"Zdajemy sobie sprawę, że nasi wojskowi pozostaną tam na długo"

[object Object]
Rosyjscy saperzy rozminowują syryjską Palmirę. Nagranie archiwalne Ministerstwo Obrony Rosji
wideo 2/27

Niższa izba rosyjskiego parlamentu ratyfikowała protokół do umowy o rozmieszczeniu w Syrii grupy lotnictwa wojskowego Rosji. Dokument podpisany w styczniu reguluje między innymi kwestie prawne i finansowe związane ze stacjonowaniem grupy.

Protokół dotyczy między innymi należącego do rosyjskiej grupy mienia ruchomego i nieruchomego na terytorium Syrii, statusu wojskowych i członków ich rodzin. Stanowi, że miejsca dyslokacji są ochraniane z zewnątrz przez stronę syryjską, natomiast obrona przeciwlotnicza, ochrona wewnętrzna i zapewnianie porządku leży w kompetencjach strony rosyjskiej.

Kwestie ochrony socjalnej

Jak poinformował na piątkowym posiedzeniu Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu) szef komisji spraw zagranicznych Leonid Słucki, protokół reguluje też kwestie dotyczące ochrony socjalnej wojskowych czy zwolnienia z podatków rosyjskich podwykonawców, którzy będą wykonywać prace na rzecz bazy w Syrii.

- Uwzględniając sytuację z grupami terrorystycznymi w Syrii zdajemy sobie sprawę, że nasi wojskowi pozostaną tam na długo - przyznał Słucki.

Wiceminister obrony Rosji Nikołaj Pankow ocenił, że uregulowanie kwestii wymienionych w protokole pozwala rosyjskiej grupie lotnictwa wojskowego w Syrii realizować swą działalność "w pełnym zakresie". Pankow wyjaśnił też, że roczne wydatki związane z realizacją protokołu to około 20 mln rubli (ok. 335 tys. USD).

Szef komisji obrony Dumy Państwowej Władimir Szamanow zapowiedział w piątek, że "zbliża się kwestia ratyfikacji" porozumienia o rozszerzeniu rosyjskiej bazy morskiej w syryjskim porcie Tartus nad Morzem Śródziemnym. Przypomniał, że rosyjska marynarka wojenna uzyska w Tartusie "nowe możliwości techniczne obsługiwania grup okrętów znajdujących się w tej strefie".

Rosyjskie bazy w Syrii

Rosja postanowiła rozszerzyć swój punkt zabezpieczenia materiałowo-technicznego marynarki wojennej, jak oficjalnie nazywana jest baza w Tartusie. Porozumienie o rozmieszczeniu tam rosyjskiej floty zostało podpisane w styczniu. Zawarto je na 49 lat.

W Tartusie marynarka wojenna Rosji ma swą jedyną w tej chwili bazę poza obszarem dawnego ZSRR.

Porozumienie w sprawie bazy lotniczej Chmejmim na terenie Syrii zostało podpisane w 2015 roku. Zgodnie z umową rosyjskie siły mogą korzystać nieodpłatnie z bazy Chmejmim przez czas nieokreślony. Każda ze stron może zerwać umowę z rocznym wyprzedzeniem.

30 września 2015 roku Rosja rozpoczęła w Syrii operację wojskową prowadzoną siłami lotnictwa, marynarki wojennej i wojsk powietrznodesantowych, w większości działających z baz na terytorium Rosji. Z bazy w Chmejmim korzystał kontyngent sił powietrzno-kosmicznych - rozlokowano tam samoloty, śmigłowce i systemy obrony przeciwlotniczej. W marcu 2016o roku prezydent Rosji Władimir Putin nakazał wycofanie z Syrii głównej części kontyngentu.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: tas/mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: