Wielki Mistrz Zakonu Kawalerów Maltańskich ustąpił


Wielki Mistrz Zakonu Kawalerów Maltańskich Brytyjczyk Matthew Festing ustąpił formalnie ze stanowiska trzy dni po tym, gdy złożył rezygnację na ręce papieża Franciszka. Jednocześnie przywrócono zdymisjonowanego w grudniu Wielkiego Kanclerza zakonu.

Zmiany te to rezultat wewnętrznego kryzysu, do jakiego doszło w zakonie, a także napięć w relacjach z Watykanem i interwencji papieża Franciszka w celu rozwiązania tej sytuacji. Dotychczasowy Wielki Mistrz ustąpił na forum Suwerennej Rady zakonu. Jego tymczasowym przełożonym, do czasu wyboru następcy Festinga, został Wielki Komandor Ludwig Hoffmann von Rumerstein - poinformowano w komunikacie zakonu.

Mowa w nim jest też o tym, że funkcję Wielkiego Kanclerza ponownie powierzono Albrechtowi Freiherrowi von Boeselagerowi. Jego zdymisjonowanie pod koniec zeszłego roku wywołało poważny kryzys w szeregach zakonu.

Co się stało?

Niemieckiemu baronowi przełożeni zarzucili działania niegodne z wewnętrzną linią. Dotyczyło to przede wszystkim jego rzekomej zgody na dystrybucję prezerwatyw w krajach Afryki i Azji przez organizację współpracującą z Zakonem Szpitalników. Von Boeselager tłumaczył zaś, że nic nie wiedział o tej inicjatywie. Nie zaakceptował też swej dymisji i zwrócił się o pomoc do Watykanu. W związku z wewnętrznym kryzysem, do jakiego doszło po tej dymisji, papież Franciszek pod koniec grudnia powołał komisję do wyjaśnienia okoliczności zmiany personalnej, którą kontestowała część członków zakonu. Jego kierownictwo nie chciało współpracować z papieską komisją i kwestionowało jej legalność, argumentując, że zakon jest całkowicie suwerenny.

We wtorek papież chcąc zażegnać kryzys przyjął Matthew Festinga na audiencji i poprosił go, by ustąpił. Wielki Mistrz złożył rezygnację na jego ręce, a Franciszek przyjął ją dzień później. Dymisję zatwierdzono na forum Suwerennej Rady w siedzibie na rzymskim Awentynie. O tej decyzji zakon zawiadomi oficjalnie głowy 106 państw, z którymi utrzymuje stosunki dyplomatyczne jako suwerenny podmiot prawa międzynarodowego. Agencja Ansa poinformowała w sobotę, że papież napisał do Zakonu Maltańskiego list, którego celem jest – jak twierdzi - uspokojenie sytuacji w jego szeregach. Według tych doniesień Franciszek poprosił wszystkich o współpracę z papieskim delegatem, który ma zostać wkrótce mianowany.

Rozmowa z Mistrzem Zakonu Kawalerów z 21 października 2012 roku

Wciąż robią to, co 900 lat temu. Rozmowa z Mistrzem Zakonu Kawalerów Maltańskich
Wciąż robią to, co 900 lat temu. Rozmowa z Mistrzem Zakonu Kawalerów Maltańskichtvn24

Autor: mtom / Źródło: PAP