Walka z terroryzmem i piractwem. Iran staruje z manewrami morskimi

Irański okręt podwodnyDoD/Wikipedia

Iran rozpoczął w niedzielę coroczne manewry morskie w Zatoce Perskiej i na Oceanie Indyjskim. Ich celem jest przećwiczenie walki z terroryzmem i piractwem - poinformował dowódca sił morskich, cytowany przez państwowe media.

Ćwiczenia odbywają się w cieśninie Ormuz, Zatoce Omańskiej, cieśninie Bab al-Mandab i na północy Oceanu Indyjskiego - powiedział Habibollah Sajjari, cytowany przez lokalne media.

Agencja prasowa IRNA zapowiadała, że okręty, w tym okręty podwodne, oraz śmigłowce wezmą udział w manewrach na powierzchni 2 mln kilometrów kwadratowych. Siły morskie zaprezentują swoje zdolności u południowo-wschodnich wybrzeży Iranu.

W regionie stacjonuje V Flota USA, która chroni szlaki żeglugowe w Zatoce Perskiej i na okolicznych wodach.

Codziennie przez cieśniny Bab al-Mandab i Ormuz do Europy, USA i Azji transportowane są miliony baryłek ropy.

Eskalacja napięć

W styczniu amerykański niszczyciel oddał strzały ostrzegawcze w kierunku czterech irańskich okrętów Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, które z dużą prędkością wpłynęły do cieśniny Ormuz.

Strażnicy Rewolucji nie biorą udziału w rozpoczętych w niedzielę manewrach.

Agencja Reutera przypomina, że w ostatnim czasie dochodzi do eskalacji napięcia między USA a Iranem. Po przeprowadzonej 29 stycznia irańskiej próbie nowego pocisku balistycznego prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze, że Teheran "igra z ogniem". Oświadczył też, że Iran "został oficjalnie ostrzeżony" w tej sprawie.

Autor: pk/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: DoD/Wikipedia