W Chinach pokonali MERS, Korea Południowa wciąż walczy. Przybywa ofiar

Południowokoreańskie służby dezynfekują wybrane miejsca PAP/EPA

Jedyna osoba w Chinach, u której rozpoznano MERS (Bliskowschodni Zespół Niewydolności Oddechowej), wyzdrowiała i została zwolniona ze szpitala. Tymczasem w Korei Południowej liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do piątku do 31, a zarażonych - do 181 - podało południowokoreańskie ministerstwo zdrowia.

44-letni obywatel Korei Południowej, który pod koniec maja udał się do Chin, gdzie rozpoznano u niego MERS, doszedł do siebie pod opieką tamtejszych lekarzy.

Mężczyzna pojechał do Chin, chociaż przed wyjazdem miał kontakt ze swoim ojcem, u którego wcześniej w Korei Południowej również rozpoznano tę chorobę. Nie ma informacji o innych przypadkach zarażenia MERS w "Kraju Środka".

Korea Południowa wciąż walczy

Tymczasem w Korei Południowej do piątku 31 osób zmarło na MERS, a łączna liczna odnotowanych przypadków zarażenia chorobą wzrosła do 181. To najwięcej przypadków zachorowań na tę przypadłość poza Arabią Saudyjską.

Około 45 procent osób, które zachorowało na MERS w Korei Południowej już wyzdrowiało i mogło wrócić do swoich domów. Niemniej jednak w piątek w południowokoreańskich szpitalach wciąż przebywało 69 osób zarażonych koronawirusem.

Większość ofiar śmiertelnych była w podeszłym wieku i cierpiała na inne schorzenia, podał resort zdrowia Korei Południowej.

W zeszłym tygodniu ten sam resort podawał, że tempo rozprzestrzeniania się epidemii uległo spowolnieniu, lecz w piątek przedstawiciele ministerstwa powstrzymali się od potwierdzenia, czy wciąż to obserwują.

Groźniejszy od SARS

Wirus MERS (Middle East Respiratory Syndrome - Bliskowschodni Zespół Niewydolności Oddechowej) podobny jest do wirusa SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome - Zespół Ostrej Ciężkiej Niewydolności Oddechowej), który w latach 2002-2003 zabił na świecie ok. 800 osób. Może wywoływać kaszel, gorączkę i zapalenie płuc.

Wskaźnik zgonów w przypadku MERS jest znacznie wyższy niż śmiertelność osób chorych na SARS. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), 38 proc. zakażonych wirusem MERS umiera. Nie istnieje żadna zwalczająca tego wirusa szczepionka.

Do tej pory MERS wystąpił w ponad 20 krajach. Większość zachorowań odnotowano w Arabii Saudyjskiej (ponad 950), gdzie od 2012 roku zmarło ponad 412 osób zakażonych tym wirusem.

Z kolei na całym świecie WHO odnotowało od 2012 roku do ostatniego wtorku 1339 potwierdzonych laboratoryjnie przypadków MERS, oraz że 476 osób zmarło na tę chorobę.

Autor: fil / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA