"UE nie będzie deportować imigrantów uratowanych na morzu"


Szefowa unijnej dyplomacji Frederica Mogherini zaapelowała w poniedziałek do Rady Bezpieczeństwa ONZ o zgodę na niszczenie łodzi przemytników ludzi na Morzu Śródziemnym. Jednocześnie zapewniła, że żadni uratowani na morzu nielegalni imigranci nie zostaną deportowani wbrew swojej woli.

W zeszłym miesiącu Rada Europejska podjęła decyzję, aby w ramach walki z przemytem ludzi do UE "lokalizować, przechwycić i zniszczyć łodzie przemytników, zanim zostaną użyte do przemycania ludzi do UE", co ma na celu ograniczenie ogromnej skali nielegalnej imigracji do Europy przez Morze Śródziemne.

Europejscy członkowie Rady Bezpieczeństwa - Wielka Brytania, Francja, Litwa i Hiszpania - są w trakcie pisania rezolucji, która by zezwoliła Unii Europejskiej na użycie siły zgodnie z rozdziałem siódmym Karty Narodów Zjednoczonych.

Żadnych deportacji

Frederica Mogherini udała się do siedziby ONZ w Nowym Jorku, aby ubiegać się o poparcie tego planu przez 15 państw-członków Rady Bezpieczeństwa. Jak poinformowała, szczegóły operacji zostaną opracowane 18 maja przez ministrów spraw zagranicznych państw Unii.

- Żaden uchodźca ani imigrant przechwycony na morzu nie zostanie odesłany z powrotem do swojego kraju wbrew swojej woli - zapewniła dyplomatów.

- Kluczowe dla UE jest zniszczenie modelu biznesowego przemytników ludzi. Upewnienie się, że żadne łodzie nie zostaną ponownie użyte - podkreśliła Mogherini.

Szefowa unijnej dyplomacji zapewniała, że priorytetem dla Unii jest ratowanie życia.

- Przemytnicy sprzedają nadzieję, ale zamiast tego dostarczają śmierć. (...) To nie tylko nadzwyczajny kryzys humanitarny, ale także kryzys bezpieczeństwa. Sieci przemytników ludzi są powiązane z organizacjami terrorystycznym, czasem nawet je finansują - dodała.

Dla Rosji to za wiele

- Nie możemy sobie z tym poradzić sami, to musi być wspólny globalny wysiłek. Dlatego liczymy na wasze wsparcie w ratowaniu życia imigrantów i uniemożliwianiu grupom przestępczym wykorzystywania tych ludzi - zaapelowała Włoszka.

Jednak Rosja, stały członek Rady Bezpieczeństwa, wyraziła już wcześniej opinię, że niszczenie łodzi przemytników to "posuwanie się za daleko".

W tym roku śmierć na Morzu Śródziemnym poniosło 1800 imigrantów, oszacował ONZ. Kolejne 51 tys. imigrantów w tym samym czasie dotarło tą drogą do Europy.

[object Object]
Kardynał Krajewski apeluje o przyjęcie uchodźców z GrecjiElemosineria Apostolica
wideo 2/23

Autor: fil\mtom / Źródło: Reuters

Tagi:
Raporty: