obszarze Półwyspu Kalifornijskiego w Meksyku znaleziono trzy ciała - poinformowały w piątek władze Meksyku. Zwłoki odnaleziono w pobliżu miejsca, gdzie w zeszły weekend zaginęło trzech zagranicznych turystów - dwóch Australijczyków i Amerykanin. Miejscowa prokuratura nie podała, czy są to ciała zaginionych.

Trzy ciała znalezione w miejscu zaginięcia turystów. "Znajdowały się w terenie trudno dostępnym"

Trzy ciała znalezione w miejscu zaginięcia turystów. "Znajdowały się w terenie trudno dostępnym"

Źródło:
PAP

Na rynku w Wolbromiu (Małopolsk) nożownik zaatakował 30-latka. Mężczyzna został kilkukrotnie ugodzony nożem. Walczy o życie w szpitalu. Prokuratura i policja wyjaśniają okoliczności i motywy ataku.

Atak nożownika w centrum miasta. 30-latek walczy o życie

Atak nożownika w centrum miasta. 30-latek walczy o życie

Źródło:
PAP

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prokuratura przekazała pierwsze ustalenia dotyczące wypadku na ulicy Vogla w warszawskim Wilanowie. Dotyczą tożsamości ofiar i prawdodopodobnej przyczyny tragedii. Śledztwo będzie prowadzone w kierunku nieumyślnego spowodowania wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Spłonęli w rozbitym aucie. Prokuratura o ofiarach i prawdopodobnej przyczynie tragedii

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie żyją dwie osoby, które wjechały autem osobowym pod nadjeżdżający pociąg na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w miejscowości Klonownica-Augustów (woj. podlaskie). Policja ustala tożsamość ofiar i wyjaśnia okoliczności wypadku.

Auto wjechało pod pociąg, nie żyją dwie osoby

Auto wjechało pod pociąg, nie żyją dwie osoby

Źródło:
PAP

Specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne - przekazał wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Dodał, że pierwszą kwestią jest wyjęcie z polowań części ptaków łownych.

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Wiceminister klimatu: specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie

Źródło:
PAP

Władze jednego z miasteczek na Sardynii przyjęły prawo pozwalające zawrzeć ślub na plaży dla nudystów - donosi stacja CNN. Od teraz chętni będą mogli stanąć na ślubnym kobiercu... nago. - Nagość nie ma nic wspólnego z seksem. To filozofia życia w bliskości z naturą. Musimy zrobić wszystko, aby pokazać, że ludzie są wolni – tłumaczył w rozmowie z CNN Lugi Tedeschi, burmistrzem San Vero Milis.

Nagie śluby na plaży. "Żyjemy w trudnym momencie. Musimy zrobić wszystko, aby pokazać, że ludzie są wolni"

Nagie śluby na plaży. "Żyjemy w trudnym momencie. Musimy zrobić wszystko, aby pokazać, że ludzie są wolni"

Źródło:
CNN
"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Komentarze internautów wzbudza post informujący, jakoby lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz miał zaproponować, że pustostany "w małych miejscowościach po odpowiednim przysposobieniu mogłyby pełnić rolę ośrodków dla uchodźców", a ci byliby "wykorzystani do prac w rolnictwie". To fałszywka.

Kosiniak-Kamysz chce uchodźców "z dala od aglomeracji"? Minister tego nie napisał

Kosiniak-Kamysz chce uchodźców "z dala od aglomeracji"? Minister tego nie napisał

Źródło:
Konkret24

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie, który ma "zakończyć epokę anonimowości" w dziełach, gdzie występują dublerzy. "Kaskader", w którym zagrały takie gwiazdy, jak Ryan Gosling czy Emily Blunt, wszedł właśnie do kin. Pod koniec tego roku w polskich kinach pojawi się z kolei dzieło, na które czekali miłośnicy Króla Lwa. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24