Wszystkich Świętych nie tylko w Polsce. "Każdy z tych grobów jest nasz"

Cmentarz na Rossie to jedna z najpiękniejszych nekropolii w Europiewiki ( CC BY-SA 3.0) | Sebk.

Między innymi w Rosji, na Litwie i w Afganistanie - Polacy na całym świecie obchodzą Dzień Wszystkich Świętych. W Rosji dyplomaci uczcili pamięć Polaków pomordowanych w latach stalinizmu oraz złożyli kwiaty w miejscu katastrofy smoleńskiej. Na Litwie ambasador Polski odwiedził mauzoleum marszałka Józefa Piłsudskiego, a w Afganistanie odbyła się uroczysta msza w intencji żołnieży polskich poległych na misji.

Przedstawiciele polskiej ambasady w Rosji i reprezentanci rosyjskiej Polonii uczcili pamięć Polaków pomordowanych w Rosji w latach stalinizmu. Dyplomaci złożyli kwiaty i zapalili znicze na polskich cmentarzach wojennych w Katyniu i Miednoje, gdzie spoczywają prochy polskich jeńców, zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD z rozkazu Józefa Stalina. Kwiaty i znicze zapłonęły też w miejscu katastrofy polskiego Tu-154M pod Smoleńskiem, w której 10 kwietnia 2010 r. zginęli prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Wraz z parą prezydencką śmierć ponieśli również ministrowie, parlamentarzyści, szefowie centralnych urzędów państwowych, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a także oficerowie Biura Ochrony Rządu i członkowie załogi samolotu. Łącznie 96 osób.

Cmentarz, gdzie leży serce marszałka

Na najstarszej wileńskiej nekropolii, liczącej blisko 250 lat - cmentarzu na Rossie, znajdującym się na liście najpiękniejszych cmentarzy w Europie, zapłonęło w sobotę ponad 11 tys. zniczy zebranych w ramach corocznej akcji "Światełko dla Rossy".

- Każdy z tych grobów jest nasz, bo każdy z nas stanowi cząstkę swojej rodziny, swojej społeczności, swojego kraju, Europy - powiedział ambasador Polski na Litwie Jarosław Czubiński, składając kwiaty i zapalając w sobotę znicze na Rossie, przy mauzoleum serca marszałka Józefa Piłsudskiego. Ambasador zaznaczył, że "trzeba tym się opiekować, bo jest to część naszej historii, naszej zbiorowej pamięci, ale też naszej przyszłości, bo na tych grobach budujemy albo próbujemy budować lepszą przyszłość dla siebie i swoich dzieci".

Mauzoleum Piłsudskiego znajduje się obok głównego wejścia na Starą Rossę. W krypcie, obok trumny ze szczątkami matki marszałka, spoczywa serce Naczelnika Państwa. Wokół mauzoleum znajdują się groby żołnierzy poległych w walkach o Wilno w latach 1918-1919 z bolszewikami oraz mogiły żołnierzy Armii Krajowej poległych w walkach o wyzwolenie Wilna w 1944 roku. Po wojnie część tych nagrobków została rozmyślnie zniszczona. Do dzisiaj zachowały się 72 mogiły AK-owców.

Kwesty w Polsce

Na malowniczo położonej na wzgórzach nekropoli wśród setek starych, zapomnianych, często bardzo zniszczonych mogił znajdują się groby: brata i siostry Józefa Piłsudskiego - Adama Piłsudskiego i Ludwiki Majewskiej, a także jego pierwszej żony, Marii z Korpolewskich. Pochowani są na Rossie profesorowie Uniwersytetu Stefana Batorego, m.in. historyk Joachim Lelewel, nauczyciel Adama Mickiewicza. Są tu też groby poety Władysława Syrokomli, archeologa i pisarza Eustachego Tyszkiewicza, rzeźbiarza i architekta Antoniego Wiwulskiego. Na Rossie zostali też pochowani ojciec i ojczym Juliusza Słowackiego – Euzebiusz Słowacki i August Becu.

Od lat o Rossę dba przede wszystkim Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą, angażując w to polskie szkoły, organizacje społeczne i polskie media. Od ponad 20 lat na odbudowę cmentarza odbywa się kwesta na Powązkach, od 14 lat kwestują też poznaniacy. Za pieniądze pozyskane w Polsce odbudowanych zostało już około 100 pomników.

Pamięć o żołnierzach

W Rzymie odwiedzany był m.in. cmentarz Campo Verano w Rzymie. Pochowany jest tam między innymi malarz Aleksander Gierymski, a także wielu innych artystów, duchownych i działaczy emigracyjnych. W sobotę zabytkowy cmentarz, podobnie jak przed rokiem, odwiedzi papież Franciszek, który przywrócił zwyczaj wizyt na nekropoliach, wprowadzony ponad 20 lat temu przez Jana Pawła II.

Dzień Wszystkich Świętych obchodzą także polscy żołnierze służący na misjach zagranicznych. W bazie "White Eagle" w Afganistanie odprawiono nabożeństwo w intencji tych polskich żołnierzy, którzy polegli w służbie ojczyzny. Ksiądz porucznik Włodzimierz Skoczeń odprawił mszę w intencji 44 polskich żołnierzy poległych w afgańskiej misji. W bazie zapalono symboliczne biało-czerwone znicze.

Pamięć na Ukrainie

Ok. 40 tys. białych i czerwonych zniczy zapłonęło w sobotę we Lwowie w ramach akcji Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego. Na grobach najbardziej zasłużonych spoczywających tam Polaków złożono wieńce, a na Cmentarzu Orląt Lwowskich odprawiono mszę.

Akcja Światełko Pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego została zorganizowana już po raz jedenasty. Jak powiedział PAP w sobotę polski konsul we Lwowie Jacek Żur, zaczęła się już po godz. 6 rano, od przewiezienia zniczy na cmentarz i podzielenia ich na 20 punktów bezpłatnej dystrybucji, obsługiwanych przez kilkuset wolontariuszy z polskich szkół, stowarzyszeń i organizacji we Lwowie. Akcja potrwa do wieczora. Białe i czerwone znicze, kupione ze środków lwowskiego konsulatu oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, od rana rozstawiane były na grobach znanych i mniej znanych, pochowanych na Łyczakowie Polaków. "Za każdy punkt dystrybucji odpowiada jedno z towarzystw społecznych albo szkół działających we Lwowie. Dwa punkty są pod opieką konsulatu, a poza tym dołączają do nas ludzie, którzy pomagają z potrzeby serca" – powiedział PAP Żur. Dodał, że cieszy go również, iż do akcji przyłączają się Ukraińcy. "Chciałoby się oczywiście, by była to większa liczba osób, ale na pewno początkowe zdziwienie akcją z poprzednich lat ustępuje miejsca zrozumieniu naszych intencji" – powiedział konsul. Na Cmentarzu Orląt Lwowskich, gdzie również zapłonęły znicze, łaciński metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki odprawił mszę. Na lwowskich cmentarzach złożono też wieńce, m.in. na grobach osób zasłużonych dla polskiego dziedzictwa kulturowego, jak poetki Marii Konopnickiej i dramatopisarki Gabrieli Zapolskiej, a także na grobach powstańców styczniowych i listopadowych.

[object Object]
Dzień Wszystkich Świętych na cmentarzu północnym w Warszawietvn24
wideo 2/26

Autor: dln\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wiki ( CC BY-SA 3.0) | Sebk.