tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wojna domowa w Syrii

"Trudno będzie ignorować głos syryjskiej wspólnoty kurdyjskiej"

"Trudno będzie ignorować głos syryjskiej wspólnoty kurdyjskiej"
Foto: Kurdishstruggle/Flickr (CC BY 2.0) Kurdyjskie oddziały walczą na północy Syrii i w Iraku

Specjalny wysłannik ONZ ds. Syrii Staffan de Mistura powiedział, że uważa za potrzebny udział syryjskich Kurdów w opracowywaniu nowej konstytucji Syrii lub w nowelizacji obecnej ustawy zasadniczej. Słowa te padły we wtorek w wywiadzie dla rosyjskiej agencji RIA Nowosti.

- Kurdowie są ważną społecznością w Syrii - powiedział de Mistura. - Uzasadnione jest mówienie o tym, że będą musieli brać udział w tworzeniu nowej konstytucji kraju lub zmienianiu obecnej - dodał.

Przedstawiciel ONZ zastrzegł, że teraz toczą się "dyskusje techniczne o grafiku i o procesie" przygotowywania, a nie o samej konstytucji. Dodał jednak, że "kiedy nadejdzie czas, trudno będzie ignorować głos syryjskiej wspólnoty kurdyjskiej".

De Mistura podkreślił także, że we wszystkich grupach opozycji syryjskiej reprezentowani są Kurdowie. - Można powiedzieć, że kiedy Syryjczycy zaczną pracować nad konstytucją, to wszystkie części Syrii będą zaangażowane w ten proces - wskazał dyplomata.

Pokojowe rozmowy w sprawie Syrii

Kwestie związane z uchwaleniem nowej konstytucji pojawiają się na negocjacjach w Genewie pod auspicjami ONZ. W poniedziałek rozpoczęła się siódma runda tych rozmów, poprzednie nie przyniosły znaczących rezultatów.

Na początku roku Rosja, pod której auspicjami odbywają się w Astanie odrębne negocjacje pokojowe w sprawie konfliktu syryjskiego, przedstawiła uczestnikom tych rozmów przygotowany przez rosyjskich i arabskich specjalistów projekt konstytucji syryjskiej, by - jak zapewniono w Moskwie - przyspieszyć proces pokojowy.

Media rosyjskie informowały wówczas, że w dokumencie była mowa o utworzeniu na terytorium Syrii kurdyjskiej autonomii kulturalnej o własnych organach władzy oraz statusie określonym odrębną ustawą.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wojna domowa w Syrii

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje