tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kryzys na Ukrainie

Wirus Black Energy zaatakował lotnisko. "Dywersja ze strony Rosji"

Wirus Black Energy zaatakował lotnisko. "Dywersja ze strony Rosji"
Foto: Wikipedia ( CC BY SA 3.0) Borispol B check in Lotnisko w Boryspolu pod Kijowem jest największym portem na Ukrainie

Rosyjscy hakerzy są podejrzani o atak na komputer systemu międzynarodowego lotniska pod Kijowem. Wcześniej podobny typ wirusa został wykryty podczas ataku hakerów na przedsiębiorstwo energetyczne na zachodzie Ukrainy. Władze Ukrainy oskarżyły stronę rosyjską o dywersję.

- Specjaliści z państwowej służby komunikacji i ochrony informacji odkryli na jednej ze stacji roboczych międzynarodowego lotniska Boryspol pod Kijowem wirus Black Energy, co może wskazywać na dywersję ze strony rosyjskiej – oświadczył rzecznik administracji prezydenckiej ds. sytuacji w Donbasie Andrij Łysenko.

Powiedział, że trwa dochodzenie w tej sprawie. Rzecznik przypomniał, że podobny typ wirusa został wykryty podczas ataku hakerów na przedsiębiorstwo energetyczne w Iwano-Frankowsku na zachodzie Ukrainy.

Powołanie komisji specjalnej

W efekcie w grudniu zeszłego roku większość mieszkańców tego regionu pozostało bez prądu.

"Powodem była ingerencja osób nieupoważnionych w pracę urządzeń systemu automatycznego sterowania za pomocą oprogramowania złośliwego Black Energy. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy oskarżyła Rosję o atak cybernetyczny. Ministerstwo Energii i Przemysłu Ukrainy powołało specjalną komisję, która miała przeprowadzić w tej sprawie dochodzenie" – napisał po incydencie ukraiński portal itc.ua.

Lotnisko w Boryspolu jest największym międzynarodowym i krajowym portem lotniczym na Ukrainie. Obsługuje ponad 60 proc. połączeń międzynarodowych w kraju.

Andrij Łysenko powiedział agencji Reutera, że atak cybernetyczny na system kijowskiego portu lotniczego wyprowadzono z jednego z serwerów w Rosji. Podkreślił, że wirusa szybko wykryto i że nie wyrządził żadnych szkód.

Groźba kolejnych ataków

Ukraiński zespół reagowania na zagrożenia bezpieczeństwa w internecie ostrzega przed groźbą kolejnych cyberataków. "Uwaga administratorzy systemów. (...) Zalecamy sprawdzenie logów (rejestrów zdarzeń) i ruchu (w sieci)" - napisano w komunikacie zespołu.

Kryzys na Ukrainie »

Oglądaj
Kryzys na Ukrainie
Wideo: Reuters TV Ćwiczenia Ukraińców niedaleko Krymu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Kryzys na Ukrainie

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje