Atak na GPS, pocisk wystrzelony w morze. Rybacy musieli wracać do portu


70 z 332 kutrów rybackich z południowokoreańskiego portu Sokcho nie zdołało w piątek rozpocząć połowów, bo w regionie, w który się udały, przestał działać GPS. Pozbawione nawigacji jednostki wróciły do portu. Prawdopodobnie był to atak elektroniczny Korei Północnej, kolejny na przestrzeni ostatnich dni. Równocześnie północnokoreańskie wojsko odpaliło kolejną rakietę balistyczną.

Władze w Pjongjangu od początku roku robią co mogą, aby podnieść napięcie na Półwyspie Koreańskim. Najbardziej widoczna była próba jądrowa oraz odpalenie rakiety dalekiego zasięgu. Później wystrzelono jeszcze szereg mniejszych pocisków. Natomiast mniej spektakularne, ale groźniejsze dla Korei Południowej, są ataki elektroniczne.

Próby uderzeń w różny sposób

Piątkowe zakłócenia działania GPS w pobliżu portu Sokcho nie były pierwszymi w tym tygodniu. Wojsko Korei Południowej wykryło sygnały wysłane z północy też w czwartek i ponownie w piątek rano. - Potwierdziliśmy, że zakłócenia pochodzą z regionu miasta Haeju i góry Kumgang (oba miejsca są w Korei Północnej -red.) - poinformowało południowokoreańskie ministerstwo telekomunikacji.

Skuteczność ataków na GPS była ograniczona. Największym sukcesem było zmuszenie do zawrócenia z morza owych 70 kutrów, które nie były w stanie precyzyjnie nawigować. Nie ma informacji o zakłóceniach w ruchu lotniczym. Rząd Korei Południowej nazwał ataki na GPS „prowokacjami” i wezwał dyktaturę Korei Północnej do „zachowania się w sposób bardziej pomocny dla relacji dwustronnych”.

Reżim Kim Dzong Una nie wydaje się jednak przejmować sugestiami z południa. W piątek rano została odpalona kolejna rakieta balistyczna, która skończyła swój lot w morzu. Nie wiadomo nic o tym jakiego była typu i czy próba była udana.

Poza odpaleniami rakiet i próbami zakłócania GPS Korea Północna drażni też działaniami hakerów. W marcu mieli próbować włamać się do systemu sterowania seulskim metrem, ale zostali powstrzymani. W przeszłości mieli też próbować włamać się do sieci w elektrowni jądrowej. Korea Północna wszystkiemu zaprzecza, podobnie jak próbom zakłócania GPS.

Autor: mk//gak / Źródło: Reuters