Waszczykowski zaniepokojony słowami komisarza UE. "Tworzą fałszywy obraz Polski"

Waszczykowski zaniepokojony słowami komisarza UE. "Tworzą fałszywy obraz Polski"
Waszczykowski zaniepokojony słowami komisarza UE. "Tworzą fałszywy obraz Polski"
tvn24
Witold Waszczykowski był gościem "Jeden na jeden"tvn24

Wyrażam zaniepokojenie słowami komisarza. Nie tak się prowadzi politykę. Powinien mieć więcej informacji, znać kontekst - mówił w „Jeden na jeden” minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, odnosząc się słów do komisarza UE Guenthera Oettingera, który opowiedział się za objęciem Polski nadzorem z powodu zmian w mediach publicznych. Szef MSZ precyzował też swoje słowa z wywiadu dla agencji Reutera dotyczące praw socjalnych Polaków w Wielkiej Brytanii.

W opublikowanym wywiadzie dla agencji Reuters minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział, że Polska jest otwarta na rozmowy z Wielką Brytanią ws. ograniczenia praw migrantów z Unii Europejskiej na Wyspach. Ale w zamian za pomoc Londynu w kwestii zwiększenia obecności NATO w Europie Środkowej. Szef MSZ zaznaczył jednak, że nie zgodzi się na dyskryminację Polaków.

- Wywiad, ponieważ był bardzo długi, był skracany i streszczany. To poszło jak głuchy telefon - ktoś zaczął skracać moje wypowiedzi, a nawet zmieniać ich interpretacje. Myśmy dawno powiedzieli, że nie zgadzamy się na żadne zmiany swobód traktatowych. Jedną z tych swobód jest swobodny przepływ ludzi na terenie Unii Europejskiej. Polacy mieszkający na terenie Wielkiej Brytanii ponieważ są obywatelami UE nie mogą być dyskryminowani - powiedział Waszczykowski.

Waszczykowski: wywiad dla Reutera był bardzo długi, ktoś zaczął go skracać i źle interpretować
Waszczykowski: wywiad dla Reutera był bardzo długi, ktoś zaczął go skracać i źle interpretowaćtvn24

Zaznaczył, że gdyby Wielka Brytania uznała, że chce ograniczyć swobody obywatelskie wszystkim swoim mieszkańcom, to Polska nie ma na to wpływu. Co innego, gdyby dotyczyło to tylko imigrantów. - Jesteśmy przeciwnikami segregacji obywateli UE, czy to czasowej, czy to odnoszącej się do obszarów skąd pochodzą mieszkańcy. Tu stanowczo mówimy, że protestujemy - mówił szef polskiego MSZ.

W wywiadzie Waszczykowski mówił, że "w Polsce bardzo trudno byłoby zaakceptować jakąkolwiek dyskryminację, chyba, że Wielka Brytania pomogłaby w realizacji polskich ambicji w czasie szczytu NATO w Warszawie". Minister spraw zagranicznych przyznał w "Jeden na jeden", że takie słowa w wywiadzie padły, ale są nadinterpretowane. - To jest sugestia. Nie ma tam wyrażonego takiego warunku jaki jest cytowany w niektórych mediach - mówił.

Waszczykowski o bazach NATO

- Coraz więcej naszych sojuszników przychyla się do tego, że mechanizm wzmacniania wschodnich rubieży NATO powinien być wzmocniony stałą obecnością wojsk Paktu - mówił rozmówca Bogdana Rymanowskiego.

- Unika się terminu bazy, bo to niektórym przypomina okres zimnej wojny i zachowanie konfrontacyjne, ale jest coraz więcej przesłanek, że ta obecność zostanie zagwarantowana - powiedział Waszczykowski.

Zdaniem ministra jest szansa, że zostanie to ustalone podczas lipcowego szczytu NATO w Warszawie. - Szczyt lipcowy nie może być jedynie szczytem podsumowującym to, co zostało przyjęte w Walii, ten szczyt musi pójść dalej i musi rozpocząć proces tworzenia obecności sojuszniczej na terenie Europy Środkowo-Wschodniej - zaznaczył.

Szef MSZ odrzuca zarzuty unijnego komisarza

Z kolei w rozmowie z niemieckim "Bildem" Waszczykowski odrzucił zarzuty Komisji Europejskiej co do zmian w mediach publicznych. Przewiduje ona wygaśnięcie mandatów dotychczasowych członków zarządów i rad nadzorczych TVP oraz Polskiego Radia.

Nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji krytykował m.n. unijny komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenther Oettinger. Opowiedział się on za objęciem Polski nadzorem z powodu zmian w mediach publicznych. Do tych słów odniósł się polski minister w "Jeden na jeden".

- Wyrażam zaniepokojenie wystąpieniami tego czy innego komisarza, którzy nie znając sytuacji w kraju, nie mając dostępu do dokumentacji już gdzieś na łamach jakiś mediów wyrażają zaniepokojenie. Nie tak się prowadzi politykę - powiedział Waszczykowski.

Waszczykowski: komisarz nie zna kontekstu

W opinii szefa dyplomacji komisarz Oettinger nie zna całej sytuacji i kontekstu przyjmowanego prawa. - Wtedy miałby możliwość uruchomienia normalnych kanałów kontaktów dyplomatycznych z polskim rządem i wyjaśniać (sprawę - red.). Wystąpienia w jakiejś gazecie nie służą wyjaśnieniu relacji między Komisją a Polską - ocenił.

- Na razie jeszcze żadnego szefa w mediach nie zwolniono, niektórzy sami odeszli, więc na jakiej podstawie komisarz wyprzedza i wyraża zaniepokojenie? Jeszcze nie podjęto żadnej decyzji. Przejmuję się słowami komisarzy, bo to tworzy fałszywy obraz Polski, wrażenie że toczy się wielka piętnująca Polskę debata - stwierdził minister spraw zagranicznych.

- Nie kreujmy jakiegoś wielkiego zaniepokojenia tym, co się dzieje w Polsce. Są grupy polityków w Polsce, którzy chcą takie wrażenie wywołać. Rząd Polski, polski Sejm prostuje pewne patologie, które od lat narastały w Polsce i przyczyniały się do psucia życia politycznego w naszym kraju - mówił w TVN24.

W Parlamencie Europejskim o Polsce

Niemiecki polityk zaznaczył, że podczas wyznaczonego na 13 stycznia posiedzenia Komisji Europejskiej opowie się za objęciem Polski nadzorem. Na 19 stycznia planowana jest też debata w Parlamencie Europejskim o sytuacji w Polsce dotycząca m.in. zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym.

Plany Parlamentu Europejskiego w "Kontrwywiadzie" RMF FM komentował także Grzegorz Schetyna (PO). Przekonywał on, że debata jest konsekwencją rządów PiS i podejmowanych przez tę partię decyzji.

- Debata i tak była zdecydowana tak naprawdę (według wcześniejszych zapowiedzi mogła się odbyć w grudniu - red.), chodziło o jej przesunięcie. Ja mówiłem wtedy o styczniu, żeby wszystkie strony, a przede wszystkim polscy eurodeputowani, byli przygotowani do argumentów i do opisania sytuacji w Polsce (...) My jako polscy eurodeputowani, mówię tu o eurodeputowanych PO, musimy być gotowi do tego żeby opisać tę sytuację w Polsce. Nie ma przypadku, że i Parlament Europejski, Komisja Europejska i Rada Europy przez Komisję Wenecką, wszystkie te najważniejsze ciała w Europie będą zajmować się sprawami Polski - dodał.

Polityk ocenił, że "sytuacja i opinia o Polsce nie jest dobra". Jego zdaniem teraz decyzje są po stronie PiS. - PiS musi zmienić swoją politykę, nie prowadzić tego procesu łamania demokracji, niezależności i przyzwoitości w Polsce - podkreślił Schetyna.

Pytany, jakie stanowisko podczas debaty mieliby przedstawić eurodeputowani PO, Schetyna zaznaczył, że "głos największej partii opozycyjnej musi być słyszany". - Będziemy mówić prawdę, tzn. o czym mówią wszyscy, opinia publiczna, o czym mówią wolne jeszcze media, będziemy opisywać i będziemy porównywać do tej sytuacji w Polsce jaka była przez ostatnie 25 lat. Było zupełnie inaczej, inaczej traktowano opozycję i jej głos, inaczej traktowano media, inaczej traktowano polityczną niezależność. Dzisiaj jest nowa sytuacja i rząd PiS musi na nią odpowiadać - dodał.

Komentarz do słów o rowerzystach i wegetarianach

W rozmowie z niemiecką gazetą "Bild" szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski mówił także, że "poprzedni rząd realizował tam (w mediach publicznych - red.) określony lewicowy program. Tak jakby świat według marksistowskiego wzorca musiał automatycznie rozwijać się tylko w jednym kierunku - nowej mieszaniny kultur i ras, świata złożonego z rowerzystów i wegetarian, którzy używają wyłącznie odnawialnych źródeł energii i walczą ze wszelkimi przejawami religii". - To ma niewiele wspólnego z tradycyjnymi polskimi wartościami - mówił szef dyplomacji.

Także te słowa Waszczykowski wyjaśniał w "Jeden na jeden". - "Bild" to gazeta lżejsza i tam się mówi językiem lżejszym i można żartować. Pewne grupy polityczne próbowały przez wiele lat zindoktrynować Polaków. Wybory dwa miesiące temu pokazały, że Polacy nie są przekonani do tych wartości - komentował swoje słowa Waszczykowski.

Autor: kło//gak / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Niedziela w wielu częściach kraju była burzowa. W okolicach miejscowości Grzędzice (województwo zachodniopomorskie) pojawiła się trąba powietrzna, na szczęście obyło się bez zniszczeń. Intensywne opady deszczu w Toruniu doprowadziły do podtopień.

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Trąba powietrzna na Pomorzu Zachodnim

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Śmigłowiec prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego rozbił się w północno-zachodniej części kraju. Państwowa telewizja przekazała, że do katastrofy doszło z powodu złych warunków pogodowych. Na pokładzie był też między innymi szef irańskiej dyplomacji. Dotarcie ekipom ratunkowym na miejsce utrudnia gęsta mgła.

Katastrofa śmigłowca, którym leciał prezydent Iranu. Sprzeczne informacje

Katastrofa śmigłowca, którym leciał prezydent Iranu. Sprzeczne informacje

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

W Madrycie w weekend odbyła się konwencja hiszpańskiej partii Vox, skrajnie nacjonalistycznej, głoszącej hasła antykobiece, homofobiczne i antyunijne. Wśród gości znaleźli się Marine Le Pen, premierka Włoch Giorgia Meloni i polityk uznawany za największego przyjaciela Władimira Putina w Europie - Viktor Orban. Pojawili się też posłowie Prawa i Sprawiedliwości, czym pochwalili się w internecie. Mateusza Morawieckiego nie było osobiście, ale nagrał dla uczestników swoje przesłanie. Jako jedyny mówił o kwestiach ważnych dla bezpieczeństwa Europy.

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

W Madrycie zebrała się skrajna prawica. Morawiecki nagrał dla nich przesłanie, ale był w nim osamotniony

Źródło:
Fakty TVN

Słowackie służby rozważają wersję, w której podejrzany o zamach na premiera Roberta Fico nie był "samotnym wilkiem", jak wcześniej sądzono - powiedział na niedzielnej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych Matusz Szutaj Esztok. Przekazał, że wszystkie instytucje w kraju związane z bezpieczeństwem pracują na pełnych obrotach. Szef słowackiego wywiadu stwierdził w niedzielę, że nie można wykluczyć, iż Słowacja "stała się żyzną glebą dla działań zagranicznych służb".

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Wcale nie był "samotnym wilkiem"? Śledczy badają nową wersję

Źródło:
PAP, Reuters

Jechali na spacer przez centrum Gdańska, zauważyli, że kierowca auta przed nimi "dziwnie się zachowuje". Gdy kierujący audi zaczął zahaczać o krawężniki, pan Szymon podjął szybką decyzję. Wyłączył silnik i szybko podbiegł do audi, aby zabrać kluczyki kierowcy. Miał przeczucie, 29-latek jest pijany.

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Powiedział do żony "dzwoń na policję" i wyskoczył z auta, by zatrzymać pijanego kierowcę

Źródło:
TVN24

Jestem wstrząśnięty wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w niedzielę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz. - To jest już taki odlot i taki brak szacunku dla ludzi, że naprawdę mnie to dzisiaj poraziło - przyznał polityk Koalicji Obywatelskiej.

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Arłukowicz: To jest odlot i brak szacunku dla ludzi

Źródło:
TVN24

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, którego śmigłowiec uległ w niedzielę wypadkowi, to twardogłowy islamski duchowny i urzędnik związany przez większość życia z irańskim wymiarem sprawiedliwości. Ma ultrakonserwatywne poglądy polityczne. Wielu Irańczyków i obrońców praw człowieka zarzuca mu udział w masowych egzekucjach więźniów politycznych w latach 80. Jest postrzegany jako potencjalny następca najwyższego przywódcy Iranu Alego Chameneiego.

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim jest Ebrahim Raisi?

Wypadek śmigłowca z prezydentem Iranu. Kim jest Ebrahim Raisi?

Źródło:
tvn24.pl, BBC, Reuters

Rosjanie wciąż nie dotarli do "betonowej linii obrony" w obwodzie charkowskim - oznajmił prezydent Wołodymyr Zełenski. Ofensywa sił rosyjskich na tym odcinku trwa. Naczelny dowódca armii ukraińskiej Ołeksandr Syrski przekazał, że w przygranicznym regionie Rosjanie "rozszerzyli strefę aktywnych działań wojennych o prawie 70 kilometrów". Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.  

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Przed Rosjanami "betonowa linia obrony". Trwa ewakuacja

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, BBC, PAP, tvn24.pl

- U nas niestety kultury przestrzeni nie ma. W tym kraju myślimy, że nam jej nigdy nie zabraknie i zabudowujemy w tak właśnie zmyślny sposób, niszcząc przy okazji krajobraz wsi oraz dobre ziemie, które są w okolicy i mogłyby służyć rolnictwu. Bo to jest jak zagroda z wieloma kurnikami w środku – komentuje urbanista Paweł Mrożek, odnosząc się do inwestycji pod Ożarowem Mazowieckim, gdzie powstało osiedle z ponad setką identycznych domów. Dlaczego jego widok wciąż wywołuje tyle emocji?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Jak zagrody dla kur albo mrowisko. Dlaczego w Polsce buduje się takie osiedla?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Siły zbrojne Demokratycznej Republiki Konga (DRK) udaremniły w niedzielę rano próbę zamachu stanu z udziałem kongijskich i zagranicznych bojowników - oświadczył w telewizyjnym przemówieniu rzecznik armii.

Armia informuje o udaremnieniu próby zamachu stanu

Armia informuje o udaremnieniu próby zamachu stanu

Źródło:
PAP

Pragnienie Senegalu do samostanowienia jest nie do pogodzenia z długoterminową obecnością zagranicznych baz wojskowych - oświadczył nowy premier tego zachodnioafrykańskiego kraju Ousmane Sonko. Prezydent Emmanuel Macron już pod koniec ubiegłego roku zapowiadał, że w ciągu najbliższych miesięcy Francja znacznie ograniczy swoją militarną obecność w Afryce.

Nie chcą u siebie francuskich wojsk. Premier: to nie do pogodzenia z naszym dążeniem do samostanowienia

Nie chcą u siebie francuskich wojsk. Premier: to nie do pogodzenia z naszym dążeniem do samostanowienia

Źródło:
PAP

Po weekendzie na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do ostrego starcia między posłem PiS Przemysławem Czarnkiem a liderem Lewicy Robertem Biedroniem doszło w niedzielę w programie "Śniadanie Rymanowskiego". Były minister edukacji nazwał Biedronia "zdegenerowanym człowiekiem". W odpowiedzi poseł Lewicy zarzucił Czarnkowi, że stoi za nim "ideologia nienawiści". Wiceszef MON Paweł Zalewski z Trzeciej Drogi zażądał, by Czarnek przeprosił Biedronia, a następnie w proteście opuścił studio. Tę sytuację, a także inną - z czwartku - skomentował premier Donald Tusk. "To wojna cywilizacji" - napisał.

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem. Wiceminister w proteście opuścił studio, Donald Tusk komentuje

Źródło:
PAP, Polsat News, tvn24.pl

"Jestem przeciwko robalom" - oświadczyła podczas wywiadu w radiu Beata Kempa. I utrzymywała, że w europarlamencie głosowała przeciwko unijnej strategii białkowej, czyli przeciwko "dodawaniu robaków do produktów spożywczych". Sprawdziliśmy. To nieprawda.

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Beata Kempa: nie głosowałam "za dodawaniem robaków do produktów". Głosowała

Źródło:
Konkret24

Francuska policja usunęła dziesiątki barykad blokujących główną drogę łączącą lotnisko ze stolicą Nowej Kaledonii, Numeą - podała Agencja Reutera. Zamieszki w terytorium zamorskim Francji na Pacyfiku trwają. Numea "jest w stanie oblężenia" - oznajmiła burmistrzyni Sonia Lagarde.

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego, że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl