Powstrzymał światowy cyberatak. BBC: Amerykanie postawią go przed sądem

[object Object]
Twórcy złośliwego oprogramowania WannaCry mogli pochodzić z południowych Chin. Materiał TVN24 BiS z 29 majatvn24bis
wideo 2/3

23-letni haker Marcus Hutchins, który w maju zablokował rozprzestrzenianie się wirusa WannaCry, stanie przed sądem w Stanach Zjednoczonych. Został oskarżony o stworzenie złośliwego oprogramowania, które wykradło hasła do bankowości elektronicznej - poinformował brytyjski nadawca BBC.

Zdaniem amerykańskich śledczych Marcus Hutchins był zaangażowany między lipcem 2014 roku a lipcem 2015 roku w tworzenie wirusa trojańskiego Kronos, którego kod później sprzedawał na forach dyskusyjnych w darknecie, czyli ukrytej sieci komputerowej wykorzystywanej często do nielegalnych działań.

Oprogramowanie wykradało między innymi hasła do bankowości i dane dotyczące tożsamości posiadaczy komputerów.

Ujawniona tożsamość

Hutchins - Brytyjczyk - został zatrzymany w środę na lotnisku w Las Vegas, gdzie wcześniej brał udział w konferencji poświęconej bezpieczeństwu komputerowemu.

Tożsamość Hutchinsa, który jest blogerem i analitykiem do spraw bezpieczeństwa w sieci, została ujawniona w maju, gdy przyczynił się do powstrzymania dalszego rozprzestrzeniania się wirusa WannaCry, który sparaliżował tysiące komputerów na całym świecie, w tym między innymi brytyjską publiczną służbę zdrowia NHS, domagając się okupu za odblokowanie zainfekowanych plików.

Jak spekulowały media na Wyspach, 23-latek współpracował również z brytyjskim Narodowym Centrum Cyberbezpieczeństwa, które odmówiło komentarza, dodając, że "komentowanie sprawy dotyczącej przestrzegania prawa byłoby niewłaściwe".

Konsulat zajmuje się sprawą

Jeden z badaczy bezpieczeństwa komputerowego Kevin Beaumont skomentował zatrzymanie Hutchinsa na Twitterze, pisząc, że jego zdaniem "amerykański system sprawiedliwości popełnił ogromny błąd".

Sprawą Hutchinsa zajmuje się konsulat Wielkiej Brytanii w Los Angeles, który podkreślił, że pozostaje w kontakcie z rodziną.

Autor: tas/adso / Źródło: PAP