Żydzi chcą "Mein Kampf"

 
Niemcy pracują nad krytycznym wydaniem "Mein Kampf"TVN24

Niemieccy Żydzi chcą krytycznego wydania najsłynniejszego działa Adolfa Hitlera - "Mein Kampf". We wtorek takie stanowisko przedstawił prezes Centralnej Rady Żydów w Niemczech. Od wielu lat władze Bawarii, posiadające prawa autorskie do "Mein Kampf", odrzucały prośby o jej wydanie w Niemczech.

- Uważam, że to sensowne i ważne, by opublikować wydanie "Mein Kampf" Hitlera opatrzone komentarzami naukowców - powiedział Stephan Kramer w wywiadzie dla telewizji ZDF.

Uważam, że to sensowne i ważne, by opublikować wydanie Mein Kampf Hitlera opatrzone komentarzami naukowców. Stephan Kramer

Według Kramera potrzebne jest przygotowanie "Mein Kampf" opatrzonego historycznymi adnotacjami, bo w 2015 r., 70 lat po śmierci Hitlera, prawa autorskie do książki wygasną. Staną się wtedy częścią domeny publicznej i każdy będzie mógł książkę wydać. Szef Centralnej Rady Żydów w Niemczech obawia się, że z tego faktu mogliby skorzystać neonaziści.

Historycy pracują nad wydaniem

Instytut Historii Współczesnej w Monachium poinformował pod koniec lipca, że opracuje naukowe wydanie "Mein Kampf", opatrzone krytycznym komentarzem. Publikacja ma być przygotowana w ciągu najbliższych sześciu lat.

Inicjatywę przygotowania pierwszej historyczno-krytycznej edycji "Mein Kampf" wspiera bawarski minister nauki Wolfgang Heubisch. Jak oświadczył, "istnieje ryzyko, że po wygaśnięciu praw autorskich Bawarii szarlatani i neonaziści przywłaszczą sobie to haniebne dzieło".

Bawarskie ministerstwo finansów dotychczas odmawiało zgody na taką publikację w Niemczech, tłumacząc to poczuciem odpowiedzialności i szacunku dla pamięci ofiar holokaustu, jak również obawą, że taki krok spotkałby się ze wzburzeniem oraz niezrozumieniem w kraju i zagranicą.

"Mein Kampf"

"Moja walka" jest książką napisaną przez Hitlera podczas pobytu w więzieniu w Landsbergu po nieudanym puczu monachijskim. W wydanym w 1925 (I część) i 1927 roku (II część) "Mein Kampf" przywódca nazistowskich Niemiec przedstawia podstawę swoich antysemickich i narodowo-socjalistycznych poglądów.

W 1949 roku alianci przekazali landowi Bawaria prawa autorskie. W 2015 roku, 70. lat po śmierci Adolfa Hitlera wygasną one jednak i staną się częścią domeny publicznej.

W wielu krajach wydawanie czy nawet posiadanie (Austria) "Mein Kampf" jest karalne.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24