"Dla Europy nadeszła chwila prawdy". Sześć wskazań wysokiego komisarza ds. uchodźców


Wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców Antonio Guterres podkreślił, że Europa stoi w obliczu największego od dziesięcioleci kryzysu uchodźców. Przygotował sześć zaleceń, które - jego zdaniem - powinny być brane pod uwagę w poszukiwaniu rozwiązania.

Guterres zaznaczył, że docenia altruistyczną hojność prywatnych osób i organizacji społecznych, które pomagają uchodźcom, i "wzorcowe polityczne i moralne przywództwo kilku krajów". Zauważył jednak, że "Europie nie udało się znaleźć skutecznej wspólnej odpowiedzi, w rezultacie czego cierpią ludzie".

Wysoki komisarz przygotował listę sześciu punktów, które - jego zdaniem - powinno się brać pod uwagę przy poszukiwaniu rozwiązania obecnej sytuacji:

1. TO NIE JEST KRYZYS MIGRACYJNY

Guterres podkreślił, że mamy do czynienia z kryzysem związanym z napływem uchodźców, a nie imigrantów.

- Nie wolno nam zapomnieć o szczególnej odpowiedzialności, w zgodzie z prawem międzynarodowym, wszystkich państw wobec uchodźców - zaznaczył. 2. POTRZEBA WSPÓLNEJ STRATEGII

W opinii wysokiego komisarza, Europa nie może wciąż udzielać wyrywkowych odpowiedzi, a "żaden kraj nie może zrobić tego w pojedynkę i żaden nie może odmówić wykonania swojej części". Przypominał, że "kiedy system jest niezrównoważony i dysfunkcjonalny, blokuje się, kiedy tylko wzrośnie presja".

- To jest rozstrzygający moment dla Unii Europejskiej i nie ma ona obecnie innej możliwości, niż zmobilizować wszystkie siły do rozwiązania kryzysu - zauważył, dodając, że obecna sytuacja wymaga wspólnej strategii "opartej na odpowiedzialności, solidarności i zaufaniu".

3. KONKRETNE DZIAŁANIA NATYCHMIAST

Guterres podkreślił, że potrzebne są natychmiastowe odważne działania, które pomogą ustabilizować sytuację. Następnie UE powinna postarać się znaleźć "sposób prawdziwego podzielenia się odpowiedzialnością".

Jego zdaniem Komisja Europejska powinna zmobilizować unijne agencje ds. azylu, ochrony obywateli i uruchomić w tym celu stosowne mechanizmy, w tym zasoby państw członkowskich, ze wsparciem UNHCR, Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM) i społeczeństwa obywatelskiego. 4. OBOWIĄZKOWY UDZIAŁ WSZYSTKICH CZŁONKÓW UE

W opinii wysokiego komisarza, uchodźcy muszą skorzystać z programu masowych relokacji, "z obowiązkowym udziałem wszystkich państw członkowskich".

- Uda się to jedynie wtedy, jeśli będzie szło w parze z odpowiednimi możliwościami przyjęcia uchodźców, zwłaszcza w Grecji. Solidarność nie może polegać na odpowiedzialności jedynie kilku państw członkowskich UE - zauważył. 5. POMOC W POWROCIE DO KRAJÓW POCHODZENIA

Guterres podkreślił, że jeśli się okaże, iż są osoby, "które nie potrzebują międzynarodowej ochrony i które nie mogą skorzystać z możliwości legalnej migracji, należy udzielić im pomocy w szybkim powrocie do krajów ojczystych". 6. WALKA Z PRZEMYTNIKAMI

- Tymi, którzy korzystają na braku wspólnej europejskiej odpowiedzi, są przemytnicy ludzi czerpiący korzyści z rozpaczliwego pragnienia bezpieczeństwa innych ludzi - zaznaczył Guterres, dodając, że potrzebna jest skuteczna walka z przemytem. Europejskie kraje oraz rządy innych regionów muszą jego zdaniem "dokonać fundamentalnych zmian" w zakresie kwot humanitarnych pozwalających na osiedlanie się większej liczby ludzi, programów wizowych i stypendialnych. Konieczne jest też łączenie rozdzielonych rodzin. Wszystkie takie mechanizmy muszą działać skuteczniej i zostać poszerzone, by zmniejszyć liczbę tych, którzy zmuszeni są ryzykować życie, by przedostać się przez morze z braku innych możliwości. Wysoki komisarz zaznaczył, że masowy napływ ludzi nie ustanie, dopóki nie zostaną podjęte działania w sprawie przyczyn, które zmuszają ich do szukania szczęścia na uchodźstwie. - Dla Europy nadeszła chwila prawdy. Pora potwierdzić wartości, na których ją zbudowano - skończył swoje oświadczenie Guterres.

Autor: kg//rzw / Źródło: PAP

Raporty: