Tureckie naloty na Kurdów. Wiele ofiar, zniszczone posterunki i łączność


Co najmniej 18 bojowników kurdyjskiej milicji i pracowników mediów zginęło w ataku tureckiego lotnictwa przeprowadzonym w północnym Iraku oraz w północno-wschodniej Syrii - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Tureckie wojsko podało, że atak, dokonany około godz. 1.00 w nocy z poniedziałku na wtorek, trafił w cele na górze Sindżar w północnym Iraku (około 115 km od granicy tureckiej) oraz w górzystych regionach Syrii. Atak miał zapobiec przedostawaniu się do Turcji kurdyjskich bojowników oraz szmuglowaniu przez nich do kraju broni, amunicji i materiałów wybuchowych.

Zlikwidowano 200 bojowników

Wypowiadający się anonimowo dla agencji Reutera przedstawiciel tureckich sił bezpieczeństwa powiedział, że ataki doprowadziły do zlikwidowania około 200 kurdyjskich bojowników, w tym wysokich rangą dowódców. Informacji tej nie udało się potwierdzić w niezależnych źródłach.

Jak podała milicja YPG (Ludowe Jednostki Samoobrony), w syryjskiej prowincji Al-Hasaka tureckie pociski zniszczyły centrum medialne, siedzibę miejscowego radia, centrum łączności i wojskowe posterunki oraz zabiły niesprecyzowaną w komunikacie liczbę bojowników.

Milicja YPG uważana jest przez Turcję za odgałęzienie Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), która przez trzy dziesięciolecia walczyła z bronią w ręku przeciwko tureckim władzom i armii, a przez USA i Unię Europejską uznawana jest za organizację terrorystyczną. Jednocześnie YPG stanowi trzon Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) - sojuszu ugrupowań rebelianckich wspieranych przez Waszyngton w walce z bojownikami tzw. Państwa Islamskiego.

Władze w Ankarze twierdzą, że członkowie PKK znajdują schronienie na zamieszkanych przez ludność kurdyjską obszarach w Iraku i Syrii.

Naloty w północnym Iraku

Tureckie lotnictwo dokonuje regularnych bombardowań na północy Iraku, jednak po raz pierwszy zaatakowało cele kurdyjskie w regionie góry Sindżar. Według Ankary obszar ten przekształca się w bastion kurdyjskich rebeliantów.

PKK pojawiła się w regionie Sindżaru w 2014 roku po przyjściu z odsieczą tamtejszym jazydom (przedstawicielom mniejszości religijnej), prześladowanym przez ekstremistów z tzw. Państwa Islamskiego.

W sierpniu 2016 roku Turcja rozpoczęła operację Tarcza Eufratu wymierzoną w dżihadystów z IS i oddziały YPG na północy Syrii, przy granicy z Turcją.

Autor: mm\mtom/jb / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: hvkk.tsk.tr

Tagi:
Raporty: