tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Iran triumfuje, Rowhani oskarża. "Arabia Saudyjska źródłem problemów"

Porozumienie nuklearne Iranu ze światowymi mocarstwami może posłużyć jako model dla rozwiązywania problemów w regionie - oświadczył w niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani, nazajutrz po zniesieniu międzynarodowych sankcji nałożonych na jego kraj.

Przemawiając na konferencji prasowej transmitowanej na żywo w irańskiej telewizji państwowej Rowhani podkreślił, że najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei w pełni popierał rozmowy nuklearne z sześcioma mocarstwami - USA, Rosją, Chinami, Wielką Brytanią, Francją i Niemcami.

Źródło problemów

Zdaniem prezydenta to Arabia Saudyjska jest źródłem problemów na Bliskim Wschodzie. Rowhani wezwał władze w Rijadzie do zmiany postępowania, skrytykował też reakcję Saudyjczyków na porozumienie nuklearne.

Arabia Saudyjska i Izrael wielokrotnie wyrażały zaniepokojenie i sprzeciw wobec porozumienia nuklearnego, które - w ich opinii - pozwala Iranowi na wzmocnienie pozycji w regionie.

Oczekiwany wzrost gospodarczy

Szef irańskiego państwa zapowiedział, że oczekuje, iż w nadchodzącym nowym roku fiskalnym, który zaczyna się w Iranie w marcu, wzrost gospodarczy wyniesie 5 proc. Rowhani podkreślił, że jego kraj potrzebuje zagranicznych inwestycji w celu wzmocnienia swej gospodarki. Zapewnił inwestorów o politycznej i ekonomicznej stabilizacji.

Przyznał jednak, że pomimo porozumienia nuklearnego Iran i Stany Zjednoczone nie w pełni przywracają wzajemne stosunki gospodarcze.

Eksport ropy do UE

W sobotę szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Yukiya Amano oświadczył w Wiedniu, że Iran wypełnił wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia atomowego, które w lipcu 2015 roku zawarł ze światowymi mocarstwami. Następnie obecni również w stolicy Austrii sekretarz stanu USA John Kerry i szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini ogłosili zniesienie sankcji gospodarczych i finansowych nałożonych na Iran w związku z jego programem atomowym. Dzięki temu Iran będzie mógł znowu eksportować ropę do UE, a także odzyska dostęp do międzynarodowych rynków finansowych.

Porozumienie zawarte przez Iran z tzw. grupą 5+1 przewiduje, że władze w Teheranie rezygnują z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji.

JAK DOSZŁO DO POROZUMIENIA - czytaj

Atomowe porozumienie z Iranem »

Oglądaj
Atomowe porozumienie z Iranem
Wideo: Reuters Archive Podpisanie porozumienia atomowego z Iranem

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Irańsko - saudyjska wojna nerwów

Porozumienie atomowe z Iranem

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Hardcop1

No i dobrze bo ceny ropy nadal będą spadać a Putin ogryzał paznokcie.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   4
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje