"Młot kowalski" osądzony. Tureccy oficerowie oczyszczeni z zarzutów

 
Tureccy oficerowie osądzeniISAF

Sąd w Stambule uniewinnił ponad 200 wojskowych oskarżonych o próbę przeprowadzenia zamachu stanu w 2003 roku - poinformowały tureckie media. Jak sprecyzował jeden z prawników na Twitterze, uniewinnieni zostali wszyscy oskarżeni - 236 wojskowych.

W mowie oskarżycielskiej prokurator domagał się uniewinnienia wszystkich oskarżonych, oceniając, że dowody przeciwko nim nie zostały potwierdzone - poinformowały kanały informacyjne NTV i CNN-Turk, na które powołuje się agencja AFP.

Adwokat jednego z podsądnych powiedział Reutersowi, że prokurator ocenił, iż dowody były niedopuszczalne. - Na koniec ponownego procesu sędziowie postanowili unieważnić poprzednią decyzję sądu na rzecz uniewinnienia wszystkich podsądnych - powiedział prawnik.

Jak podała turecka agencja prasowa Dogan, werdykt został przyjęty owacją przez bliskich podsądnych, którzy przybyli na rozprawę.

Od początku oficerowie zaprzeczali wszelkim zarzutom o udział w spisku.

Chcieli przeprowadzić zamach stanu

Całą grupę oskarżono o "próbę obalenia rządu lub uniemożliwienia mu siłą lub przemocą realizowania misji". Grozi za to od 15 do 20 lat więzienia.

Podejrzanym numer jeden był emerytowany generał Cetin Dogan, były szef tureckiej 1. Armii stacjonującej w Stambule, gdzie według prokuratury doszło do zawiązania spisku wkrótce po dojściu do władzy Partii Sprawiedliwości i Rozwoju w 2002 r.

Według mediów, oficerowie zawiązali w 2003 roku spisek o kryptonimie "Młot kowalski". Przewidywał on zorganizowanie zamachu bombowego w historycznym meczecie, zestrzelenie myśliwca w taki sposób, aby obwiniono za to Grecję, oraz aresztowanie setek tysięcy ludzi. Wszystko to miało na celu zdestabilizowanie i obalenie rządu, który w oczach wojskowych był nie dość laicki.

Od roku 1960 wojsko trzykrotnie dokonywało w Turcji zamachu stanu, a w 1997 roku zmusiło do ustąpienia pierwszy rząd o proweniencji islamskiej.

Autor: kło\mtom\kwoj / Źródło: PAP, Dogan, Hurriyet

Źródło zdjęcia głównego: ISAF