tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Notariusz nie dopełnił obowiązków, musi zapłacić 6 tys. złotych grzywny

Notariusz nie dopełnił obowiązków, musi zapłacić 6 tys. złotych grzywny
Foto: sxc.hu Notariusz stanął przed sądem

Były notariusz z Legnicy (woj. dolnośląskie) stanął przed sądem oskarżony o niedopełnienie obowiązków. Śledczy udowodnili mu, że podczas sporządzania aktów notarialnych nie sprawdził, czy starsza i schorowana kobieta ma świadomość, co podpisuje. W ten sposób na rzecz sąsiadki wydziedziczona została córka zmarłej.

Sprawa rozpoczęła się, gdy wniosek o ubezwłasnowolnienie 71-letniej schorowanej kobiety w sądzie złożył prokurator.

- Sama nie mogła tego zrobić, bo sąsiadka, która przejęła nad matką opiekę broniła dostępu do mieszkania i niezbędnych do tego dokumentów - informuje Liliana Łukasiewicz z Prokuratury Okręgowej w Legnicy. I dodaje, że działania sąsiadki skutkowały podpisaniem, w obecności notariusza, pełnomocnictwa i testamentu wydziedziczającego na jej rzecz córkę 71-latki.

Kobieta nie miała świadomości, ale notariusz dokumenty sporządził

Za spisanie ostatniej woli kobiety odpowiedzialny był Krzysztof W., były dziś notariusz. Z ustaleń śledczych wynika, że 71-latka w trakcie tworzenia testamentu "miała całkowicie zniesioną zdolność do rozpoznania znaczenia swoich czynów i pokierowania swoim postępowaniem". - Nie miała możliwości świadomego powzięcia decyzji i wyrażenia swojej woli, a stan ten wynikał z głębokiego otępienia, wynikającego z chorobowego uszkodzenia mózgu - mówi Łukasiewicz.

Notariusz dokumenty sporządził 2 i 17 grudnia 2014 roku. Tymczasem córka kobiety kilka miesięcy wcześniej wysłała do wszystkich legnickich notariuszy pismo zwracające uwagę na stan zdrowia 71-latki. W kancelarii W. pismo zostało odebrane 10 miesięcy przed sporządzeniem aktów notarialnych.

Za niedopełnienie obowiązku 6 tys. złotych grzywny

Według biegłych do oceny stanu 71-latki nie była potrzebna fachowa wiedza, a zadanie zaledwie kilku pytań. - Prokurator uznał, że notariusz sporządzając akty notarialne zawierające oświadczenia chorej kobiety w sposób oczywisty nie dopełnił obowiązku przekonania się, że dokładnie rozumie treść oraz znaczenie aktów - wyjaśnia Łukasiewicz.

Śledczy uznali, że W. popełnił dwa przestępstwa urzędnicze. Groziło mu do 3 lat więzienia. Mężczyzna nie przyznał się do winy. Jednak sąd nie miał wątpliwości i uznał, że były notariusz nie dopełnił obowiązków jako funkcjonariusz publiczny. Musi zapłacić 6 tys. złotych grzywny. Wyrok nie jest prawomocny.

Postępowanie wobec sąsiadki umorzono. Nie stwierdzono też, by działała w zmowie z notariuszem.

Sprawę rozpatrywał sąd w Legnicy:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje