Żydowskie igrzyska na stadionie Hitlera


Osiemdziesiąt lat po igrzyskach olimpijskich w nazistowskich Niemczech, na tym samym, berlińskim stadionie odbędzie się Europejska Olimpiada Machabejska - największa żydowska impreza na świecie i trzecie największe wydarzenie sportowe po igrzyskach olimpijskich i Uniwersjadzie.

Podczas igrzysk olimpijskich w 1936 roku w Berlinie, na stadionie wybudowanym z polecenia Adolfa Hitlera, Niemcy próbowali ograniczyć udział zawodników pochodzenia żydowskiego.

W środę, na tym samym obiekcie, ponad 2,5 tys. żydowskich sportowców rozpocznie zmagania w ramach Europejskiej Olimpiady Machabejskiej, zwanej również Żydowskimi Igrzyskami Olimpijskimi lub Makabiadą.

"Żydowskie życie odżywa"

W kraju odpowiedzialnym za Holokaust, podczas którego zabitych zostało ok. 6 milionów Żydów, w 10-dniowych zawodach żydowscy sportowcy z 36 krajów będą rywalizowali w 19 różnych dyscyplinach - lekkoatletyce, koszykówce, piłce nożnej i squashu.

W Niemczech zwraca się przy tej okazji uwagę, że od wielu lat rośnie również liczba Żydów żyjących w tym kraju, która osiągnęła ok. 250 tysięcy ludzi.

- Myślę, że to wspaniałe, że żydowska społeczność w Niemczech powiększa się, a żydowskie życie odżywa - cieszył się Heiko Maas, niemiecki minister sprawiedliwości, cytowany przez agencję Reutera w przeddzień otwarcia Igrzysk.

- To jest coś, o czym nie mogliśmy nawet marzyć po II wojnie światowej i Holokauście. To dar dla naszego kraju, na który nie zasłużyliśmy - dodał Maas, który będzie gościem honorowym i przedstawicielem niemieckiego rządu na zawodach.

Na igrzyskach olimpijskich w 1936 roku próbowano ograniczyć udział ŻydówBundesarchiv, B 145 Bild-P017073 / Frankl, A. / CC-BY-SA

Zawody z tradycjami

Decyzja o organizacji żydowskich zawodów w Berlinie wywołała jednak również wiele kontrowersji. Zwracano uwagę nie tylko na nazistowski rodowód stadionu, na którym odbędzie się impreza, ale też pamięć o 11 zabitych żydowskich sportowcach podczas igrzysk olimpijskich w Monachium w 1972 roku.

Europejska Olimpiada Machabejska organizowana jest co cztery lata w różnych miastach, ale po raz pierwszy odbędzie się w Niemczech. Startujący w nich sportowcy muszą mieć przynajmniej jednego rodzica lub dziadka będącego Żydem.

Historia Europejskich Olimpiad Machabejskich sięga 1929 roku, gdy zorganizowano je po raz pierwszy, chcąc uwolnienia zawodów sportowych od dyskryminacji i antysemityzmu.

Autor: mm\mtom / Źródło: Reuters, tvn24.pl