tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Coraz trudniej dostać się do Kanossy

Coraz trudniej dostać się do Kanossy
Foto: Franz Xaver Kanossa niszczeje

Zniszczenie i porzucenie grozi ruinom zamku we włoskim regionie Emilia-Romania, symbolu skruchy i upokorzenia - w 1077 r. przybył tam cesarz niemiecki Henryk IV, by błagać papieża Grzegorza VII o przebaczenie.

Lawiny błotne i niszczący wpływ pogody, zaniedbania w konserwacji, brak personelu i funduszy - to wszystko sprawia, że miejsce upamiętniające jeden z najgorętszych sporów w dziejach Europy staje się coraz trudniej dostępne, mimo że co roku do miejscowości przybywają tysiące turystów, głównie z Niemiec.

Jak się przypomina, Henryk IV trzy dni czekał, klęcząc w śniegu, by zostać przyjętym przez papieża i błagać go o cofnięcie ekskomuniki nałożonej za nieposłuszeństwo wobec niego.

Koniec zwiedzania?

Obecnie turyści pragnący zobaczyć miejsce historycznej konfrontacji między cesarstwem a rzymskim Kościołem muszą liczyć się z tym, że nie zostaną tam w ogóle wpuszczeni. Ruiny dawnej posiadłości władczyni Toskanii, Matyldy zostaną prawdopodobnie całkowicie zamknięte dla zwiedzających z powodu braku funduszy - alarmuje dziennik "La Repubblica". Co więcej, zauważa się, od lutego zabytek straci zarządcę z powodu rozwiązania prowincji Reggio Emilia, pod której był opieką.

Oznacza to również zerwanie współpracy ze spółdzielnią, która zajmowała się zamkiem i zapewniała działalność dydaktyczną oraz oprowadzanie z przewodnikiem.

W nowej sytuacji trzeba będzie telefonicznie umawiać się ze stróżem, który sam, bez żadnego wsparcia, będzie umożliwiał wizyty w ruinach zamku. Faktycznie jednak teren będzie zamknięty. To, jak się zauważa, zła wiadomość nie tylko dla turystów, zwłaszcza zagranicznych, zainteresowanych niezwykłą historią Kanossy, ale także mediewistów z całego świata.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje