Włosi mają dość, zwijają Mare Nostrum. "Teraz Europa będzie patrolować granice"

Włosi kończą operację Mare Nostrum Marina Militare

Ponad 100 tysięcy imigrantów o nieuregulowanym statusie płynących z Afryki do Włoch uratowały siły tego kraju podczas trwającej ponad rok operacji patrolowania Morza Śródziemnego Mare Nostrum. Dane te podały władze w Rzymie, ogłaszając zakończenie tych działań.

W sobotę rozpoczyna się nowa, koordynowana przez unijną agencję do spraw granic Frontex operacja Tryton. Jej flotę stanowić będzie 6 statków, dwa samoloty i helikopter, a bazami będą włoska wyspa Lampedusa, główny cel exodusu imigrantów z Afryki, oraz Porto Empedocle na Sycylii. Tryton będzie jednak dysponować znacznie mniejszym budżetem niż Mare Nostrum - zauważają włoskie media.

Rzym: to granica całej UE

Włochy od dawna domagały się, aby to Unia Europejska wzięła na siebie odpowiedzialność za ochronę swych granic i by pomogła im w patrolowaniu Morza Śródziemnego.

Włoski minister spraw wewnętrznych Angelino Alfano wielokrotnie zarzucał krajom UE obojętność wobec poważnego kryzysu imigracyjnego, z jakim zmaga się jego kraj, i to, że na barki Rzymu zrzuciły ciężar uporania się z nim. Na piątkowej konferencji prasowej Alfano ogłaszając zakończenie operacji Mare Nostrum oświadczył: - Jesteśmy dumni z powodu działań wszystkich tych, którzy przyczynili się do ratowania ludzkiego życia.

By nie powtarzały się tragedie

Operacja Mare Nostrum rozpoczęła się w październiku zeszłego roku po tym, gdy w dwóch katastrofach łodzi z imigrantami z Afryki w rejonie Lampedusy zginęło prawie 400 osób. - To miała być ograniczona, wynikająca z sytuacji kryzysowej operacja po tragedii na Lampedusie i trwała dłużej niż sądzono - podkreślił Alfano. Podsumowując działania włoskich sił zbrojnych i Straży Przybrzeżnej, które patrolowały Cieśninę Sycylijską i ruszały na pomoc łodziom i małym statkom z imigrantami, szef MSW oświadczył: - Dzisiaj możemy powiedzieć, że Włochy spełniły swój obowiązek. Alfano poinformował, że Mare Nostrum kosztowało miesięcznie Włochy 9,5 milionaa euro, a zatem na całą tę operację Rzym wydał 114 milionów euro. Szef włoskiego MSW następująco skomentował operację Tryton: - Europa po raz pierwszy wychodzi w morze i będzie patrolować granice. - To nie znaczy, że Włochy będą z tego zwolnione, lecz to, że po raz pierwszy Europa uświadamia sobie, że granice w odległości 30 mil morskich od włoskiego wybrzeża są granicą wszystkich - zaznaczył minister Alfano. Na łamach piątkowej włoskiej prasy zamieszczono apel organizacji humanitarnych o to, by nie zamykać operacji Mare Nostrum i, by siły włoskie dalej ratowały imigrantów. Pod petycją podpisał się między innymi włoski oddział Amnesty International.

Autor: kg\mtom\kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Marina Militare