tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Hezbollah "dostaje ciężką broń od Rosji". "Pozwalają nam wybierać cele" w Syrii

Dowódcy walczącego w Syrii Hezbollahu potwierdzili dostawy ciężkiej broni od Rosji - pisze amerykański portal The Daily Beast, którego dziennikarze rozmawiali bezpośrednio z liderami organizacji uznawanej przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską za terrorystyczną. "Wewnętrzna współpraca między Moskwą i Hezbollahem również się rozwija" - dodaje portal.

Rosja, która oficjalnie rozpoczęła akcję zbrojną w Syrii 30 września ubiegłego roku, wspiera w niej nie tylko armię dyktatora Baszara el-Asada, ale również - jak pisze The Daily Beast - terrorystów z Hezbollahu.

"Rosjanie są naszymi sojusznikami"

Dowódcy oddziałów tej organizacji walczącej w Syrii u boku Asada i zarazem milicji szkolonej przez Irańczyków potwierdzili w rozmowie z portalem, że dostają "ciężką broń" od Moskwy i nie wiąże się to "z żadnymi zobowiązaniami".

Dziennikarze Daily Beast spotkali się z dowódcami Hezbollahu na przełomie roku i w kilku rozmowach, które odbyły się w Bejrucie, dowiedzieli się zaskakujących rzeczy.

- Jesteśmy teraz strategicznym sojusznikiem na Bliskim Wschodzie - chwalił się w rozmowie jeden z nich, określający siebie mianem "komendanta Bakra". "Bakr" wyjaśnił dziennikarzom, że "Rosjanie są ich sojusznikami i dają im broń". Od czasu, gdy dołączyli do wojny ze swoją kampanią lotniczą, walka na lądzie idzie siłom wspierającym Asada "znacznie łatwiej". "Bakr" dodał, że Rosjanie "polegają na wywiadzie Hezbollahu, pozwalając mu wybierać cele ataków". Dowódca oddziału około 200 bojowników w Syrii powiedział też, że wokół bazy lotniczej w Latakii, gdzie Rosjanie stworzyli swoje centrum dowodzenia, "działają też ich służby specjalne".

Hezbollah szkoli szyitów w całym regionie?

Dowódcy Hezbollahu dodali, że Rosjanie zacieśniali z nimi współpracę "już od 2012 roku" - pisze Daily Beast, przypominając, że w okresie 2012-2014 doszło m.in. do spotkań wiceministra sprawa zagranicznych Rosji Michaiła Bogdanowa z liderem Hezbollahu, Hasanem Nasrallahem. W marcu 2014 r. Bogdanow powiedział, że "Rosja nie uznaje Hezbollahu za organizację terrorystyczną" - przypomina amerykański portal.

"Assir" - drugi z dowódców walczących oddziałów w Syrii - twierdzi, że "Rosjanie polegają chętniej na nich, niż na Syryjczykach" w kontroli i zabezpieczaniu rosyjskich magazynów broni w różnych miejscach w kraju. Według niego, członkowie Hezbollahu odpowiadają tam m.in. za szkolenie syryjskich żołnierzy w użyciu nowoczesnej, rosyjskiej broni.

Obaj rozmówcy amerykańskiego portalu stwierdzili też w rozmowie, że Hezbollah jest teraz tak poważnym graczem na Bliskim Wschodzie, że zaprasza na szkolenia do Libanu syryjskiej oddziały specjalne, szyickich bojowników ruchu Hutich z Jemenu i szyickie oddziały z Iraku, które docierają tam za zgodą Iranu.

"Bakr" i "Assir" stwierdzili też, że nie mają z Rosjanami żadnej umowy, która nie pozwalałaby im na użycie pozyskanej broni np. do ataków na Izrael. Wyjaśnili też, że mają w tej chwili w swoich magazynach tyle broni, która przybyła do nich przez lata przede wszystkim z Iranu, że w wypadku wojny z Izraelem "bez problemu utrzymaliby południową granicę kraju" w trakcie walk.

Kerry i Ławrow mają się spotkać

Tymczasem w poniedziałek szefowie dyplomacji USA i Rosji, John Kerry i Siergiej Ławrow, rozmawiali przez telefon m.in. o Syrii i walce z tzw. Państwem Islamskim (IS). Według rzecznika amerykańskiego Departamentu Stanu, wyrażono wolę spotkania się w najbliższych dniach.

Jak poinformował rzecznik John Kirby w krótkim komunikacie prasowym, Kerry i Ławrow rozmawiali o planie pokojowym dla ogarniętej wojną domową Syrii, walce z dżihadystami oraz o innych problemach dotyczących Bliskiego Wschodu. Bez wdawania się w szczegóły rzecznik dodał, że politycy dyskutowali też o Ukrainie, niedawnym teście nuklearnym przeprowadzonym przez Koreę Północną oraz dwustronnych stosunkach USA-Rosja.

- Zgodzili się, że pozostaną w bliskim kontakcie i będą szukać okazji do spotkania w najbliższych dniach - poinformował Kirby.

Wojna domowa w Syrii »

Oglądaj
Wojna domowa w Syrii
 • Od roku nie opuszczał Damaszku. Asad modlił się w HamieOd roku nie opuszczał Damaszku. Asad modlił się w Hamie
 • Rosjanie ostrzelali cele w prowincji Hama pociskami KalibrRosjanie ostrzelali cele w prowincji Hama pociskami Kalibr
 • YPG według Turcji stanowią przedłużenie Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) YPG według Turcji stanowią przedłużenie Partii Pracujących...
 • SDF walczą o odbicie RakkiSDF walczą o odbicie Rakki
 • Iran zemścił się za zamachIran zemścił się za zamach
 • Siły SDF prowadzą bitwę o RakkęSiły SDF prowadzą bitwę o Rakkę
 • Widowiskowy i śmiertelnie groźny ostrzał białym fosforemWidowiskowy i śmiertelnie groźny ostrzał białym fosforem
 • Siły koalicji rozpoczęły uderzenie na Ar-RakkęSiły koalicji rozpoczęły uderzenie na Ar-Rakkę
 • Moskwa: ponad 80 dżihadystów zabitych w Syrii w rosyjskich atakachMoskwa: ponad 80 dżihadystów zabitych w Syrii w rosyjskich...
 • Izrael zaatakował pod Damaszkiem. Zniszczone magazynyIzrael zaatakował pod Damaszkiem. Zniszczone magazyny
 • Baszar el-Asad z żoną AsmąBaszar el-Asad z żoną Asmą
 • Raport z oblężonego miasta. Ostatnie dni wolnego Aleppo w SuperwizjerzeRaport z oblężonego miasta. Ostatnie dni wolnego Aleppo w...
 • Donald Tusk potępił atak chemiczny w Idlib Donald Tusk potępił atak chemiczny w Idlib
 • "Świat się bardzo zepsuł w mijającym roku""Świat się bardzo zepsuł w mijającym roku"
 • Konwój z rosyjską pomocą humanitarną w SyriiKonwój z rosyjską pomocą humanitarną w Syrii
 • Dżihadyści zdobyli starą rosyjską bazęDżihadyści zdobyli starą rosyjską bazę
 • Samer Masri o Aleppo: nie łudźmy się, że stało się, albo dzieje się coś dobregoSamer Masri o Aleppo: nie łudźmy się, że stało się, albo...
 • "W chaosie ludzie z pakunkami musieli uciekać". Sytuacja w Aleppo "dramatyczna""W chaosie ludzie z pakunkami musieli uciekać". Sytuacja w...
 • Bombardowania i zniszczone domy na rysunkach dzieci. "To jest ich apel" Bombardowania i zniszczone domy na rysunkach dzieci. "To jest...
 • Dżihadyści chwalą się sukcesamiDżihadyści chwalą się sukcesami
Wideo: Reuters TV Od roku nie opuszczał Damaszku. Asad modlił się w Hamie

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Wojna domowa w Syrii

Rosyjskie naloty w Syrii

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje