tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Chce rozliczać Kim Dzong Una za "pozbawianie swych obywateli praw człowieka"

Chce rozliczać Kim Dzong Una za 
"pozbawianie swych obywateli praw człowieka"
Foto: Rodong Sinmun Ścigać Kim Dzong Una?

Specjalny wysłannik ONZ ds. praw człowieka w Korei Północnej Marzuki Darusman zaapelował o pociągnięcie do odpowiedzialności północnokoreańskiego przywódcy Kim Dzong Una i innych członków władz w Pjongjangu za zbrodnie przeciw ludzkości.

Korea Północna przeznacza wielkie środki na rozwój broni nuklearnej i innych rodzajów broni masowego rażenia w sytuacji, gdy wielu jej obywatelom brakuje jedzenia - oświadczył Marzuki Darusman na sesji oenzetowskiej Rady Praw Człowieka; delegacja Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (KRLD) zbojkotowała posiedzenie. 

UE i USA poparły apel Darusmana, lecz bez wymieniania lidera KRLD.

Pojednawczy ton Chin

Chiny, sojusznik Korei Płn., przybrały ton bardziej pojednawczy, twierdząc, że praw człowieka nie należy upolityczniać; zachęcały do wszechstronnego podejścia do Korei Północnej - pisze Reuters.

- Chciałbym powtórzyć mój apel do społeczności międzynarodowej o wszczęcie działań w celu dopilnowania tego, by rozliczyć władze Korei Północnej, w tym Kim Dzong Una - powiedział na forum liczącej 47 członków Rady Praw Człowieka Marzuki Darusman.

Wg niego mogłoby się to stać w Międzynarodowym Trybunale Karnym (MTK), lecz jeśli nie byłoby konsensusu wśród mocarstw, kierownictwo północnokoreańskie mogłoby być sądzone w kraju trzecim. 

Kolejne próby jądrowe

Specjalny wysłannik ONZ podkreślił, że "pozbawianie (przez Pjongjang) swych obywateli praw człowieka i agresywne zachowanie na arenie międzynarodowej to praktycznie dwie strony tego samego medalu".

Korea Północna przeprowadziła w styczniu czwartą próbę broni nuklearnej. Pjongjang kontynuuje też próby z rakietami balistycznymi mimo przyjętej 2 marca rezolucji RB ONZ zaostrzającej sankcje wobec Korei Płn.

Napięcie na Półwyspie Koreańskim »

Oglądaj
Napięcie na Półwyspie Koreańskim
Wideo: Fakty TVN 21.08.2015 | Rośnie napięcie na granicy obu Korei

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje